twitter instagram YouTube

2022-10-26
Program Interreg Region Morza Bałtyckiego 2021-2027 - projekty główne

Program Interreg Region Morza Bałtyckiego 2021-2027 - projekty główne

Do 14 marca 2023 roku można składać wnioski na działania, wspierające transnarodową współpracę dotyczącą kluczowych wyzwań i szans dla regionu Morza Bałtyckiego. Projekty stanowią odpowiedź na potrzeby i problemy, z którymi poszczególne kraje nie są w stanie sobie poradzić samodzielnie, gdzie wymagane jest zaangażowanie podmiotów całego makroregionu bałtyckiego.

FUNDATOR: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (EFRR) oraz norweskie fundusze krajowe.

O PROGRAMIE: Program Interreg Region Morza Bałtyckiego jest źródłem finansowania unijnego dla podmiotów publicznych i prywatnych, które chcą kształtować region Morza Bałtyckiego tak, aby stał się bardziej innowacyjny, wodooszczędny i neutralny dla klimatu. Program stwarza warunki do współpracy transnarodowej poprzez opracowywanie, testowanie i wprowadzanie w życie inteligentnych rozwiązań z korzyścią dla ludzi żyjących nad Bałtykiem. Jego wartością dodaną jest transnarodowy wymiar wspieranych działań. Program wykorzystuje możliwości oraz zajmuje się kwestiami, które nie mogą być w wystarczającym stopniu rozwiązywane przez pojedyncze kraje, lecz wymagają wspólnej reakcji partnerów z kilku krajów regionu.

Projekty główne są podstawowym narzędziem wprowadzania zmian, do których dąży Interreg Region Morza Bałtyckiego. Wszystkie projekty główne są zobowiązane do przygotowania, pilotowania i transferu praktycznych i trwałych rozwiązań dla wybranych przez siebie wyzwań. Wyzwania te muszą odpowiadać jednemu z celów Programu. Podstawowym rezultatem projektu głównego jest zwiększenie zdolności grup docelowych do radzenia sobie z określonymi wyzwaniami.

CEL PROGRAMU: Celem ogólnym Programu jest wprowadzenie w życie innowacyjnych, rozważnie korzystających z zasobów wodnych i neutralnych dla klimatu rozwiązań poprzez współpracę transnarodową, z korzyścią dla obywateli całego regionu Morza Bałtyckiego. Program promuje transnarodową współpracę i integrację poprzez projekty, które dotyczą wspólnych kluczowych wyzwań i możliwości regionu. Jego wartością dodaną jest ponadnarodowy wymiar wspieranych działań i inwestycji. Program wykorzystuje szanse oraz zajmuje się kwestiami, które nie mogą być w wystarczającym stopniu rozwiązywane przez pojedyncze kraje, ale wymagają wspólnej reakcji partnerów z kilku państw obszaru Morza Bałtyckiego.

NA CO MOŻNA OTRZYMAĆ DOFINANSOWANIE:

Program oferuje trzy priorytety tematyczne:

Priorytet 1 Innowacyjne społeczeństwa

Cel 1.1 Odporne gospodarki i społeczności - Priorytet jest poświęcony działaniom na rzecz budowy zrównoważonych, sprawiedliwych, innowacyjnych i odpornych gospodarek oraz społeczności w całym regionie Morza Bałtyckiego (czyli zdolność do reagowania na recesje, kryzysy finansowe czy zdrowotne). W ramach priorytetu promowane jest „myślenie ponad schematami” oraz współpracę między sektorami w celu znalezienia rozwiązania. Priorytet ma na celu pomoc w opracowaniu modeli umożliwiających dostosowanie zdolności do produkcji kluczowych towarów w regionie. Działania mają pomóc w ożywieniu gospodarczym, mobilizowaniu kreatywności celem zwiększania odporności społeczeństw, rozwijaniu mechanizmów koordynacji w zakresie zarządzania wyzwaniami gospodarczymi i społecznymi. Powinny również wykorzystywać potencjał cyfryzacji do zwiększania zdolności adaptacyjnych regionu.

Cel 1.2 Usługi publiczne odpowiadające na potrzeby mieszkańców - W ramach priorytetu zachęca się do eksperymentowania z nowymi sposobami świadczenia usług publicznych z wykorzystaniem innowacyjnych, opartych na wiedzy i metodach partycypacji służących poprawie życia obywateli. Wspiera się testowanie niekonwencjonalnych podejść do usług, ograniczających koszty i biurokrację, a także zwiększających skuteczność administracji publicznej.

Priorytet 2 Społeczeństwa rozważnie korzystające z wody

Cel 2.1 Zrównoważone wody - Priorytet wspiera współpracę w zakresie wdrażania rozwiązań wspomagających rozważne korzystanie z wody, poprawiających stan wód oraz czyniących zarządzanie nimi bardziej zrównoważonym. Wody te obejmują Morze Bałtyckie, wody przybrzeżne i śródlądowe. W ten sposób priorytet pomaga zapobiegać i ograniczać zanieczyszczenie wody w obrębie różnych akwenów. Priorytet zachęca do działań mających na celu ponowne przemyślenie procesów planowania pod kątem skuteczniejszego zarządzania wodą w czasie sztormów, powodzi, suszy czy niedoboru wód gruntowych, a także do dostosowania praktyk zarządzania wodą do zmieniających się warunków klimatycznych oraz do rozsądnego z niej korzystania. Działania powinny mieć charakter międzysektorowy, ponieważ zasoby wodne i zlewnie są wykorzystywane przez wiele sektorów i interesariuszy.

Cel 2.2 Niebieska gospodarka - Priorytet dąży do dalszego rozwijania przedsiębiorstw działających w ramach niebieskiej gospodarki w zakresie bardziej efektywnego wykorzystania wód śródlądowych i morskich oraz zasobów morza, przy jednoczesnym wspieraniu zachowania zdrowego środowiska morskiego w całym regionie. Pomaga tworzyć nowe możliwości biznesowe poprzez rozwijanie łańcuchów wartości dla zrównoważonych produktów i usług opartych na wodzie śródlądowej i morskiej oraz włączanie środków łagodzących zmianę klimatu do planów rozwoju przedsiębiorstw. Działania mogą wprowadzać wspólne normy środowiskowe oraz czyste, cyfrowe i ekoefektywne rozwiązania. Mogą również poprawić zarządzanie ruchem na morzu i wodach śródlądowych oraz wprowadzać rozwiązania w zakresie zdalnego wsparcia nawigacji. Ponieważ różne sektory mogą korzystać z tych samych zasobów, działania powinny pomóc w łagodzeniu potencjalnych konfliktów między użytkownikami przestrzeni morskiej i lądowej oraz ułatwić jej wspólne wykorzystanie.

Priorytet 3 Społeczeństwa neutralne dla klimatu

Cel 3.1 Gospodarka o obiegu zamkniętym - Priorytet ten obejmuje działania, które ułatwiają przejście od linearnego wykorzystania zasobów do ich użycia w obiegu zamkniętym. Oznacza to jak najdłuższe użytkowanie produktów i materiałów bez zwiększania presji na środowisko. Priorytet ten wspiera zatem rozwój nowych podejść do gospodarki o obiegu zamkniętym oraz ich testowanie. Zapewnia przestrzeń do włączenia polityki w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym do strategii terytorialnych oraz ponownego zdefiniowania podejść w zakresie inteligentnej specjalizacji celem przyspieszenia zmiany w kierunku obiegu zamkniętego. Działania powinny wykorzystywać potencjał cyfryzacji jako środka do osiągnięcia gospodarki efektywnie korzystającej z zasobów rejonu Morza Bałtyckiego.

Cel 3.2 Transformacja energetyczna - Priorytet wspiera transformację energetyczną i pomaga w opracowaniu inteligentnych rozwiązań mających na celu dekarbonizację systemów energetycznych. Należy testować rozwiązania służące zwiększeniu produkcji energii odnawialnej i jej wykorzystania. Zachęca się do poprawy efektywności energetycznej w procesach przemysłowych, jak również w budynkach publicznych i prywatnych. Działania powinny mobilizować przemysł i obywateli do stosowania rozwiązań energetycznych zapewniających neutralność klimatyczną.

Cel 3.3 Inteligentna zielona mobilność - W ramach priorytetu dąży się do ekologicznych i inteligentnych rozwiązań w zakresie mobilności. Wspierane są działania, które zapewniają sprawny przepływ osób i towarów przy jednoczesnej oszczędności zasobów dzięki zwiększeniu efektywności, integracji różnych rodzajów transportu oraz przyspieszeniu cyfryzacji. Pomaga się wprowadzać ekologiczne i inteligentne rozwiązania w zakresie mobilności oraz testować innowacyjne technologie celem zmniejszenia zanieczyszczeń w miastach i miejscowościach oraz w ich najbliższym sąsiedztwie.

KTO MOŻE SKŁADAĆ WNIOSKI: O dofinansowanie mogą się ubiegać m.in. władze centralne i samorządy regionalne i lokalne, instytucje publiczne, sektor pozarządowy i podmioty prywatne.

WYSOKOŚĆ DOTACJI: Nie ma określonych ograniczeń budżetowych dla projektów głównych. Budżet musi jednak wyraźnie odzwierciedlać zaangażowanie partnerów oraz złożoność planowanych działań. Musi on również być proporcjonalny do rozwiązań opracowanych dla grup docelowych. Partnerzy z Danii, Finlandii, Niemiec, Szwecji, Estonii, Łotwy, Litwy i Polski są uprawnieni do otrzymania z EFRR do 80% dofinansowania.   

TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW: do 14 marca 2023 r.

TERMIN REALIZACJI ZADANIA: do 36 miesięcy

ŹRÓDŁO ORAZ DODATKOWE INFORMACJE:

Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej organizatora konkursu: https://interreg-baltic.eu/gateway/  oraz tu: https://www.ewt.gov.pl/strony/o-programach/programy-interreg-2021-2027/program-interreg-region-morza-baltyckiego-2021-2027/ 

Szczegółowy opis priorytetów Programu, celów i przykładów działań, które mają być finansowane znajduje się w Dokumencie Programu opublikowanym na stronie interreg-baltic.eu. Informacje te są również dostępne na stronie https://interreg-baltic.eu/get-funding/programme-2021-2027/  oraz w poradnikach dotyczących celów Programu opublikowanych na https://interreg-baltic.eu/gateway/tutorials/  .

KONTAKT:

W Polsce informacji o programie udziela Krajowy Punkt Kontaktowy:

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej Departament Współpracy Terytorialnej 
Wydział Współpracy Transnarodowej i Międzyregionalnej
ul. Słowackiego 13
40-094 Katowice

tel. +48 22 273 81 75
      +48 22 273 81 87
e-mail: BSR@mfipr.gov.pl 

Opublikował: op@leszno.pl
Napisz do nas