twitter instagram YouTube

2022-10-20
Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży – nabór ciągły

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży – nabór ciągły

Dotacje PNWM dofinansowują działania mające na celu nawiązywanie kontaktów między młodzieżą polską i niemiecką oraz umożliwienie realizacji nowych inicjatyw. Wnioski można składać przez cały rok (w trybie ciągłym), ale najpóźniej trzy miesiące przed rozpoczęciem projektu.

FUNDATOR: Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży

O PROGRAMIE: Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży wspiera m. in. następujące rodzaje i formy szkolnej i pozaszkolnej wymiany młodzieży:

  •  Wspólne projekty mające charakter spotkań młodzieży (również online);
  • Programy specjalistyczne/programy dla animatorów (w celu intensyfikacji i doskonalenia współpracy organizacji i instytucji zajmujących się wymianą młodzieży PNWM;)
  • Projekty w regionie przygranicznym;
  • Projekty trójstronne;
  • Konkursy służące osiąganiu celów PNWM;
  • Praktyki i hospitacje.

PNWM dotuje spotkania młodzieży tak różnorodne w tematyce i formie, jak różnorodne są zainteresowania młodych ludzi – od warsztatów teatralnych przez międzyszkolne projekty ekologiczne po mecze hokeja na trawie.

W ramach Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży można realizować projekt w ramach:

  • wymianie pozaszkolnej - Projekt jest uznawany za wymianę pozaszkolną, jeśli organizatorem spotkania młodzieży po stronie niemieckiej jest stowarzyszenie, instytucja publiczna, organizacja pożytku publicznego lub osoba prywatna. Po stronie polskiej może to być także szkoła.
  • wymianie szkolnej - Z wymianą szkolną mamy do czynienia, gdy niemiecki partner jest szkołą lub w projekcie biorą udział nauczyciele – w roli współorganizatorów lub opiekunów – oddelegowani do tego zadania przez szkołę. Dotowane są projekty wszystkich rodzajów szkół, również szkół zawodowych czy specjalnych.

NA CO MOŻNA OTRZYMAĆ DOFINANSOWANIE: Na koszty programu składają się w szczególności koszty zakwaterowania, wyżywienia, transport w miejscu realizacji projektu, bilety wstępu, materiały robocze, ewent. honoraria związane z programem. Dotacja PNWM nie obejmuje zakupu środków trwałych.

Z reguły stosowane są dotacje w formie stawek zryczałtowanych. W uzasadnionych, wyjątkowych przypadkach może zostać przyznane, dofinansowanie do pełnej kwoty. W takich sytuacjach podmiot winien wnieść odpowiedni wkład własny, w tym również w formie opłat pobieranych od uczestników. Jeżeli projekty realizowane są na zlecenie lub przy współpracy z PNWM, albo są to projekty podmiotów niepublicznych, którymi PNWM jest szczególnie zainteresowana ze względów merytorycznych, to w wyjątkowych przypadkach dopuszcza się całkowite pokrycie kosztów.

Realizacja projektów w czasie, w którym konieczne jest zachowanie reżimu sanitarnego, może spowodować powstanie wyższych kosztów programu oraz podróży (np. koszty zakwaterowania, większa liczba sal seminaryjnych, zakup maseczek i środków dezynfekujących, wybór innego środka lokomocji, itd.). Dlatego też PNWM wprowadza dodatkowe dofinansowanie w czasie pandemii oraz dofinansowanie do kosztów testów na koronawirusa.

KTO MOŻE SKŁADAĆ WNIOSKI:  W wymianie pozaszkolnej organizatorem spotkania po stronie niemieckiej mogą być: stowarzyszenie, instytucja publiczna, organizacja pożytku publicznego lub osoba prywatna. Po stronie polskiej może to być (również) szkoła. W wymianie szkolnej po stronie niemieckiej partnerem jest szkoła, a organizatorami wymiany nauczyciele, którzy sprawują opiekę nad uczestnikami. Polskim partnerem nie musi być szkoła. W przypadku trójstronnych spotkań młodzieży uczestnikami mogą być również młodzi ludzie z innych krajów. W wyjątkowych przypadkach możliwe jest przyznanie dofinansowania podmiotom nieposiadającym osobowości prawnej.

WYSOKOŚĆ DOTACJI: Kwota dofinansowania przyznawana jest na podstawie danych zawartych we wniosku.

TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW: Wnioski o dotacje można składać przez cały rok. Jednak należy przy tym zachować pewne terminy:

Kompletne wnioski o dofinansowanie spotkań młodzieży stacjonarnie i online z podpisami wszystkich partnerów można złożyć w terminie krótszym niż trzy miesiące.

Roszczenia wynikające z ewentualnych kosztów anulacji rezerwacji a konto wymian stacjonarnych uznajemy jednak jedynie w przypadku wniosków złożonych najpóźniej na 4 tygodnie przed planowanym spotkaniem.

TERMIN REALIZACJI ZADANIA: Dofinansowanie projektu jest możliwe tylko wtedy, jeśli projekt obejmuje co najmniej 4 pełne dni programu i najwyżej 3 miesiące. Dofinansowanie może obejmować maksymalnie 28 dni programu, a w przypadku praktyk najwyżej 3miesiące.

ŹRÓDŁO ORAZ DODATKOWE INFORMACJE:

Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej organizatora konkursu: https://pnwm.org/dotacja/spotkania-mlodziezy/  oraz tu https://pnwm.org/wnioski/terminy 

KONTAKT:

FUNDATOR - Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży

Telefon: 22 518 89 10; 22 617 04 48

E-mail: biuro@pnwm.org

WWW: http://www.pnwm.org/ 

Opublikował: op@leszno.pl
Napisz do nas