twitter instagram YouTube

2018-03-22
Wtorek (20.09.2016)

Wtorek 20 września to będzie podczas Aktywnego Obywatelskiego Leszna kolejny dzień pełen atrakcji, które dla mieszkańców Leszna przygotowały leszczyńskie NGO, placówki oświatowe oraz miejskie spółki i służby.

Komu zabrakło czasu w poniedziałek ten będzie mógł nadrobić zaległości i udać się do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lesznie, gdzie zostaną zaprezentowane pokazy ratownictwa drogowego, praktyczna nauka ratownictwa medycznego, pokazy wspinania z użyciem drabiny hakowej, będzie również możliwość zapoznania się z pracą w warunkach zadymienia na bazie komory dymowej oraz wiele innych. Mocne wrażenia gwarantowane!!!


Centralna Szkoła Szybowcowa Aeroklubu Polskiego zaprasza z kolei wszystkich miłośników podniebnych emocji na zapoznanie się „od kuchni” z funkcjonowaniem leszczyńskiego lotniska. W programie przewidziane między innymi zwiedzanie lotniska i hangarów.

W swoich siedzibach przyjmować będą leszczyńskie fundacje i stowarzyszenia, gdzie będzie można zapoznać się z ich codziennym funkcjonowaniem i historią. Na mieszkańców tego dnia będą czekać członkowie Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddziału Rejonowego w Lesznie, którzy przybliżą swoją ofertę kulturalno - rekreacyjną jak również przybliżą program Międzynarodowego Dnia Seniora, który przypada na 9 października. Odwiedzając Stowarzyszenie Echo, które od lat wspiera najuboższych w naszym mieście będziemy mieli okazję zapoznać się z ciężką pracą udzielających się tam wolontariuszy. Tego dnia będzie m.in. przyjmowany transport ok. 2 ton Darów Unijnych. Polski Związek Niewidomych w Lesznie zachęca do zapoznania się z „Kroniką Związku”, która obrazuje nie tylko dotychczasową działalność, ale też przybliża sens funkcjonowania Związku, daje możliwość zapoznania się z jego celami statutowymi i zobowiązaniami jako Stowarzyszenia. Terapię zajęciową spotkanie z opiekunami oraz wspólny posiłek proponuje Fundacja London – Polish Society prowadząca Rodzinny Dom Pomocy Społecznej. Fundacja „Dr Clown” Oddział w Lesznie zaprasza do zapoznania się ze swoją działalnością w sposób niekonwencjonalny – śmiech, humor i dobrą zabawę. Dla seniorów 50+ specjalne sesje śmiechu. Brzmi tajemniczo? Szczegóły w bezpośrednim kontakcie z Fundacją, który podajemy poniżej. Leszczyńskie Stowarzyszenie „Razem z Nami” na rzecz Dzieci i Młodzieży z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz Zespół Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Lesznie zapraszają z kolei do zapoznania się z salami terapeutycznymi oraz na spotkania ze specjalistami : psychologiem, pedagogiem socjalnym, terapeutami AAC i SI jak również z rehabilitantem. W swojej siedzibie również przyjmować i przybliżać swoją działalność będą przedstawiciele Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Krokus.

Możliwość zapoznania się z ofertą Centrum Profilaktyki i Leczenia Uzależnień i Akademii Zdrowia oferuje Fundacja strefaPL. W jej siedzibie będzie również możliwość porozmawiania m.in. z psychologiem dziecięcym, mediatorem, specjalistą ds. uzależnień czy psychoterapeutą.

Kolejne atrakcje przygotowało również Stowarzyszenie „Nasza Alternatywa” – Młodzieżowe Centrum Profilaktyki „Alternatywa”. We wtorkowe popołudnie będzie można wziąć udział w zajęciach z alternatywnej formy teatru – warsztatach PARATEATRALNYCH polegających na wyrażaniu emocji mimiką i gestem oraz wziąć udział w spotkaniu dla młodzieży poruszającym problematykę uzależnień. Z kolei cykl warsztatów z działań animacyjnych przygotowała Fundacja Centrum Aktywności Twórczej oraz Leszczyńskie Centrum Wolontariatu.

Swoje cegiełki do wtorkowych wydarzeń dołożyły również szkoły i stowarzyszenia z nimi związane. Stowarzyszenie Przyjaciół Leszczyńskiej Szkoły Rolniczo-Budowlanej zaprasza na spotkanie z grupą młodzieży licealnej z francuskiej Normandii. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Obrońców Polskiego Morza w ramach organizowanych u siebie dni otwartych zachęca do zapoznania się z działającymi przy szkole: Zespołem Flażoletowym oraz Grupy Aerobikowej, jak również pokazem „Szachów po szkole” i instruktażem Pierwszej Pomocy Przedmedycznej. Działalność swojej szkoły pragnie przybliżyć również mieszkańcom miasta Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym TOTUS TUUS. W programie dni otwartych przewidziano wystawę wytworów dzieci oraz zaaranżowane rozmowy z dzieckiem niemówiącym z  zastosowaniem najnowszej technologii komunikacyjnej.

Kolejne atrakcje na wtorkowe południe zapewnia Miejska Biblioteka Publiczna. Tym razem będzie możliwość zwiedzenia, oczywiście z przewodnikiem, Izby Pamięci Generała Stefana „Grota” Roweckiego. Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych zaprasza z kolei wszystkich, którzy lubią twórczo spędzać czas, jak również tych, którzy zamierzają przystępować do egzaminów na uczelnie plastyczne. Dla tych właśnie osób będzie możliwość zasięgnięcia opinii na temat wykonywanych prac, jak również otrzymania fachowej porady.

O sportowe wrażenia zadba m.in. KS POLONIA 1912 Leszno. Sekcja piłki nożnej przygotowała specjalny, otwarty trening dla chłopców z rocznika 2005/2006. Każdy chętny będzie miał możliwość wzięcia udziału w treningu i sprawdzenia swoich umiejętności na tle rówieśników. Amatorzy mocniejszych wrażeń po raz kolejny będą mogli skorzystać z oferty KS K.O.ZAK TEAM. Wtorkowe popołudnie upłynie tam na walkach stylami Taekwondo Olimpijskiego oraz Kickboxingu / K1 / Muay Tai. Treningi są podzielone na grupy wiekowe.

W klubach osiedlowych będzie się można zapoznać z kolei z: sekcją taneczną oraz plastyczną w Klubie Kwadrat, gdzie również odbędą się zajęcia Hatha Jogi lub też udać się na zajęcia sekcji wokalnej prowadzonej przez Klub „Na Piętrze”.

Zadbano również o kwestie związane z szeroko rozumianą działalnością III sektora. Czym jest III sektor, czym wolontariat, kogo możemy nazwać liderem lokalnym? O tym wszystkim mówić będą pracownicy Stowarzyszenia Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich PISOP podczas warsztatów edukacyjnych nt. szeroko rozumianej ekonomii społecznej.

We wtorkowe wydarzenia aktywnie włączają się również miejskie spółki. W Leszczyńskim Centrum Biznesu przeprowadzone będą warsztaty dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych pn. „Od pomysłu do biznesu – jak przekuć ideę w sprawdzony model biznesowy”.

Specjalny program dla przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych przygotowało na ten dzień Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Lesznie. „Dlaczego zimną w domu jest ciepło?” to tylko jedna z tajemnic jaką w tym dniu poznają dzieci z leszczyńskich placówek. Do tego oczywiście historia rozwoju ciepłownictwa w Lesznie oraz zwiedzaniem Ciepłowni Zatorze. Wszystko to połączone z konkursami, nagrodami dla najaktywniejszych oraz innymi atrakcjami.

O tym jak to jest, że w mieście jest czysto, co się dzieje z tymi wszystkimi wyrzucanymi śmieciami, gdzie one znikają? Na te wszystkie pytania będzie można uzyskać odpowiedź wybierając się do Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Trzebani, gdzie Miejski Zakład Oczyszczania Sp. z o.o. przygotował ciekawy program, składający się z części teoretycznej oraz techniczną. Będzie więc możliwość zapoznania się z zagadnieniami procesów technologicznych jakim poddawane są wytwarzane przez nas odpady, jak również sprawdzić jak to wszystko działa w praktyce.

Szczegółowe informacje, godziny oraz osoby kontaktowe, które mogą udzielić bardziej szczegółowych informacji o poszczególnych wydarzeniach znajdziecie w przygotowanym przez nas programie do pobrania poniżej.

Zapraszamy do udziału.

Opublikował: ngo@leszno.pl
Napisz do nas