twitter instagram YouTube

2022-05-23
Pajacyk Pomoc Psychospołeczna 2022 - Ukraina

Pajacyk Pomoc Psychospołeczna 2022 - Ukraina

Polska Akcja Humanitarna postanowiła wesprzeć osoby uciekające z Ukrainy i ogłasza konkurs na wsparcie psychospołeczne dla dzieci i młodzieży dotkniętej przez konflikt w Ukrainie. – 1 lipca 2022 r.

FUNDATOR: Program Pajacyk

O PROGRAMIE: W związku z wojną w Ukrainie od 24 lutego granicę Polski z Ukrainą przekroczyło ponad 3,5 mln osób, a według raportów ONZ liczba osób uciekających przed wojną może wzrosnąć nawet do czterech milionów. Wśród uciekających ogromną grupę stanowią dzieci i młodzież. W wyniku zaistniałej sytuacji Polska Akcja Humanitarna postanowiła wesprzeć osoby uciekające z Ukrainy i ogłasza konkurs na wsparcie psychospołeczne dla dzieci i młodzieży dotkniętej przez konflikt w Ukrainie. 

CEL KONKURSU: Program ma na celu profilaktykę problemów zdrowia psychicznego i polepszenie dobrostanu psychicznego oraz sytuacji dzieci i młodzieży uciekających z Ukrainy poprzez zwiększenie dostępu do ogólnej i specjalistycznej pomocy psychologicznej dla tych grup oraz innych usług mających na celu wsparcie w integracji i aklimatyzacji do nowych warunków życia, jak również uzupełnienie systemów wsparcia w ramach edukacji formalnej i innych usług.

NA CO MOŻNA OTRZYMAĆ DOFINANSOWANIE:

ZAKRES DZIAŁAŃ FINANSOWANYCH W RAMACH KONKURSU:

  1. Organizacja grup wsparcia, grupowych warsztatów i treningów ukierunkowanych na poprawę funkcjonowania, komunikacji i umiejętności życiowych i społecznych dzieci
    i młodzieży, a także wykorzystanie osobistych zasobów do radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych.
  2. Organizacja indywidualnych i grupowych sesji wsparcia psychologicznego
    i psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży, w tym wsparcie kosztów dojazdu na spotkania
    z psychologiem, psychoterapeuta, psychiatrą.
  3. Prowadzenie działań z zakresu edukacji i psychoedukacji związanej ze skutkami konfliktu
    w Ukrainie, którego odbiorcami są dzieci i młodzież oraz rodzice, opiekunowie i kadra pedagogiczna szkół i instytucji.
  4. Zapewnienie dodatkowych zasobów osobowych w postaci pracowników socjalnych, pracowników organizacji oraz pedagogów i psychologów wspierających bezpośrednio edukację formalną i nieformalną dzieci uciekających przed wojną w Ukrainie. Ich zaangażowanie i jego zakres powinny być szczegółowo opisane we wniosku oraz uzasadnione.
  5. Prowadzenie działań związanych z pokonywaniem trudności szkolnych, w tym bariery językowej oraz różnic programowych i innych trudności w nauce dzieci włączonych lub planujących włączenie do polskiego system edukacji formalnej.
  6. Działania integracyjne i informacyjne na poziomie lokalnym mające na celu zaspokojenie potrzeb społecznych i kulturalnych, a także stworzenie bezpiecznego miejsca do wspólnego spędzania wolnego czasu i integracji z rówieśnikami.
  7. Realizacja działań skierowanych do opiekunów i rodziców, nauczycieli i pracowników instytucji, włączając działania sieciujące i szkoleniowe.
  8. Prowadzenie działań zwiększających wiedzę i umiejętności rodziców i opiekunów, nauczycieli i pracowników organizacji i instytucji w zakresie umiejętności rodzicielskich, systematów ochrony dzieci i form wsparcia dla dzieci i młodzieży dotkniętej przez konflikt zbrojny w Ukrainie.
  9. Prowadzenie działań mających na celu wsparcie rodziców i opiekunów doświadczających skutków konfliktu zbrojnego w Ukrainie, jeśli ma to bezpośredni związek z dobrostanem dzieci i młodzieży. Działania te należy dodatkowo uzasadnić we wniosku projektowym.

KTO MOŻE SKŁADAĆ WNIOSKI:
Podmiotami uprawnionymi do udziału w Konkursie są organizacje pozarządowe w rozumieniu art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz kościelne osoby prawne, kościelne jednostki organizacyjne i spółdzielnie socjalne, zwane dalej łącznie „Organizacjami”, które posiadają doświadczenie w realizacji działań na rzecz dzieci i młodzieży, a realizowane przez nie cele statutowe pokrywają się z celami Programu Pajacyk Pomoc Psychospołeczna - Ukraina. Jako załącznik obowiązkowy Organizacja powinna załączyć potwierdzenie rejestracji organizacji w odpowiednim rejestrze. 

WYSOKOŚĆ DOTACJI: Dotacje od 50 tys. do 250 tys. PLN. Procent dofinansowania nieznany                                        

TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW: do 1 lipca 2022 r.

TERMIN REALIZACJI ZADANIA:   od 1 czerwca 2022 do 31 sierpnia 2023.

ŹRÓDŁO ORAZ DODATKOWE INFORMACJE:
Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej organizatora konkursu https://www.pajacyk.pl/nabor/

KONTAKT:
W przypadku niejasności należy kontaktować się z osoba odpowiedzialną Magdaleną Jaranowską Koordynatorką Programu Pajacyk pod nr telefonu 501 752 160 lub pod adresem e-mail: Magdalena.Jaranowska@pah.org.pl

Opublikował: op@leszno.pl
Napisz do nas