twitter instagram YouTube

2022-03-09
Sportowa Polska – Program rozwoju lokalnej infrastruktury sportowej edycja 2022

Sportowa Polska – Program rozwoju lokalnej infrastruktury sportowej edycja 2022

Ruszyła tegoroczna edycja Programu rozwoju lokalnej infrastruktury sportowej - Sportowa Polska. Środki przeznaczone do przyznania w ramach umów podpisanych w edycji 2022 to ponad 250 milionów złotych! Wnioski o dofinansowanie będzie można składać od 1 marca. – 31 marca 2022 r.

FUNDATOR: Ministerstwo Sportu i Turystyki

CEL KONKURSU: Celem programu „Sportowa Polska – Program rozwoju lokalnej infrastruktury sportowej”, jest wsparcie realizacji zadań inwestycyjnych dotyczących obiektów sportowych na terenie całego kraju. Dofinansowaniem mogą zostać objęte obiekty ogólnodostępne, umożliwiające masowe uprawianie sportu. Z uwagi na ogólny charakter Programu, rodzaje zadań inwestycyjnych, o dofinansowanie których można starać się w ramach niniejszego Programu, zostały podzielone na trzy grupy.

NA CO MOŻNA OTRZYMAĆ DOFINANSOWANIE:

ZASADY OGÓLNE:

Dofinansowaniem w ramach Programu, mogą być objęte zadania inwestycyjne dotyczące budowy, przebudowy lub remontu niemalże wszystkich rodzajów obiektów sportowych.

Należy pamiętać, że wszystkie zadania inwestycyjne (powstałe obiekty sportowe), bez względu na to, w której grupie wyróżnionych zadań się znajdują, muszą mieć charakter ogólnodostępny. Dodatkowo w przypadku obiektów zewnętrznych, wnioskodawcy powinni dołożyć wszelkich starań, aby dostęp do nich, w szczególności dla dzieci i młodzieży, był nieodpłatny.

Ogólnodostępność nie wyklucza jednak pobierania opłat za użytkowanie w umiarkowanej wysokości. Natomiast obiektami ogólnodostępnymi nie są takie, które są stale zarezerwowane dla niewielkiej, zamkniętej grupy użytkowników. Kryterium tego nie spełniają na przykład zadania polegające na wymianie murawy na głównych płytach piłkarskich, w szczególności w wyższych klasach rozgrywkowych.

Przedstawienie zasad określających ogólnodostępność obiektu, będzie jednym z kryteriów oceny wniosków. Należy wziąć pod uwagę, że infrastruktura dofinansowana w ramach programu, powinna być dostępna dla jak najszerszej grupy osób, przez możliwie największy wymiar czasu.

W ramach Programu rekomendowane jest złożenie jednego wniosku dotyczącego realizacji kilku zadań należących do tej samej grupy inwestycji (np. 2 boiska przy 2 różnych szkołach lub remont dwóch różnych obiektów, użytkowanych przez różne kluby). Nie jest natomiast możliwe złożenie jednego wniosku zawierającego zadania inwestycyjne przypisane do różnych grup zadań (np. budowa przyszkolnej sali gimnastycznej i remont zaplecza klubu). W takich przypadkach Wnioskodawca zobowiązany jest do złożenia dwóch odrębnych (lub większej ilości) wniosków o dofinansowanie – osobnego dla każdej z ww. grup.

Zaleca się, aby przy budowanych/przebudowywanych/remontowanych obiektach, instalować stojaki lub wiaty rowerowe.

GRUPY ZADAŃ INWESTYCYJNYCH:

W związku z ogólnym charakterem niniejszego Programu, jak również różnorodnością potencjalnych zadań inwestycyjnych, Ministerstwo zdecydowało o wyodrębnieniu trzech ścieżek aplikowania o dofinansowanie, dedykowanych trzem grupom zadań inwestycyjnych:

  1. Budowa, przebudowa lub remont szkolnej infrastruktury sportowej.
  2. Modernizacja infrastruktury sportowej, służącej klubom sportowym.
  3. Budowa ogólnodostępnej infrastruktury sportowej.

KTO MOŻE SKŁADAĆ WNIOSKI:

O dofinansowanie zadań inwestycyjnych w ramach Programu mogą się ubiegać:

  1. jednostki sektora finansów publicznych określone w art. 9 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 305, z późn. zm.), posiadające osobowość prawną i prowadzące działalność w dziedzinie kultury fizycznej;
  2. stowarzyszenia, fundacje i inne posiadające osobowość prawną podmioty, powstałe najpóźniej w dniu 31 grudnia 2018 r. (w szczególnie uzasadnionych przypadkach Minister może wyrazić zgodę na odstąpienie od tego wymogu), prowadzące działalność w zakresie kultury fizycznej, które nie działają w celu osiągnięcia zysku oraz przeznaczają całość dochodu na realizację celów statutowych oraz nie przeznaczają zysku do podziału między swoich członków, udziałowców, akcjonariuszy i pracowników;
  3. spółki prawa handlowego posiadające osobowość prawną, utworzone przez jednostki samorządu terytorialnego.

WYSOKOŚĆ DOTACJI: Dotacje od 300 tys. PLN.

TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW: do 31 marca 2022 r.

TERMIN REALIZACJI ZADANIA: Wnioskodawca zobowiązany jest ogłosić przetarg na realizację zadania inwestycyjnego nie później niż do 30 czerwca 2023 r

ŹRÓDŁO ORAZ DODATKOWE INFORMACJE:
Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej organizatora konkursu https://www.gov.pl/web/sport/sportowa-polska--edycja-2022

KONTAKT:
ul.Senatorska 14 00-082 Warszawa
Skontaktuj się z nami: +48222443264
Infolinia dla Obywatela: +48222500138

Opublikował: op@leszno.pl
Napisz do nas