twitter instagram YouTube

2022-09-28
Program grantowy i rozwojowy wspierający działania na rzecz włączania i integracji międzypokoleniowej osób z Ukrainy z doświadczeniem uchodźczym

Program grantowy i rozwojowy wspierający działania na rzecz włączania i integracji międzypokoleniowej osób z Ukrainy z doświadczeniem uchodźczym

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” ogłosiło nabór wniosków na projekty, których celem jest wspieranie aktywności zapobiegających dyskryminacji, promowanie wielokulturowości oraz podejmowanie działań opierających się na poszanowaniu autonomii i tolerancji. Nabór wniosków prowadzony jest do dnia 9 października 2022 roku.

FUNDATOR:

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”

CEL KONKURSU:

Celem głównym programu grantowego “Nowe Relacje – Działania na Rzecz Włączenia i Integracji Międzypokoleniowej Osób z Ukrainy z Doświadczeniem Uchodźczym” jest wsparcie projektów na rzecz włączenia społecznego, dobrostanu i satysfakcjonującego funkcjonowania w społecznościach lokalnych uchodźców i uchodźczyń wojennych z Ukrainy w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem osób w wieku 50+, w tym także osób z niepełnosprawnościami.

W działaniach włączających powinny wziąć udział również inne grupy, np.: starsi Polacy, członkowie społeczności lokalnej w dowolnym wieku, migranci z innych krajów niż Ukraina, a także Ukraińcy, którzy mieszkali w Polsce przed obecnym kryzysem.

NA CO MOŻNA OTRZYMAĆ DOFINANSOWANIE:

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” będzie wspierać aktywności zapobiegające dyskryminacji, promujące wielokulturowość oraz opierające się na poszanowaniu autonomii i tolerancji.

Wsparcie mogą uzyskać organizacje pozarządowe oraz samorządowe instytucje kultury w działaniach, które:

  • będą kontynuacją już podjętych przez wnioskodawcę działań lub sprawdzonych rozwiązań lokalnych na rzecz włączenia różnych grup uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy, w tym osób starszych (także realizowanych przez wnioskodawcę na zlecenie lub we współpracy z samorządami)

lub

  • będą rozwijały w społeczności lokalnej model tzw. „klubu konwersacji”,tj. będą korzystały z metody włączenia i polegającej na konwersacji językowej opartej na łączeniu dwóch środowisk, tj. seniorów i seniorek z Polski oraz uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy w wieku 50+ - wg. projektu Polska dla początkujących i zaawansowanych: https://e.org.pl/publikacje/1172/

lub

  • będą nowym, alternatywnym, nierealizowanym dotychczas przez wnioskodawcę pomysłem włączającym do życia społecznego oraz zwiększającego dobrostan uchodźców i uchodźczyń w wieku 50+ z Ukrainy.

Program jest finansowany przez organizację HelpAge International ze środków Fundacji Conrada N. Hiltona. Realizatorem programu jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”. Partnerem programu jest Polskie Forum Migracyjne.

Obok wsparcia finansowego w formie grantu na realizację działań, podczas trwania projektu realizatorzy oraz uczestnicy otrzymają dodatkowe wsparcie merytoryczne:

  • udział w szkoleniach rozwijających i sieciujących uczestników (5 dni szkoleń)
  • możliwość indywidualnego wsparcia eksperckiego dla każdego projektu
  • superwizję i wsparcie tutorów w bieżącej pracy z uczestnikami i mierzeniu się z wyzwaniami
  • doradztwo specjalistów z Polskiego Forum Migracyjnego dla grantobiorców i odbiorców docelowych
  • możliwość zdobycia nowej wiedzy i rozwoju standardów pracy dzięki współpracy z brytyjskim sponsorem programu

 

KTO MOŻE SKŁADAĆ WNIOSKI:

Podmiotami uprawnionymi do ubiegania się o granty są:

  • zarejestrowane w Polsce organizacje pozarządowe, o których mowa w art. 3 ust. 2 Ustawy o Działalności Pożytku Publicznego i Wolontariacie, w tym w szczególności stowarzyszenia (w tym stowarzyszenia zwykłe), związki stowarzyszeń, fundacje oraz jednostki terenowe organizacji pozarządowych posiadające osobowość prawną;
  • samorządowe instytucje kultury (z wyłączeniem instytucji współprowadzonych wpisanych w rejestrze instytucji kultury, dla których organizatorem jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz instytucji współprowadzonych wpisanych w rejestrze organizatorów samorządowych).

Wnioskujące instytucje powinny posiadać doświadczenie w co najmniej jednym z poniższych obszarów:

  • wspieranie/aktywizacja/integracja osób w wieku 50+;
  • działania międzypokoleniowe (łączące grupy, które dzieli co najmniej 25 lat różnicy, przy czym grupa starsza powinna uwzględniać osoby powyżej 50. roku życia);
  • działania na rzecz włączenia migrantów i/lub uchodźców albo inne działania na rzecz uchodźców z Ukrainy.

W ramach ogłoszonego naboru wniosków zostanie wyłonionych 10 inicjatyw spełniających cel główny programu. Jeden wnioskodawca może złożyć tylko jeden wniosek.

WYSOKOŚĆ DOTACJI:      

Pula środków w programie grantowym wynosi 508 200 złotych. Minimalna kwota grantu dla pojedynczego projektu wynosi 40 000 złotych, a maksymalna 80 000 złotych, przy czym wysokość grantu uzależniona jest od zakresu działań, ich formy, a zwłaszcza od liczby uchodźców/uchodźczyń w wieku 50+ z Ukrainy zaproszonych do projektu. Wniesienie wkładu własnego nie jest wymagane.

TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW:

Nabór wniosków prowadzony jest od dnia 19 września 2022 roku do dnia 9 października 2022 roku.

TERMIN REALIZACJI ZADANIA:

Okres realizacji projektu wynosi 8 miesięcy od daty podpisania umowy, przy czym działania powinny się zacząć nie później niż 28 października 2022 roku mogą trwać maksymalnie do 28 czerwca 2023 roku.

ŹRÓDŁO ORAZ DODATKOWE INFORMACJE:

Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej organizatora konkursu https://www.nowerelacje.org/

Regulamin konkursu
(plik .PDF, 0,4 mb)

KONTAKT:

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”
ul. Hoża 35 (III piętro, lok. 18)
00-681 Warszawa
e-mail: info@nowerelacje.org
tel.: +48 690 660 888
Zapraszamy do kontaktu telefonicznego w dni robocze w godzinach 11:00-16:00

 

 

Opublikował: ngo@leszno.pl
Napisz do nas