twitter instagram YouTube

2022-10-27
Program „Wspieranie Archiwów, Bibliotek i Muzeów poza Krajem”

Program „Wspieranie Archiwów, Bibliotek i Muzeów poza Krajem”

Do 9 listopada 2022 r. można składać wnioski do trzeciej edycji programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Wspieranie Archiwów, Bibliotek i Muzeów poza Krajem”. W ramach programu dofinansowaniem mogą być objęte wydatki bieżące związane z prowadzeniem działalności w dziedzinie kultury i ochrony dziedzictwa narodowego za granicą.

FUNDATOR: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

CEL PROGRAMU: Strategicznym celem programu jest stworzenie możliwości efektywnej ochrony oraz zachowania polskiego dziedzictwa kulturowego znajdującego się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, przy jednoczesnym popularyzowaniu wiedzy na temat tej spuścizny kulturowej, obejmującej dziedzictwo wytworzone, zgromadzone i przechowywane w Europie oraz innych częściach świata przez organizacje polonijne i emigracyjne.

Nadrzędnym celem programu jest wsparcie organizacji polonijnych i emigracyjnych, które dysponują historycznymi kolekcjami i zbiorami dóbr kultury (archiwalnymi, bibliotecznymi lub artystyczno-muzealnymi) o istotnym znaczeniu dla polskiego dziedzictwa kulturowego, których utrzymanie, ochrona przed utratą, rozproszeniem lub pogorszeniem stanu zachowania oraz udostępnianie i popularyzacja leży w interesie społecznym ze względu na ich wartość artystyczną, historyczną, symboliczno-emocjonalną lub naukową. Dofinansowanie bezpośrednie wymienionych podmiotów docelowo ma zapewnić zachowanie integralności zbiorów zgromadzonych przez instytucje emigracyjne. Kluczowym efektem przy realizacji działań w ramach programu ma być stałe udostępnianie i szeroka promocja historycznych kolekcji i zbiorów dóbr kultury (archiwalnych, bibliotecznych lub artystyczno-muzealnych), bądź ich części składowych, o istotnym znaczeniu dla polskiego dziedzictwa kulturowego.

NA CO MOŻNA OTRZYMAĆ DOFINANSOWANIE: W ramach programu można ubiegać się o dofinansowanie dla muzeów, archiwów i bibliotek znajdujących się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, prowadzących działalność istotną w sferze ochrony dziedzictwa narodowego, w zakresie określonym w § 2 ust. 1 pkt 5-6 oraz ust. 2 w sprawie zadań objętych mecenatem państwa, tj. w zakresie zachowania i waloryzacji polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą, ochrony i udostępniania polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą oraz opieki nad tym dziedzictwem jak również w zakresie wydatków bieżących związanych z prowadzeniem działalności w dziedzinie kultury i ochrony dziedzictwa narodowego za granicą.

KTO MOŻE SKŁADAĆ WNIOSKI: O dofinansowanie w ramach programu mogą ubiegać się jednostki organizacyjne, spełniające łącznie poniższe wymogi:

1) posiadające siedzibę poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej;

2) posiadające zdolność prawną, zdolność do czynności prawnych i zdolność sądową według prawodawstwa kraju ich siedziby;

3) dysponujące historycznymi kolekcjami i zbiorami dóbr kultury, istotnymi dla polskiego dziedzictwa kulturowego, zewidencjonowanymi i opracowanymi w części lub w całości w formie inwentarza lub katalogu zbiorów, będącymi ich własnością lub pozostającymi w ich trwałym zarządzie od co najmniej 10 lat, bądź też będącymi własnością ich i ich poprzedników prawnych przez okres co najmniej 15 lat, których utrzymanie, ochrona, udostępnianie i popularyzacja jest jednym z głównych celów działalności, wpisanym w dokument konstytuujący działalność jednostki;

4) posiadające konto w elektronicznym biurze obsługi interesanta (EBOI), umożliwiające złożenie wniosku w programie, przydzielone przez instytucję zarządzającą.

WYSOKOŚĆ DOTACJI: Prognozowana kwota wydatków w programie wynosi 10 000 000 zł.

TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW:  9 listopada 2022 r. 

ŹRÓDŁO ORAZ DODATKOWE INFORMACJE:

Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/kultura/wspieranie-archiwow-bibliotek-i-muzeow-poza-krajem4

KONTAKT:

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego 
Departament Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Miejsc Pamięci
ul. Krakowskie Przedmieście 15/17
00-071 Warszawa 

Dane kontaktowe:
•    w kwestiach merytorycznych – Dorota Jarczewska, tel.: 22 42 10 349, mail: wabim@kultura.gov.pl
•    w kwestiach formalnych - Agnieszka Walęga, tel.: 22 42 10 310, mail: wabim@kultura.gov.pl

Opublikował: op@leszno.pl
Napisz do nas