twitter instagram YouTube

2019-03-31
Zapraszamy na Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Zapraszamy na Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Okażmy solidarność z osobami ze spektrum autyzmu i przyłączmy się do ogólnoświatowej akcji, która odbędzie się 2 kwietnia – również w Lesznie!

2 kwietnia obchodzony będzie po raz kolejny w ramach kampanii Świadomość Niepełnosprawności Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

Celem naszej akcji jest poszerzanie świadomości społecznej nt. autyzmu, zwrócenie uwagi społeczności lokalnej na problemy i potrzeby osób ze spektrum autyzmu oraz budowanie postaw akceptacji i tolerancji, a także likwidacja uprzedzeń i stereotypów.

Leszczyńskie organizacje pozarządowe przygotowały spotkania dla uczniów leszczyńskich szkół:

  •  „Rozmowy bez mowy” (Fundacja Totus Tuus)
  • prelekcje na temat zagadnień związanych z autyzmem oraz warsztaty plastyczne (Leszczyńskie Stowarzyszenie „Razem z nami” Na Rzecz Dzieci i Młodzieży z Niepełnosprawnością Intelektualną)
  • warsztaty edukacyjne nt. świadomości autyzmu (Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Nasz Dom - Nasz Świat”)

2 kwietnia od godziny 16:30 rozpocznie się konferencja (jej program poniżej) po jej zakończeniu około godziny 20:00 przygotowano na płycie rynku krótki program artystyczny:

  • fireshow w wykonaniu Młodzieżowego Centrum Profilaktyki Alternatywa
  • układy taneczne zaprezentują Mażoretki Orkiestry Dętej Miasta Leszna

W tym dniu po konferencji na znak solidarności z osobami z autyzmem Ratusz zostanie oświetlony na niebiesko oraz wypuszczone zostaną niebieskie baloniki.

Zachęcamy do udziału w tej akcji i w geście solidarności zadbanie o chociaż jeden niebieski element ubrania.



Konferencja rozpocznie się o godzinie 16:30 w Ratuszu.
16:30-16:40    Otwarcie konferencji prof. dr hab. Wojciech Otto prezes Stowarzyszenia Nasz Dom - Nasz Świat

16:40 -17:05   Paulina Gołaska: Mitologia terapeutica, czyli o kontrowersjach w pracy edukacyjno-terapeutycznej z osobami ze spektrum autyzmu

17:05-17:30    Anna Janiak: Rodzinny mikrokosmos. Mity, fakty, doświadczenia

17:30- 17:55   Jacek Kielin: Wzmocnienia pozytywne wcale nie są takie pozytywne

17:55–18:20    Weronika Miksza: Spektrum stereotypów wokół spektrum autyzmu

18:20 -18:35   przerwa kawowa

Po przerwie Mity i stereotypy nt. osób z niepełnosprawnościami – prezentowane przez leszczyńskie Organizacje Pozarządowe

 

18:35- 18:45   Polski Związek Głuchych

18:45-18:55    Nie widzę przeszkód sp. z o.o. non profit

18:55-19:05    Leszczyńskie Stowarzyszenie "Razem z Nami" oraz Zespół Szkół Specjalnych w Lesznie

19:05- 19:10   Stowarzyszenie chorych na choroby Reumatyczne

19:10-19:15    Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niesłyszącym SPON

19:15-19:25    Leszczyńskie Stowarzyszenie Alzheimerowskie 

19:25- 19:35   Polski Związek Niewidomych

19:35-19:45    Fundacja Aktywnej Rehabilitacji Regionalne Biuro FAR

19:45-19:55    Stowarzyszenie „Wygraj Siebie”

20:00              fireshow, taniec, wypuszczenie baloników i podświetlenie Ratusza

 

Wydanie zaświadczeń potwierdzających udział w konferencji.

Konferencja będzie tłumaczona na język migowy przez Stowarzyszenie Osób Niesłyszących SPON

Udział w konferencji jest bezpłatny.

 

***

Prelegenci:

dr Paulina Gołaska - Z wykształcenia psycholog i pedagog specjalny. Z zamiłowania terapeuta dziecięcy. Prowadzi własny gabinet terapeutyczny, w którym spotyka się z dziećmi i młodzieżą z trudnościami emocjonalnymi i społecznymi. Pracuje również naukowo, realizując projekty badawcze w zakresie psychologii kliniczno-wychowawczej, prowadzi też zajęcia dla studentów pedagogiki i pedagogiki specjalnej. Specjalizuje się w zakresie pomocy rodzinom małych dzieci, w szczególności dzieci z trudnościami rozwojowymi.

Anna Janiak - Z wykształcenia pedagog specjalny i certyfikowany trener umiejętności społecznych. Od lat aktywnie działa na rzecz osób ze spektrum autyzmu oraz ich rodzin, tworząc i realizując projekty aktywizująco-edukacyjne w ramach Fundacji FIONA oraz wdrażając autorski model aktywizacji społeczno-zawodowej osób z autyzmem w Spółdzielni Socjalnej FURIA. Jest współautorką trzech społecznych innowacji, których celem jest zmiana sytuacji zależnych osób z autyzmem, poprzez wsparcie i inspirowanie ich otoczenia, w szczególności rodziców i opiekunów. Prowadzi spotkania, warsztaty i szkolenia. Fundamentem dla jej zawodowych zainteresowań są doświadczenia osobiste – jest mamą dorosłego syna z zespołem Aspergera oraz prawnym i faktycznym opiekunem dorosłej siostry ze znaczną niepełnosprawnością.

Jacek Kielin - Twórca „Strefy Dobrych Emocji” – ośrodka wspierania kompetencji nauczycielskich i terapeutycznych. Wieloletni dyrektor Przedszkola Specjalnego „Orzeszek” w Poznaniu. Autor poradników i przewodników dla rodziców i wychowawców dzieci niepełnosprawnych, m.in. „Rozwój daje radość. Terapia dzieci upośledzonych w stopniu głębokim ”, „Profil osiągnięć ucznia. Przewodnik dla nauczycieli i terapeutów z placówek specjalnych”, „Jak pracować z rodzicami dziecka upośledzonego.”, „Krok po kroku. Nauczanie i terapia dzieci z umiarkowaną, znaczną i głęboką niepełnosprawnością intelektualną”. Przez ponad dwadzieścia lat przeprowadził 300 szkoleń, odwiedzając wiele placówek specjalnych w całej Polsce.


Weronika Miksza - Redaktorka portalu niebieska-fala.pl zajmującego się przekazywaniem informacji na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu. Wolontariuszka Fundacji Aktywnych FURIA oraz Fundacji FIONA, okazyjnie – samorzecznik, z wykształcenia – dziennikarz oraz przyszły politolog, zawodowo – pracownik samorządowy. Prywatnie narzeczona wyjątkowego mężczyzny ze spektrum, niepozorna kreatorka, trudny do powstrzymania huragan energii i żywy potok słów; rzeczniczka wyboru i życia na całego, wojowniczka nie tylko w pogoni za szczęściem oraz kontestatorka zastanej rzeczywistości w granicach rozsądku.

***

Autyzm należy do powszechnych całościowych zaburzeń rozwoju dziecka. Warto wiedzieć, że u jego podstaw leży nieprawidłowa praca mózgu, która powoduje odizolowanie się człowieka od świata zewnętrznego, inne jego postrzeganie, ograniczenie wymiany informacji, problemy z mówieniem i postrzeganiem światła. Szacuje się, że w całej Europie jest już ok. pięć milionów osób dotkniętych autyzmem. Dlatego głównym celem  akcji jest podnoszenie świadomości wszystkich ludzi na temat zaburzeń autystycznych, a także likwidacja uprzedzeń oraz stereotypów.

 

Opublikował: ngo@leszno.pl
Napisz do nas