twitter instagram YouTube

2021-10-05
Festyn Aktywności i Pasji

Akcja Aktywne Obywatelskie Leszno 2021 za nami! Aż ciężko w to uwierzyć, że czas tak szybko minął! Przyszedł czas podsumowań!

Czas przemija... jednak wspomnienia pozostają... i to jest piękne!

Dziś chcemy, aby akcja Aktywne Obywatelskie Leszno 2021 została w Waszej oraz naszej pamięci na zawsze! Dlatego poniżej przestawiamy krótkie podsumowanie!

WIELKI FESTYN AKTYWNOŚCI I PASJI 

Tegoroczna akcja trwała od 11 września do 19 września. Wszystko rozpoczęło się Wielkim Festynem Aktywności i Pasji.

Festyn odbył się od godziny 12:00 do 16:00 na Alei Gwiazd Żużla w Lesznie. Setkom przybyłych mieszkańców zaprezentowało się ponad 150 podmiotów, wśród których wyróżnić można było organizacje pozarządowe, instytucje, placówki oświatowe, firmy, czy grupy aktywnie działające dla społeczności lokalnej. Impreza miała charakter pikniku, na którym wystawcy pokazali mieszkańcom swoją działalność, pasje, czy zainteresowania.

Na Festynie znajdowało się wiele stref aktywności, na których znaleźć można było niezliczoną ilość atrakcji, m.in.:
Aktywne życie, czyli strefa pokazów sportowych, gier i zabaw sprawnościowych, konkursów, gier zespołowych, torów przeszkód, czy strzelnicy,
Radosne dzieciństwo, czyli obszar kreatywnych gier i zabaw dla dzieci, a także warsztatów i działań maualnych,
Biznes, strefa przedsiębiorczości, czyli firmy,  które w swojej codziennej pracy kierują się społeczną odpowiedzialnością biznesu,
Ekologiczna, w której promowano postawy ekologiczne, prowadzona w niej była m.in. akcja "Odpad zdasz, drzewko masz",
Kultura i sztuka, gdzie pojawiły się działania rękodzielnicze, wystawy prac malarskich i zajęcia z muzykoterapii. Prezentacja twórczości artystycznej, wypożyczalnia książek,
Motoryzacyjna – zaprezentowano w niej przeróżne samochody i pojazdy, sprzęt policyjny, strażacki i wojskowy, a także roboty. Dodatkowo, można było tam zobaczyć specjalistyczny sprzęt, między innymi śmieciarkę, zamiatarkę oraz „Kazika” czyli samochód MPWiK,
Zdrowie – skorzystać można było z bezpłatnych badań dla mieszkańców. Pojawił się m.in.: mammobus, osteobus, mozna było się również zaszczepić.
Społecznościowa,  czyli przestrzeń dla NGO i instytucji działających na rzecz rozwoju społeczności lokalnej i społeczeństwa obywatelskiego,
Samorządowa, a więc strefa, w której prowadzone był rozmowy i spotkania z urzędnikami, pojawił się punkt konsultacyjny dot. spisu powszechnegoi doradztwo dotyczące Leszczyńskiej Karty Seniora i Karty Leszczyńskiej Rodziny Wielodzietnej

Ważnym punktem Festynu były występny na scenie. Zaprezentowały się m.in. dzieci z leszczyńskich przedszkoli, sekcje działające przy Miejskim Ośrodku Kultury, osoby prywatne a także przedstawiciele leszczyńskich NGO ‘sów.

Zbierano nakrętki, zdobyć można było Paszport Aktywności, powstały setki prac artystycznych, rozgrywano zawody sportowe, pojawiły się zamki dmuchane, obejrzeć można było pokazy tresury psów, akrobatyki, tańców, czy rekonstrukcji historycznej, poznawano zasady pierwszej pomocy, kosztowano przygotowane przez wystawców potrawy, czy po prostu rozmawiano z wystawcami i zdobywano informacje na temat naszych lokalnych organizacji. Przygotowano ogrom atrakcji, których nie sposób zliczyć. Mamy nadzieję, że każdy znalazł coś dla siebie. Z pewnością było pięknie, wesoło i kolorowo!

Na żywo można było obejrzeć inauguracyjny mecz sezonu 2021/2022 Legia warszawa - GI Malepszy Futsal Leszno, który był transmitowany w nSport +.

Na teren Wielkiego Festynu Aktywności dojechać można było bezpłatnym, zabytkowym autobusem Komunikacji Miejskiej! Bezpłatny dojazd komunikacją miejską na Festyn nie był jedyną inicjatywą mającą na celu zadbanie o środowisko.

Pojawiło się także stoisko „Odpad zdasz, drzewko masz” (przygotowane przez Radę Miejską Leszna i Komunalny Związek Gmin Regionu Leszczyńskiego), na którym w zamian za oddawanie niepotrzebnych i zaśmiecających otoczenie wielkogabarytowych odpadów w terminie: 6-11 września do Pszok-u w Lesznie przy ul. Saperskiej 23 każdy otrzymał kupon uprawniający do odbioru drzewka w dniu festynu na stoisku biura Rady.

Impreza została zorganizowana przez Miasto Leszno. Współorganizatorami były organizacje pozarządowe: fundacje, stowarzyszenia, kluby sportowe, spółdzielnie socjalne, leszczyńskie instytucje, jednostki oświatowe, jednostki miejskie oraz firmy i podmioty zaangażowane społecznie, a także Miejski Ośrodek Kultury, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Festyn był także doskonałym świadectwem tego, że warto się angażować i działać. Wydarzenie bowiem tworzone jest przy wsparciu wolontariuszy, bez których część zadań byłaby niemożliwa do zrealizowania.

Udział w Wielkim Festynie Aktywności był bezpłatny, podobnie jak korzystanie ze wszystkich zagwarantowanych atrakcji.

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z Festynu:

DRZWI OTWARTE 

Zaraz po imprezowej sobocie rozpoczęły się Drzwi Otwarte w dniach 13-17 oraz 19 września. Na uczestników czekało ponad 90 ekscytujących wydarzeń, które organizowane były przez organizacje pozarządowe, leszczyńskie firmy oraz kluby sportowe. 
Dla przypomnienia harmonogram:
Poniedziałek, 13 września
Wtorek, 14 września 
Środa, 15 września 
Czwartek, 16 września 
Piątek, 17 września 
Niedziela, 19 września

Festyn oraz Drzwi Otwarte to nie wszystko co wydarzyło się w Wielkim Tygodniu Aktywności!

WOLONTARIAT PREZYDENTA 

14 września we wtorek Prezydent Miasta Leszna Łukasz Borowiak był #Wolontariuszem! 

Swój dzień z wolontariatem Prezydent zaczął od Stowarzyszenia Leszczyński Bank Żywności w którym wraz z członkami podsumował akcję bicia Rekordu Guinnessa w Polsce w układaniu najdłużej linii monet oraz przygotowywał zaprawy w ramach ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. Kolejnym miejscem do jego udał się Wolontariusz było Stowarzyszenie ECHO w którym zajął się obsługą magazynku z odzieżą dla potrzebujących. Dom Pomocy Społecznej w Lesznie był jednostką w której Prezydent pomógł w poprowadzeniu zajęć terapeutycznych oraz oddał się rozmowom z mieszkańcami. Nadszedł czas na młodsze pokolenie czyli młodzież z Fundacji Centrum Aktywności Twórczej. Z młodymi ludźmi Prezydent spotksł się w bibliotece ratuszowej i opowiedział im i własnej karierze oraz o codziennych obowiązkach, które wynikają z pełnienia funkcji Prezydenta. Kolejno spotkanie odbyło się w dwóch szkołach. Zespół Szkół Technicznych – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. 55 Poznańskiego Pułku Piechoty w której Wolontariusz przeprowadził prelekcję z uczniami klas II dotyczącą idei wolontariuatu. Natomiast w Zespole Szkół Rolniczo – Budowlanych im. Synów Pułku w Lesznie doświadczył czegoś nowego!- wykopywał oraz sortował ziemniaki przy specjalnej maszynie! Nasz Prezydent nie boi się nowych wyzwań! Po nowych doświadczeniach nadszedł czas na to, w czym Prezydent Leszna czuje się bardzo dobrze, czyli w sporcie! Wraz z członkami Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku udał się na Nordic Walking oraz sędziował w pojedynku Seed Ball. opuszczając seniorów z UTW udał się w stronę leszczyńskiego Domu Dziecka a w nim poprowadził zajęcia plastyczne z dziećmi w wieku 5-10 lat. Nie obyło się oczywiście bez wspólnej zabawy! Następnie nadszedł czas na "starszaków" a dokładnie mowa o młodzieży ze stowarzyszenia "Nasza Alternatywa". Młodzieży ze stowarzyszenia Wolontariusz opowiedział o przyczynach i konsekwencjach występowania trudnych sytuacji oraz przedstawił młodym ludziom możliwości radzenia sobie z nimi. Na końcówkę dnia Prezydent Łukasz Borowiak spotkał się z członkami ze Stowarzyszenia "Wygraj Siebie" z którymi to przeprowadził rozgrzewkę (pokazał proste przedtreningowe ćwiczenia) oraz poprowadził wspólną aktywność fizyczną na świeżym powietrzu. 

Galerię zdjęć z tego dnia znajdziecie tutaj oraz tutaj

RANDKI OBYWATELSKIE 

Tradycyjnie w ramach akcji Aktywne Obywatelskie Leszno 15 września odbyły się Randki Obywatelskie, które zgromadziły zainteresowanych poznaniem nowych organizacji i placówek oraz wymianą kontaktów i nawiązaniem współpracy.

Przybyli na spotkanie mieli okazję do wzajemnego poznania się, wspólnych rozmów i dyskusji - było gwarno i radośnie. Spotkanie zostało podzielone na trwające po pięć minut rundy, podczas których uczestnicy poznawali się, przedstawiali swoje organizacje, instytucje, wymieniali się doświadczeniami czy np. ulotkami i co najważniejsze – inicjowali nowe pomysły i chęć zrealizowania wspólnych działań. Po upływie czasu 5 minut, każdy z randkowiczów zmieniał swoje miejsce tak, by móc porozmawiać z każdą obecną na sali osobą. Rozmowom nie było widać końca, dlatego po przeprowadzeniu wszystkich rund, goście zajmowali jeszcze miejsca na sali i w przyjaznej atmosferze wymieniali się informacjami na wiele obywatelskich tematów.

Spotkanie odbyło się w sali sesyjnej Urzędu Miasta Leszna. Zachęcamy do zapoznania się z fotorelacją z wydarzenia: GALERIA

EKO LESZNO 

Nasza akcja nie odbyłaby się bez wydarzeń ekologicznych! 

W piątek 17 września odbyły się różnorakie inicjatywy ekologiczne, przygotowane przez organizacje pozarządowe i instytucje. Do udziału w wydarzeniach pn. „Eko-Leszno” przyłączyłyły się również leszczyńskie przedszkola oraz szkoły. 

W mieście odbywało się wiele inicjatyw mających na celu promowanie ekologii oraz dbanie o środowisko.

Oto zestawienie tych wydarzeń:

  • Zespół Szkół Ekonomicznych – zorganizowało akcję „Nakręceni na pomaganie” - zbiórka nakrętek dla swojej podopiecznej.
  • Fundacja Zdrowa Natura im. Roberta Roszaka – przeprowadziła dyskusję „Zdrowe formy życia” – promowanie zdrowych form życia, propagowanie aktywnego stylu życia. Istniała również możliwość pozyskania produktów pszczelich.
  • Przedszkole Miejskie nr. 11 im. Marii Konopnickiej – zorganizowało akcję „Z darami natury świat nie jest ponury”.  W ramach projektu ekologicznego przygotowało wystawę „Ekologiczne ZOO” dla dzieci, rodziców i społeczności lokalnej na terenie placu zabaw.
  • Przedszkole Miejskie nr 15 –  „Dziecięcy patrol ekologiczny”. Grupę patrolującą utworzyły wszystkie dzieci z przedszkola. Dzieci podczas patrolu miały gadżety związane z Ziemią:
    • transparent z napisem ,,Nasza Ziemia”,
    • chłopcy - zielone chustki na głowie,
    • dziewczynki - opaski z emblematami kwiatów i zielonych dłoni.

Przebieg:
1. Wymarsz z przedszkola – grupa poszła alejką w stronę lasu, obserwowała i sprzątała otoczenie (zbieranie śmieci).
2. Dzieci segregowały śmieci do odpowiednich worków:
• żółtego – plastik,
• zielonego – szkło kolorowe,
• niebieskiego – papier,
• białego – szkło białe.
3. Podczas trwania patrolu dzieci rozdawały napotkanym przechodniom papierowe kwiatki wykonane ze starych czasopism. Do kwiatka dołączone zostało hasło zachęcające do aktywności ekologicznej: ,,O czystość Leszna dbamy, śmieciom się nie damy.”
4. Patrol zakończony został piknikiem na polanie w Karczmie Borowej.

  • Przedszkole Miejskie nr 18 im. Sportowa Kraina – zorganizowało happening ekologiczny, który mial na celu zachęcić ludzi do dbania o środowisko. W ramach akcji odbył się przemarsz przedszkolaków po rynku z hasłami promującymi ekologie.
  • Nadleśnictwo Karczma Borowa – akcja #sadziMY. Trwała w godz. 12:00-17:00. Akcja skierowana była do mieszkańców Leszna i okolic połączona z programem edukacyjnym oferowanym w namiocie na Parkingu w leśnictwie Nowy Świat.
  • Polski Związek Niewidomych – akcja zbiórki nakrętek, które można było przynosić do siedziby związku na ul. Dąbrowskiego 45A.
  • Przedszkole Miejskie nr 19 Leśna Kraina – Akcję EKO – Leszno rozciągnęli na cały tydzień od 13 do 17 września. Każdego dnia proponowali inną ekologiczną aktywność w tym warsztaty, zabawy ekologiczne, sprzątanie ulicy, prace przestrzenne z materiałów ekologicznych, prezentacje multimedialne o ekologii, sadzenie roślinek, drzewek na terenie przedszkola, pokaz mody ekologicznej. Zbiórka baterii.

Galeria zdjęć z tego dnia dostępna jest tutaj

IMPREZY TOWARZYSZĄCE 

Imprezy Towarzyszące odbywały się w dniach 12-19 września. Na uczestników czekało niemalże 30 ekscytujących wydarzeń.

 Szczegółowy zbiorczy harmonogram wszystkich dni dostępny tutaj.

BARDZO DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM, KTÓRZY ZAANGAŻOWALI SIĘ W TEGOROCZNĄ AKCJĘ AOL !

Opublikował: op@leszno.pl
Napisz do nas