twitter instagram YouTube

2022-10-27
Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej 2023 - nabór do III edycji programu

Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej 2023 - nabór do III edycji programu

Idea Programu „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej” powstała z chęci uczczenia, w sposób szczególny – trwały i społecznie użyteczny – stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Jest to pierwszy w Polsce program dotacyjny przeznaczony na inwestycje w zakresie realizacji form rzeźbiarskich w przestrzeni publicznej, adresowany do samorządowych instytucji kultury oraz do jednostek samorządu terytorialnego, w których istnieje wydział lub komórka organizacyjna sprawująca opiekę konserwatorską nad zabytkami lub przestrzenią publiczną. W III edycji projektu aplikować mogą także stowarzyszenia i fundacje oraz inne organizacje pożytku publicznego. TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW od 2 listopada do 30 grudnia 2022 r.

FUNDATOR: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

O PROGRAMIE: Idea Programu „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej” powstała z chęci uczczenia, w sposób szczególny – trwały i społecznie użyteczny – stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Jest to pierwszy w Polsce program dotacyjny przeznaczony na inwestycje w zakresie realizacji form rzeźbiarskich w przestrzeni publicznej, adresowany do samorządowych instytucji kultury oraz do jednostek samorządu terytorialnego, w których istnieje wydział lub komórka organizacyjna sprawująca opiekę konserwatorską nad zabytkami lub przestrzenią publiczną. W III edycji projektu aplikować mogą także stowarzyszenia i fundacje oraz inne organizacje pożytku publicznego.

CEL PROGRAMU: Program ma na celu uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Stulecie odzyskania niepodległości stanowi tutaj symboliczną klamrę czasową. Dalekosiężnym celem Programu jest zatem podniesienie jakości estetycznej przestrzeni publicznej w Polsce, poprzez zwiększenie w niej obecności wysokiej jakości dzieł sztuki rzeźbiarskiej. Integralnym jego celem jest też próba dokonania zmiany myślenia o wspólnej przestrzeni, między innymi poprzez wypracowanie dobrych praktyk wyboru rzeźb do przestrzeni publicznej, co powinno każdorazowo stanowić wyzwanie nie tylko dla artystów, ale również dla architektów i urbanistów, fundatorów i inwestorów.

Trwałym efektem realizacji programu będzie grupa obiektów rzeźbiarskich — autorstwa wybitnych twórców — zrealizowanych na wysokim poziomie artystycznym, umieszczonych w przestrzeniach publicznych. Równie istotna dla założeń projektu jest próba dokonania zmiany myślenia o wspólnej przestrzeni poprzez: wypracowanie dobrych praktyk wyboru dzieł, konsultacje społeczne, serię edukacyjno-naukowych prelekcji, seminariów i webinariów analizujących zagadnienie od strony artysty – twórcy, zamawiającego – inwestora po odbiorcę – widza.

NA CO MOŻNA OTRZYMAĆ DOFINANSOWANIE: W ramach programu można ubiegać się o dofinansowanie zadań polegających na:

1) zakupie projektów rzeźb i instalacji artystycznych w celu ich realizacji oraz stałego umieszczenia w przestrzeni publicznej (wewnętrznej lub zewnętrznej), a następnie ich ulokowaniu w tejże przestrzeni;

2) zakupie rzeźb lub integralnych zespołów rzeźb istniejących – nowoczesnych (powstałych nie wcześniej niż w II połowie XX w.) i współczesnych, z przeznaczeniem do stałego umieszczenia w przestrzeni publicznej (wewnętrznej lub zewnętrznej), a następnie ich ulokowaniu w tejże przestrzeni;

3) utrwaleniu rzeźb zrealizowanych w materiałach nietrwałych (np. gips) lub realizacji projektów rzeźb artystów polskich i zagranicznych (powstałych nie wcześniej niż w II połowie XX w.) będących w posiadaniu instytucji, przewidzianych do stałego umieszczenia w przestrzeni publicznej (wewnętrznej lub zewnętrznej) oraz ich ulokowaniu w tejże przestrzeni;

4) konserwacji rzeźb i instalacji artystycznych bądź integralnych zespołów istniejących rzeźb funkcjonujących w przestrzeni publicznej (powstałych nie wcześniej niż w II połowie XX w. i współczesnych).

KTO MOŻE SKŁADAĆ WNIOSKI: O dofinansowanie w ramach programu mogą się ubiegać się następujące podmioty prawa polskiego:

1) samorządowe instytucje kultury, niebędące współprowadzonymi przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego;

2) jednostki samorządu terytorialnego, w których istnieje wydział lub komórka organizacyjna sprawująca opiekę nad przestrzenią publiczną lub opiekę konserwatorską nad zabytkami;

3) organizacje pozarządowe - spełniające definicję zawartą w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (tj. Dz. U. z 2022 r.poz. 1327 z późn. zm.).

BUDŻET PROGRAMU: 4.000.000 zł

DOFINANSOWANIE: Minimalna kwota wnioskowanego dofinansowania wynosi 30 000 zł. Maksymalna kwota wnioskowanego dofinansowania wynosi 500 000 zł. Wnioskowane dofinansowanie nie może przekraczać 90% budżetu przedstawionego we wniosku. Wnioskodawca zobowiązany jest do zadeklarowania we wniosku min. 10% wkładu własnego na realizację zadania. Do wymaganego procentowo wkładu własnego zalicza się środki własne wnioskodawcy oraz środki pozyskane z innych źródeł finansowania. Wkład własny jest wkładem finansowym.

TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW: od 2 listopada do 30 grudnia 2022 r. do godziny 15:00.

TERMIN REALIZACJI ZADANIA: Termin rozpoczęcia i zakończenia realizacji zadania rozpoczyna się od terminu podpisania umowy do 15.11.2023 r.

Jeden wnioskodawca może złożyć maksymalnie 2 wnioski w programie.

ŹRÓDŁO ORAZ DODATKOWE INFORMACJE:

Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej organizatora konkursu https://rzezba-oronsko.pl/rzezba-dla-niepodleglej/

KONTAKT:

Obsługa programu:
Anna Adamczyk: program-rzezba21@rzezba-oronsko.pl
+48 618 45 16 wew.19

Anna Podsiadły: a.podsiadly@rzezba-oronsko.pl
+48 618 45 16 wew. 23

 

Opublikował: op@leszno.pl
Napisz do nas