2023-04-03
Projekty Solidarności Europejskiego Korpusu Solidarności – środki na lokalne działania

Zachęcamy osoby młode do wzięcia udziału w Projektach Solidarności. Nie wymagają one nawiązywania współpracy międzynarodowej i skupione są w całości na wspieraniu społeczności lokalnych. Ich celem jest umożliwienie organizacjom młodzieżowym i młodym aktywistom wywierania pozytywnych zmian tam, gdzie funkcjonują, a więc na terenie danej dzielnicy, gminy czy miejscowości. Zostały ogłoszone dwa terminy naborów: 4 maja i 4 października 2023 roku.
FUNDATOR: Komisja Europejska – Agencja Wykonawcza ds. Edukacji i Kultury (EACEA)
O PROJEKCIE: Projekt solidarnościowy to niedochodowe działanie solidarnościowe zapoczątkowane, opracowane i wdrożone przez osoby młode, trwające od 2 do 12 miesięcy. Daje on grupie co najmniej pięciu młodych osób możliwość wyrażenia idei solidarności poprzez wzięcie odpowiedzialności i zaangażowanie na rzecz pozytywnych zmian w społeczności lokalnej. Projekt powinien mieć jasno określony temat, którym grupa młodych osób chce się razem zajmować, i który ma się przekładać na konkretne codzienne działania w ramach projektu i angażować wszystkich członków grupy. Projekty solidarnościowe powinny dotyczyć kluczowych wyzwań w społecznościach, w tym – w stosownych przypadkach – problemów wspólnie zidentyfikowanych w regionach przygranicznych, oraz cechować się europejską wartością dodaną. Udział w projekcie solidarnościowym stanowi istotne doświadczenie procesu edukacji pozaformalnej, dzięki któremu osoby młode mogą rozwijać się pod kątem osobistym, naukowym, społecznym i obywatelskim.
CEL PROJEKTU: Projekt solidarnościowy powinien w wyraźny sposób odnosić się do celów i zasad Europejskiego Korpusu Solidarności, w szczególności do idei solidarności. Ta wspólna wartość zapewnia jedność niezbędną do stawiania czoła obecnym i przyszłym wyzwaniom społecznym, w podejmowanie których młodzi Europejczycy chcą się włączyć, pokazując swoją solidarność w praktyce. Projekt solidarnościowy może dotyczyć osób młodych, które znajdują się w sytuacjach utrudniających ich włączenie społeczne. W projekcie solidarnościowym należy również uwzględniać w planowanych działaniach zrównoważone i przyjazne środowisku praktyki.
NA CO MOŻNA OTRZYMAĆ DOFINANSOWANIE: Projekt Solidarności jest autorską koncepcją młodych ludzi. Realizowane działania wychodzą naprzeciw potrzebom napotkanym w lokalnej społeczności, z której wywodzi się grupa inicjatywna, lub w której działa.
Tematyka i podejmowane działania muszą dotyczyć ważnych społecznie spraw związanych z szeroko rozumianą solidarnością.
Zadaniem projektu jest również promowanie wartości europejskich, takich jak otwartość, wspieranie grup wykluczonych i marginalizowanych, aktywizowanie młodzieży, ochrona środowiska naturalnego, itp.
Działania muszą wpisywać się w priorytety Europejskiego Korpusu Solidarności opisane w Przewodniku po Programie. Mogą być skierowane do grup odbiorców w każdym wieku.
Realizacja Projektu Solidarności - od powstania wstępnego pomysłu, poprzez złożenie wniosku, realizację działań, aż po ich rozliczenie - ma stanowić cenne doświadczenie edukacyjne przydatne na późniejszej drodze zawodowej, a także wzmacniać poczucie własnej wartości, autonomię i motywację do dalszego działania. Rodzaj działań, sposób ich realizacji, stosowane metody i narzędzia zależą od grupy inicjatywnej.
W przypadku, gdy grupa inicjatywna korzysta ze wsparcia organizacji, instytucja ta pełni rolę głównie administracyjną i doradczą. Jej zadaniem jest wsparcie grupy w zadaniach związanych z raportowaniem i finansami.
Grupa realizująca projekt może korzystać także z pomocy coacha - osoby wspierającej, którą samodzielnie wybierze. Osoba wspierająca ma już najczęściej doświadczenie w pracy z młodzieżą, pomaga grupie w przygotowaniu, realizacji i ewaluacji działań, choć formalnie pozostaje poza strukturą projektu (nie jest członkiem grupy inicjatywnej).
KTO MOŻE SKŁADAĆ WNIOSKI:
Grupa inicjatywna: min. 5 osób w wieku 18 – 30 lat.
Grupa inicjatywna może korzystać ze wsparcia organizacji pozarządowej lub instytucji działającej w sferze lokalnej, ale może też złożyć wniosek na projekt samodzielnie.
WYSOKOŚĆ DOTACJI: Dofinansowanie:
- Koszty zarządzania projektem: 595 EUR na każdy miesiąc działań (maksymalne dofinansowanie w tej kategorii: 7 140,00 EUR).
- Koszty zaangażowania coacha - osoby wspierającej: 74 EUR/dzień pracy, max. 12 dni pracy w ramach projektu (maksymalne dofinansowanie w tej kategorii: 888 EUR).
- Koszty związane z umożliwieniem udziału w działaniach osobom z mniejszymi szansami (100% zaplanowanych i kwalifikowalnych kosztów do maksymalnej kwoty 7000 EUR na wsparcie grup docelowych lub bez ograniczeń, gdy osoby z mniejszymi szansami są członkami grupy inicjatywnej).
TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW:
- 4 maja 2023 r., godz. 12:00
- 4 października 2023 r., godz. 12:00
TERMIN REALIZACJI ZADANIA: od 2 do 12 miesięcy
ŹRÓDŁO ORAZ DODATKOWE INFORMACJE:
Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej organizatora konkursu www.eks.org.pl/organizacje/chcemy-realizowac-projekty/jak-zaczac?section=1 oraz w przewodniku po Europejskim Korpusie Solidarności: www.eks.org.pl/brepo/panel_repo_files/2022/11/24/puzphv/european-solidarity-corps-guide-2023-pl.pdf
KONTAKT:
Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE)
Al. Jerozolimskie 142a
PL-02-305 Warszawa
Polska
+48 22 46 31 000
kontakt@erasmusplus.org.pl
www.eks.org.pl
Kod agencji krajowej: PL01