twitter instagram YouTube

2021-04-01
Szkoła z klimatem

Szkoła z klimatem

Trwa nabór wniosków w konkursie na szkolne plany przygotowania do zmian klimatu. Zwycięski projekt otrzyma 100 tysięcy. Zgłoszenie do konkursu przyjmowane są do 30.04.2021 r.

CEL KONKURSU:

  1. Popularyzowanie wiedzy o działalności Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
  2. Uwrażliwianie młodzieży na kwestie ochrony środowiska i aktywizacja do działania w tym kierunku.
  3. Zainteresowanie młodzieży zagadnieniami zmian klimatu, jak również działaniami mającymi na celu zmniejszenie lub uniknięcie ich negatywnych skutków.
  4. Rozwijanie umiejętności pracy w grupie i umiejętności prezentacji efektów pracy zespołowej.
  5. Wyłonienie najlepszych prac konkursowych.

NA CO MOŻNA OTRZYMAĆ DOFINANSOWANIE:

Zadanie konkursowe to przygotowanie mini MPA – miejskiego planu adaptacji do zmian klimatu dla terenu szkoły i jej najbliższej okolicy (zgodnie z uproszczonymi zasadami obowiązującymi miasta przystępujące do Porozumienia Burmistrzów i programu priorytetowego NFOŚiGW „Adaptacja do zmian klimatu i przeciwdziałanie zagrożeniom środowiska”), obejmującego propozycje działań adaptacyjnych, które mogłyby być wykonane na terenie należącym do szkoły i jej bezpośredniego sąsiedztwa – otaczających domów, ulic, placów, parków, budowli itp.

  1. Nagroda główna przyznawana jest szkole na realizację zwycięskiego projektu lub jego części, a także działań edukacyjnych w zakresie zapoznania z zagadnieniami adaptacji do zmian klimatu wszystkich uczniów szkoły.
  2. Wyróżnienie przyznawane jest szkole na działania edukacyjne w zakresie zapoznania z zagadnieniami adaptacji do zmian klimatu wszystkich uczniów szkoły.

ZADANIE KONKURSOWE
1. Zadaniem konkursowym jest przygotowanie i przesłanie do Organizatora w wyznaczonym terminie i formie (formularz on-line) mini planu adaptacji do zmian klimatu dla terenu szkoły i ewentualnie jej najbliższej okolicy, obejmującego propozycje działań adaptacyjnych, które mogłyby być wykonane na terenie należącym do szkoły i ewentualnie jej bezpośredniego sąsiedztwa (otaczających domów, ulic, placów, parków, budowli itp.).
2. Mini plan adaptacji do zmian klimatu, należy przygotować wypełniając formularz konkursowy on-line, który zawiera szczegółowy opis zadania konkursowego >>> kliknij  formularz konkursowy (link).
3. Do mini planu adaptacji do zmian klimatu należy dołączyć:
a. min. 1 kolorowe zdjęcie (w formacie JPG 300 dpi) miejsca, w którym ma być zrealizowany projekt, opisany w pracy konkursowej;
b. 1 kolorowy rysunek lub wizualizację (w formacie PDF lub JPG, 300 dpi) tego samego miejsca po przeprowadzeniu działań przedstawionych w projekcie, opisanym w pracy konkursowej.

KRYTERIA OCENY:
1. Na podstawie przesłanych prac konkursowych Komisja Konkursowa, wyłoni laureatów. Decyzja Komisji Konkursowej co do wyboru laureatów jest ostateczna.
2. Komisja Konkursowa wyłaniając laureatów Konkursu weźmie pod uwagę:
a. zgodność z zadaniem i celami Konkursu,
b. rzetelność analizy i opracowania planu,
c. kompleksowość projektu.
3. Punktacja:
a. skuteczność zaproponowanych działań, poprawiających stan adaptacji do zmian klimatu dla terenu szkoły, w wymaganym zakresie merytorycznym (obszar obowiązkowy i przynajmniej jeden z obszarów priorytetowych) – od 0 do 110 pkt. (0 pkt. w tym kryterium dyskwalifikuje projekt):

  • Charakterystyka miejsca – 20 pkt.;
  • Analiza sytuacji wyjściowej – 20 pkt.;
  • Plan adaptacji do zmian klimatu naszej szkoły – 70 pkt., w podziale na:
    • Środowisko przyrodnicze – 20 pkt.
    • Środowisko wodne – 15 pkt.
    • Zagospodarowanie wód opadowych – 15 pkt.
    • Wstępny kosztorys projektu i czas wykonania – 10 pkt.
    • Rysunek / wizualizacja planowanej realizacji projektu – 10 pkt.

b. staranność opracowania – opisanie wszystkich elementów projektu oraz rysunku lub wizualizacji, zgodnie z instrukcją (od 0 do 40 pkt.):

  • powiązanie między stanem wyjściowym, a zaproponowanymi działaniami – 20 pkt.;
  • uwzględnienie wszystkich elementów potrzebnych do zrealizowania projektu w opisie i wskazanie na rysunku / wizualizacji planowanej realizacji projektu – 20 pkt.

c. liczba obszarów dodatkowych objętych działaniami (od 0 do 50 pkt.)

  • Zagospodarowanie odpadów – 10 pkt.
  • Powietrze – 10 pkt.
  • Otoczenie akustyczne – 10 pkt.
  • Przestrzeń publiczna – 10 pkt.
  • Inne – 10 pkt.

4. Praca konkursowa może uzyskać maksymalnie 200 pkt.

KTO MOŻE SKŁADAĆ WNIOSKI: 
Konkurs skierowany jest do publicznych i niepublicznych miejskich szkół ponadpodstawowych i ich zespołów z terenu całego kraju, które mają siedzibę w miastach.
Uczestnikami Konkursu mogą być zespoły projektowe uczniów (maksymalnie do 20 osób lub jedna klasa), pod kierownictwem opiekuna (nauczyciela), przy czym uczestnicy muszą być uczniami jednej szkoły w ramach klas w szkołach ponadpodstawowych.

WYSOKOŚĆ NAGRODY:
W konkursie przewidziano nagrody pieniężne: jedną nagrodę główną w wysokości 100.000 zł oraz od dwóch do pięciu wyróżnień (każde po 5.000 zł).

TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW:
W związku z przedłużającym się stanem epidemii Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zdecydował o przedłużeniu terminu zgłaszania prac konkursowych do 30 kwietnia 2021 r. Wszystkie pozostałe zasady udziału w konkursie pozostają niezmienne, zgodnie z Regulaminem Konkursu.

DODATKOWE INFORMACJE:
Dodatkowe informacje można uzyskać dzwoniąc pod numer 22 45 90 000 oraz na stronie internetowej organizatora konkursu www.nfosigw.gov.pl/szkolazklimatem

FUNDATOR:
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

KONTAKT:
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Konstruktorska 3a
02-673 Warszawa
fundusz@nfosigw.gov.pl

Opublikował: op@leszno.pl
Napisz do nas