twitter instagram YouTube

2018-03-22
Aktywne Obywatelskie Leszno 2016

Aktywne Obywatelskie Leszno

 

Podzielmy się swoją energią i radością działania z mieszkańcami Leszna.

 

Aktywność i działanie takie są główne założenia akcji „Aktywne Obywatelskie Leszno” organizowanej w Lesznie w dniach od 16 do 25 września. Będzie to 10 dni aktywnych wydarzeń adresowanych do mieszkańców naszego Miasta i regionu.  Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

 

Celem akcji jest umacnianie lokalnej świadomości obywatelskiej, społecznej aktywności i idei wolontariatu oraz szansa na budowanie i tworzenie społecznych relacji, wzmacnianie poczucia współodpowiedzialności za miejsce i jakość życia w swojej społeczności lokalnej.

 

Zaplanowane spotkania, warsztaty, treningi, festyn  są doskonałą okazją do promocji działań i efektów pracy organizacji pozarządowych, fundacji, stowarzyszeń, klubów sportowych, podmiotów ekonomii społecznej oraz innych instytucji działających na rzecz mieszkańców Leszna. To także możliwość spotkania się, wymiany informacji, dzielenia się doświadczeniami oraz przede wszystkim wspaniała okazja do integracji tych instytucji między sobą oraz z mieszkańcami. Ważną rolą jest także promocja aktywności społecznej, ruchów obywatelskich, działań lokalnych, leszczyńskich organizacji pozarządowych oraz usług, które są przez nie świadczone.

 

W organizację akcji zaangażowało się wielu partnerów: organizacje pozarządowe, instytucje samorządowe, kulturalne i społeczne. Zaplanowane wydarzenia adresowane są do wszystkich mieszkańców, do osób, które interesuje życie społeczne, kulturalne, sportowe,  do tych, którzy chcieliby się zaangażować lub dowiedzieć czym zajmują się organizacje pozarządowe i różne instytucje w mieście.

 

W programie m.in. Festyn Organizacji Pozarządowych oraz leszczyńskich Instytucji, randki obywatelskie, dni otwarte.

 

Przyjdź, porozmawiaj, uzyskaj konkretne informacje związane z działalnością organizacji, jak również skorzystaj z ich porad i pomocy oraz zaangażuj się w ich działania.

 

W programie m.in.

 

 • 17 września Festyn Organizacji Pozarządowych oraz leszczyńskich Instytucji (sobota, lotnisko/ godz. 12:00-18:00 )

 

Zaplanowany na 17 września Festyn Organizacji Pozarządowych oraz leszczyńskich Instytucji to coś więcej niż branżowe spotkanie, to przede wszystkim wspaniała okazja do integracji leszczyńskiej społeczności lokalnej, dla której organizacje pozarządowe i różne miejskie instytucje prowadzą swoją działalność. Leszczyńskie organizacje oraz instytucje w sposób twórczy i kreatywny przedstawią siebie i swoje działania mieszkańcom Leszna.

 

Na płycie lotniska będą czekały na mieszkańców stoiska wystawiennicze Organizacji Pozarządowych: fundacji, stowarzyszeń, klubów sportowych i Leszczyńskich Instytucji oraz firm zaangażowanych społecznie w ramach m.in. stref:

 

 • Radosne dzieciństwo, czyli obszar gier i zabaw dla dzieci
 • Aktywne życie, czyli strefa pokazów sportowych, gier i zabaw sprawnościowych
 • Kultura i sztuka oraz działania rękodzielnicze
 • Eko_strefa
 • Moto_strefa, czyli prezentacja samochodów rajdowych, terenowych i zabytkowych
 • Mundurowa_strefa, czyli prezentacja  sprzętu policyjnego, strażackiego i wojskowego
 • Lotnicza_strefa
 • Nasze zdrowie, czyli przestrzeń dla organizacji działających w obszarze zdrowia
 • Społecznościowa_strefa , czyli przestrzeń dla ngo i instytucji działających na rzecz rozwoju społeczności lokalnej i społeczeństwa obywatelskiego
 • Samorządowa_strefa, czyli rozmowy i spotkania z urzędnikami

 

I wiele innych niespodzianek… również na leszczyńskim niebie

 

Wydarzenie uatrakcyjnią różnorodne występy na scenie, m.in. koncerty Gładek Brothers Band, FREE Life oraz ciekawy program przygotowały leszczyńskie przedszkolaki.

 

Podczas festynu odbędzie się również BIEG WOKÓŁ SZYBOWCA na 5 km i 10 km oraz biegi dla dzieci  – Regulamin dostępny tutaj

 

Impreza ma charakter pikniku - zaproście znajomych, przyjaciół, przyjdźcie całymi rodzinami.  Będzie wesoło, rodzinnie, edukacyjnie, kolorowo i różnorodnie!

 

Zapraszamy na lotnisko od 12:00 do 18:00  dojechać możecie bezpłatnie autobusem marki AUTOSAN – rozkład jazdy dostępny tutaj

 

 • 19 września Obywatelska Starówka (poniedziałek)

 

godz. 9:00 – 15:00 Ratusz

 

 • Przyjdź i porozmawiaj z Prezydentem Miasta Leszna Łukaszem Borowiakiem
 • Skorzystaj z porad prawnych udzielanych przez II Zastępcę Prezydenta Miasta Leszna Piotra Jóźwiaka
 • Przyjdź i porozmawiaj z Radnymi,
 • Otwarte spotkania z urzędnikami m.in. Miejskim Rzecznikiem Praw Konsumentów, Miejskim Konserwatorem Zabytków, Pełnomocnikiem ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi, z pracownikami z Wydziału Spraw Obywatelskich, Miejskiego Zarządu Dróg i Inwestycji,  Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie oraz Biura ds. Uzależnień,
 • Przyjdź i dowiedź się o Leszczyńskiej Karcie Seniora i Karcie Leszczyńskiej Rodziny Wielodzietnej oraz wypełnij wymagane dokumenty
 • Dowiedź się więcej na temat Budżetu Obywatelskiego oraz zadań jakie możesz realizować w ramach Inicjatywy Lokalnej
 • Porozmawiajmy RAZEM: Jak działać na rzecz społeczności lokalnej, dowiedz się czym są konsultacje społeczne i jak brać w nich udział

 

godz. 16:00 -18:00 Ratusz

 

 • otwarta debata na temat bezpieczeństwa organizowana we współpracy z Miejską Komendą Policji w Lesznie

 

godz. 9:00 – 13:00 Starówka

 

 • Przyjdź i oddaj krew. Akcja pn. PRZEDSIĘBIORCZOŚC WE KRWI organizowana we współpracy z Regionalną Izbą Przemysłowo Handlową w Lesznie.
 • Otwarte spotkania z pracownikami Biura Karier Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Lesznie

 

W programie również GRA MIEJSKA.

 

 • 19-23 września  Dni Otwarte

 

Od poniedziałku do piątku w dniach od 19 do 23 września odbędą się Dni Otwarte, które  służyć mają prezentacji codziennej działalności organizacji pozarządowych (fundacji, stowarzyszeń, klubów sportowych, spółdzielni socjalnych etc.), instytucji kultury, klubów działających przy spółdzielniach mieszkaniowych. Organizacje/instytucje  specjalnie dla mieszkańców Leszna przygotowały szereg atrakcji w tym m.in.: warsztaty, pokazy sztuk walki, konsultacje, konkursy i wiele innych. W ramach dni otwartych  pracownicy i wolontariusze organizacji pozarządowych zaprezentują codzienną działalność w swoich siedzibach. Dzięki temu, goście będą mieli niepowtarzalną okazję, aby poznać i dokładnie przyjrzeć się szerokiemu spektrum aktywności podejmowanych przez ludzi z pasją.

 

 • 21 września Randki Obywatelskie

 

W środę 21 września odbędą się Randki Obywatelskie dla adresowane głównie do przedstawicieli organizacji pozarządowych. Będzie to spotkanie, na którym w luźnej atmosferze porozmawiamy, stworzymy okazję do zapoznania się ze sobą, co w przyszłości może zaowocować nowymi, wspólnymi inicjatywami. W Lesznie działa wiele stowarzyszeń, fundacji czy grup nieformalnych, które bardzo często działają blisko siebie nie wiedząc o swoim istnieniu. W ferworze codziennych zajęć i naszych stałych działań bardzo często nie mamy czasu na to, by rozejrzeć się wokół i przyjrzeć naszym potencjalnym partnerom.  Jeśli działasz w organizacji pozarządowej? Chcesz poznać inne osoby działające w fundacjach, stowarzyszeniach, klubach sportowych, spółdzielniach socjalnych? Przyjdź na spotkanie i zabierz ze sobą swoje wizytówki, ulotki etc.

 

 

Ponadto m.in.

- szkolenie dot. korzyści ze współpracy NGO –BIZNES,

- warsztaty, zajęcia ekologiczne oraz wykład pn. „ Woda: od studni do kranu. Jak się pozyskuje, uzdatnia i dystrybuuje wodę”,

- koncerty m.in. charytatywny koncert formacji Strachy Na Lachy,

- pokazy samochodów rajdowych, team-ów wyścigowych, kartingów oraz pojazdów zabytkowych,

- pokazy ratownictwa drogowego, medycznego,

- wystawy prac,

- wykład dot. sztuki współczesnej,

- pokazy animowanych filmów krótkometrażowych,

- zwiedzanie z przewodnikiem „Pokoju Stanisława Grochowiaka” oraz „Gabinetu Romana Maciejewskiego”,

- turniej m.in. piłki plażowej, strzelecki

 

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

 

Szczegółowy program dostępny jest tutaj  więcej informacji na facebooku Leszczyńskie NGO

 

Zobacz ULOTKĘ

 

Podzielmy się swoją energią i radością działania z mieszkańcami Leszna –  zbudujmy wspólnie AKTYWNE OBYWATELSKIE  LESZNO!

 

Wszystkich niezbędnych informacji udzielają: - Pełnomocnik ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Anna Szymańska (aszymanska@leszno.pl) oraz Bartosz Fogt pod numerem telefonu tel.: 65 529 54 03.

 

Organizator: Miasto Leszno

Współorganizatorzy: organizacje pozarządowe: fundacje, stowarzyszenia, kluby sportowe, spółdzielnie socjalne, leszczyńskie instytucje,  jednostki miejskie oraz firmy i podmioty zaangażowane społecznie.

 

 

Opublikował: ngo@leszno.pl
Napisz do nas