twitter instagram YouTube

2022-02-04
Program Aktywni+

Program Aktywni+

Nawet 250 tys. złotych dofinansowania może otrzymać organizacja pozarządowa na realizację projektów skierowanych do osób starszych. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej startuje z nową edycją programu „Aktywni+”. Na wsparcie projektów dla seniorów rząd przeznaczy w tym roku 40 mln złotych.

ORGANIZATOR: Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

O PROGRAMIE: Program ma za zadanie przyczynić się do wzrostu zaangażowania osób starszych w kontakty społeczne poprzez wzbogacenie oferty zagospodarowania ich czasu wolnego, zwiększanie zaangażowania osób starszych w procesy partycypacyjne zachodzące w życiu publicznym, podnoszenie kompetencji cyfrowych seniorów i kształtowanie postaw sprzyjających wykorzystywaniu nowych technologii w życiu codziennym, oraz budowanie pozytywnego wizerunku starości i starzenia się, a także rozwijanie kompetencji społecznych (wiedzy, umiejętności, postaw) wobec starości u osób w każdym wieku.

CEL KONKURSU: Celem programu „Aktywni+” Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, realizowanego od 2021 roku, jest zwiększenie uczestnictwa osób starszych we wszystkich dziedzinach życia społecznego. Program uwzględnia kierunki działań wynikające z przyjęcia przez Radę Ministrów dokumenty pt. Polityka społeczna wobec osób starszych 2030. Bezpieczeństwo – Uczestnictwo – Solidarność.

NA CO MOŻNA OTRZYMAĆ DOFINANSOWANIE:

Program jest finansowany ze środków budżetu państwa, będących w dyspozycji ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego w 2022 roku, na zadania określone w ramach 4 priorytetów Programu:

  1. Aktywność społeczna, która obejmuje działania mające na celu: zwiększenie udziału osób starszych w aktywnych formach spędzania czasu wolnego, wspieranie seniorów mniej samodzielnych i ich otoczenia w miejscu zamieszkania, rozwijanie wolontariatu osób starszych w środowisku lokalnym oraz zwiększenie zainteresowania i zaangażowania osób starszych
    w obszarze rynku pracy.
  2. Partycypacja społeczna, która przyczynia się do wzmocnienia samoorganizacji środowiska osób starszych oraz zwiększenia wpływu osób starszych na decyzje dotyczące warunków życia obywateli.
  3. Włączenie cyfrowe obejmujące działania na rzecz zwiększania umiejętności posługiwania się nowoczesnymi technologiami i korzystania z nowych mediów przez osoby starsze, a także upowszechnianie i wdrażanie rozwiązań technologicznych sprzyjających włączaniu społecznemu oraz bezpiecznemu funkcjonowaniu osób starszych.
  4. Przygotowanie do starości realizowane poprzez wzmacnianie trwałych relacji międzypokoleniowych, kształtowanie empatycznych postaw wobec osób starszych oraz upowszechnianie pozytywnego wizerunku osób starszych, a także zwiększanie bezpieczeństwa seniorów.

KTO MOŻE SKŁADAĆ WNIOSKI: O środki w otwartym konkursie ofert, ogłoszonym zgodnie z przepisami Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, mogą ubiegać się stowarzyszenia, fundacje, organizacje kościelne oraz spółdzielnie socjalne, oraz inne podmioty prowadzące działalność w sferze pożytku publicznego (np. tzw. spółki non profit).

WYSOKOŚĆ DOTACJI: Z puli 40 mln zł organizacje pozarządowe mogą ubiegać się o dofinansowanie w wysokości od 25 tys. do nawet 250 tys. zł.

TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW: od 1 do 28 lutego br. do godz. 16.00

TERMIN REALIZACJI ZADANIA: Zadania będą realizowane na podstawie umów jednorocznych w terminie: od dnia 1 kwietnia 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r.

ŹRÓDŁO ORAZ DODATKOWE INFORMACJE:

Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej organizatora konkursu: Aktywni + 

KONTAKT:

Szczegółowe informacje na temat konkursu można uzyskać w terminie od 1 do 28 lutego 2022 r. pod numerem telefonu (22) 661 18 74,  od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 – 13:00.

Opublikował: op@leszno.pl
Napisz do nas