twitter instagram YouTube

2020-10-29
Zamówienia choreograficzne - granty

Zamówienia choreograficzne - granty

Instytut Muzyki i Tańca ogłosił nabór wniosków do programu Zamówienia choreograficzne. Termin nadsyłania wniosków do Programu upływa 7 grudnia 2020 r.

Program Zamówienia choreograficzne jest programem własnym Instytutu Muzyki i Tańca, w ramach którego dofinansowywane są projekty współpracy choreograficznej uznanego artysty polskiego lub zagranicznego z polskimi zawodowymi artystami tańca: zawodowym zespołem, grupą taneczną, kolektywem powołanym na rzecz realizacji premiery. Projekt musi zakończyć się powstaniem nowego dzieła choreograficznego. W ramach programu możliwa jest również adaptacja uznanego dzieła, które dotychczas nie zostało zrealizowane w Polsce, na potrzeby polskiego zespołu, grupy lub kolektywu powołanego na rzecz realizacji premiery. Adaptacja może być dokonana przez polskiego lub zagranicznego, uznanego choreografa.

Głównymi celami programu są:

  1. Animacja współpracy polskich zawodowych artystów tańca: zespołów, grup tanecznych, kolektywów powołanych na rzecz realizacji premiery z uznanymi choreografami polskimi i zagranicznymi.
  2. Wzbogacanie repertuaru zawodowej polskiej sceny tańca o różnorodne pod względem choreograficznym spektakle taneczne.

Oczekiwane rezultaty programu to:

  1. Wzbogacenie repertuaru zawodowej polskiej sceny tańca o nowe spektakle o wysokiej jakości artystycznej, różnorodne pod względem choreograficznym.
  2. Rozwój zawodowy polskich tancerzy dzięki współpracy z uznanymi zagranicznymi i polskimi choreografami.
  3. Stymulacja współpracy artystów polskich i zagranicznych.

W ramach programu może być dofinansowana wyłącznie realizacja choreografii zespołowej, program nie wspiera realizacji prac solowych i duetów.

Spektakl realizowany w ramach programu musi trwać minimum 30 minut.

W ramach programu może być dofinansowana realizacja (produkcja i pokazy premierowe):

  1. nowego dzieła choreograficznego autorstwa uznanego artysty polskiego lub zagranicznego;
  2. adaptacji na potrzeby polskiego zespołu, grupy lub kolektywu istniejącej już choreografii autorstwa uznanego artysty polskiego i zagranicznego, która dotychczas nie miała premiery w Polsce.

Uprawnionymi wnioskodawcami są podmioty podlegające prawu polskiemu:

  1. państwowe lub samorządowe instytucje kultury, w tym instytucje współorganizowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, działające na podstawie Ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej;
  2. organizacje pozarządowe:
  • stowarzyszenia (wpisane do rejestru) utworzone na podstawie Ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (Dz.U. 2017 poz. 210);
  • fundacje utworzone na podstawie Ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach (Dz.U. 2016 poz. 40).

Wniosek należy złożyć w partnerstwie. Projekt dopuszcza dwa typy partnerów:

  1. partnera obowiązkowego, zwanego dalej choreografem, którym jest:
    1. osoba fizyczna – choreograf polski lub zagraniczny, wyróżniający się znaczącym dorobkiem artystycznym, niewspółpracujący na stałe ani z wnioskodawcą, ani z zespołem, grupą taneczną bądź kolektywem, które będą realizowały projekt; niezatrudniony na etat przez wnioskodawcę ani przez zespół, grupę taneczną bądź kolektyw, które będą realizowały projekt.
    2. osoba prawna – organizacja reprezentująca choreografa (jak wyżej) i dysponująca majątkowymi prawami autorskimi do powstającego lub adaptowanego dzieła choreograficznego.
  2. partnera opcjonalnego (nieobowiązkowego), zwanego dalej organizacją partnerską, którym jest:
    1. instytucja, organizacja pozarządowa, podmiot gospodarczy bądź inny podmiot (np. szkoła wyższa), które będą współpracować z wnioskodawcą przy realizacji projektu lub przy upowszechnianiu efektów projektu – posiadające osobowość prawną lub którym ustawa przyznaje zdolność prawną (ułomne osoby prawne).

Wnioskodawca może złożyć tylko jeden wniosek w jednej edycji programu.

Projekty należy zrealizować w terminie od 1 lutego do 30 listopada 2021 r.

Budżet programu w edycji 2021 wynosi 150 000 zł. W ramach programu organizator dofinansowuje zakwalifikowany projekt maksymalną kwotą 75 000 zł.

Termin nadsyłania (za pośrednictwem systemu Witkac) wniosków do edycji Programu upływa 7 grudnia 2020 r. Warunkiem rozpatrzenia wniosku jest dostarczenie Potwierdzenia złożenia oferty w jednym egzemplarzu podpisanego przez osoby upoważnione w terminie do 14 grudnia 2020 r. na adres Instytutu Muzyki i Tańca. Wyniki zostaną ogłoszone do 15 stycznia 2021 r.

Dokumentacja konkursowa

  1. Regulamin - Zamówienia choreograficzne 2021
  2. Załącznik nr 1Oświadczenie choreografa/-ki 2021PL
  3. Załącznik nr 1Oświadczenie choreografa/-ki 2021ENG


W przypadku pytań można kontaktować się z p. Karoliną Dziełak-Żakowską (tel. 22 829 20 05, mail: karolina.zakowska@imit.org.pl).

Szczegółowe informacje o konkursie dostępne są pod adresem: https://imit.org.pl/artykul/4480 oraz https://www.witkac.pl/public/#/contest/view?id=13727

Opublikował: ngo@leszno.pl
Napisz do nas