2018-02-13
Wolontariat dla Seniorów
Coraz więcej starszych osób żyjących aktywnie i lubiących nowe wyzwania decyduje się na wolontariat, który jest dobrym sposobem na zagospodarowanie swojego wolnego czasu, a także osobistego realizowania się. Wiele starszych osób ma wciąż sporo energii, a ich doświadczenie i umiejętności sprawiają, że stanowią oni nieoceniony kapitał społeczny. Każdy moment jest dobry na podjęcie działalności wolontariackiej, jej rozwój wspiera Miasto Leszno oraz Leszczyńskie Centra Wolontariatu.
W Lesznie wiele organizacji pozarządowych propaguje wolontariat wśród seniorów.
Wolontariat seniorów jest wartościowy nie tylko dla nich samych, ale także ma wielkie znaczenie dla tych, którym starsze osoby poświęcają swój czas. Seniorzy mogą dzielić się swoim doświadczeniem, wiedzą, mądrością życiową, pasją i pogodą ducha. Seniorzy natomiast dzięki wolontariatowi czują się potrzebni, nie są samotni i mogą w ciekawy sposób spędzać czas wolny.
Stereotypy na temat wolontariatu:
W obecnych czasach często jeszcze spotykamy się z takim stereotypem, że starsi ludzie są grupą wyłącznie potrzebującą pomocy, a nie potencjalnie mogącą pomagać innym. Działalność seniorów w leszczyńskich fundacjach, stowarzyszeniach czy klubach seniora, pokazuje, że coraz więcej seniorów chce po zakończeniu pracy zawodowej nadal żyć aktywnie. Takie osoby są bardzo cenne dla społeczeństwa i ich praca jako wolontariuszy jest naprawdę nieoceniona.
Seniorzy-wolontariusze
W Lesznie seniorzy mają naprawdę wiele możliwości i szeroki wybór, jeśli chodzi o dziedzinę, w której chcieliby świadczyć swoją pomoc. Wiele leszczyńskich organizacji pozarządowych potrzebuje wolontariuszy i zachęca seniorów do tego, by w ten sposób włączyli się w ich działania. Senior może pracować m.in. z osobami chorymi, niepełnosprawnymi, dziećmi, młodzieżą, a także z innymi seniorami.
W Lesznie seniorzy mogą działać zarówno w różnych organizacjach pozarządowych, ale także włączać się w działania i inicjatywy lokalne organizowane przez urząd czy inne instytucje. Sami seniorzy, niejednokrotnie w różnych rozmowach podkreślają, że angażując się w lokalny wolontariat nie tylko czują się potrzebni, ale mają realny wpływ na kształtowanie swojego najbliższego otoczenia. Jest to także doskonały sposób na utrzymywanie kontaktów w lokalnej społeczności, dzięki czemu senior nie czuje się osamotniony. Aktywne uczestniczenie starszych osób w życiu społecznym ma także wielką wartość jeśli chodzi o budowanie relacji międzypokoleniowych. Co roku liczna grupa osób starszych uczestniczy w przy organizacji miejskich wydarzeń takich jak, np. Dzień Europy, Targi NGO, Aktywne Obywatelskie Leszno, Randki Obywatelskie. Ponadto coraz częściej osoby starsze aktywnie uczestniczą w różnych projektach pomagając innym, a jednocześnie korzystając z różnych warsztatów, spotkań, dbając o własną kondycję psychiczną i fizyczną, czują się w ten sposób docenieni i potrzebni, a przy okazji nawiązują nowe znajomości. W Lesznie od paru lat grupa seniorów regularnie odwiedza leszczyńskie przedszkola i czyta dzieciom bajki, inna grupa seniorek wolontariuszek spotyka się z młodzieżą i zachęca do badań profilatycznych.
Chcesz zostać Wolontariuszem?
Jeśli chcesz podjąć wyzwanie i zaangażować się w wolontariat senioralny, warto najpierw zapoznać się z lokalną ofertą organizacji użytku publicznego – wykaz leszczyńskich organizacji pozarządowych znajdziesz w Informatorze (wersja drukowana dostępna jest w Biurze Pełnomocnika ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi, Al. Jana Pawła II 21 a.), wersja elektroniczna dostępna TUTAJ (kliknij w link http://ngo.leszno.pl/files/51012/Informator_Leszczynskich_Organizacji_Pozarzadowych.pdf )
Niektóre z leszczyńskich organizacji pozarządowych wręcz specjalizują się we współpracy z emerytami. W Lesznie działa kilka Klubów Seniora, poczytasz o nich TUTAJ (kliknij w link http://ngo.leszno.pl/Kluby_Seniora.html), a także Uniwersytet Trzeciego Wieku, o którym informację znajdziesz TUTAJ (kliknij w link http://ngo.leszno.pl/Uniwersytet_Trzeciego_Wieku.html)
Wolontariat w organizacjach non-profit z roku na rok cieszy się coraz to większym powodzeniem. Jeżeli jest taka możliwość, warto w swój pomysł zaangażować współmałżonka, koleżankę czy innego seniora z rodziny i wspólnie włączyć się w aktywność woluntarystyczną.Chcąc działać społecznie warto rzucić okiem na oferty takich instytucji jak:
- lokalne fundacje, stowarzyszenia, spółdzielnie socjalne czy kluby sportowe
- chóry i towarzystwa muzyczne
- towarzystwa taneczne
- grupy teatralne
- związki i koła wędkarskie
- schronisko dla zwierząt
- instytucje kulturalne
- placówki oswiatowe
Spędzając czas z przedszkolakami, młodzieżą, potrzebującymi rodzinami, czy rówieśnikami każdy wolontariusz może podzielić się swoim doświadczeniem, służyć radą, przekazać ważne umiejętności życiowe lub opowiedzieć ważne historii.
Wspomniane instytucje czekają na wolontariuszy z otwartymi ramionami. Seniorzy mogą w nich zasięgnąć rady, co do tego, jaki typ zaangażowania społecznego najlepiej pasuje do ich indywidualnych potrzeb i możliwości. Przed udaniem się na konsultację warto zastanowić się nad tym, ile godzin w tygodniu chcesz poświęcić na wolontariat oraz w jakich dziedzinach masz najwięcej do zaoferowania. Brak doświadczenia w konkretnym rodzaju działalności nie powinien jednak stać na przeszkodzie w rozpoczęciu wolontariatu. Większość organizacji zapewnia podstawowe szkolenia, przygotowujące seniorów do podjęcia nowej roli. Często dużo bardziej od konkretnej wiedzy liczą się entuzjazm, doświadczenie życiowe i szczera chęć niesienia pomocy innym.
Centra wolontariatu:
W naszym mieście działają dwa centra wolontariatu, które pomagają zarówno początkującym, jak i tym lepiej zorientowanym.
Pierwsze z nich działa przy Fundacji Centrum Aktywności Twórczej, prowadzi ono bazę wolontariuszy, bazę danych wszystkich leszczyńskich organizacji, które aktualnie poszukują nowych wolontariuszy, prowadzą szkolenia i pomagają ludziom chętnym do pomocy innym rozpocząć przygodę z wolontariatem, określić cele działania, odnaleźć najbardziej interesujący i rozwojowy charakter współpracy.
Drugie centrum wolontariatu funkcjonuje przy Leszczyńskim Banku Żywności. Zajmuje się pozyskiwaniem i dystrybucją żywności, odzieży, sprzętów AGD, organizuje wiele warsztatów m.in.: dietetyczne, rękodzielnicze, a także udziela informacji na temat uprawnień i usług dostępnych dla osób, które są w potrzebie.
E-wolontariat coraz bardziej popularny
E-wolontariat to nic innego, jak wolontariat wykonywany za pośrednictwem Internetu. E-wolontariusze pomagają organizacjom w zadaniach takich jak pisanie (np. artykułów na stronę), tłumaczenia, projektowanie grafiki (np. ulotek), a nawet wsparcie w koordynacji zadań pomocowych (np. w organizacji akcji wolontariackich). Możliwości jest bardzo wiele – wszystko zależy od potrzeb organizacji i umiejętności wolontariuszy.
Charakterystyczne dla e-wolontariatu jest to, że wolontariusze najczęściej pomagają w tzw. mikrozadaniach - zadaniach o małej złożoności, polegających na wykonaniu jednej, konkretnej czynności, których wykonanie zajmuje krótki czas (najczęściej do 3 godzin).
Nie tylko ułatwia to zdalną koordynację takich zadań ze strony organizacji, ale też sprawia, że e-wolontariat jest dostępny dla każdego. E-wolontariuszem/e-wolontariuszką może zostać każdy, bez względu na miejsce zamieszkania, wykształcenie czy godziny pracy lub nauki - wystarczy chęć do działania i trochę wolnego czasu.
Jak pomagać przez Internet?
Jeśli chcesz spróbować swoich sił w e-wolontariacie, warto zajrzeć na TuDu.org.pl – platformę, na której znajdziesz zadania od organizacji z całej Polski. Po zarejestrowaniu się na stronie możesz łatwo filtrować zadania, aby znaleźć to najlepiej odpowiadające Twoim umiejętnościom. To dobry sposób na pomaganie organizacjom w mikrozadaniach, które najbardziej Cię interesują.
Gdzie szukać informacji?
Na miejskim portalu www.ngo.leszno.pl organizatorzy wolontariatu mogą zamieścić swoje oferty, a mieszkańcy mają możliwość wyszukiwania ich ze względu na zróżnicowane kryteria. Portal jest skutecznym narzędziem rekrutacji wolontariuszy oraz promocji działań związanych z wolontariatem. Zamieszczone oferty promowane są także przez profil LESZCZYŃSKIE NGO na Facebook’u.
Przypominamy, że częścią portalu jest dział „OGŁOSZENIA”, w którym mogą pojawiać się wiadomości dotyczące wolontariatu w Lesznie. Do współtworzenia tego działu i zamieszczania w nim materiałów dotyczących wolontariackich działań i podejmowanych inicjatyw zapraszamy leszczyńskie organizacje pozarządowe. W tym celu prosimy o dodanie przygotowanego materiału (np. wywiad z wolontariuszem, relację z akcji, ekspercki tekst o wolontariacie) - materiał można również przesłać na adres: ngo@leszno.pl.
Jeśli działasz w Organizacji Pozarządowej i szukasz wolontariuszy dodaj swoje ogłoszenie tutaj - ORGANIZACJA SZUKA WOLONTARIUSZA
Jeśli chciałbyś/ chciałabyś zostać wolontariuszem/ wolontariuszką dodaj swoje ogłoszenie tutaj - ZOSTANĘ WOLONTARIUSZEM
Biuro Pełnomocnika Prezydenta Miasta Leszna ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi oraz działające w Lesznie Centra Wolontariatu od lat prowadzą działania dedykowane bezpośrednio wolontariuszom i organizatorom wolontariatu, których celem jest podnoszenie poziomu wiedzy i rozwój kompetencji (w tym np. z zakresu promocji wolontariatu przez organizację).
W ofercie znajdują się m.in. liczne bezpłatne szkolenia, wizyty studyjne, superwizje, mentoring, indywidualne poradnictwo oraz debaty dotyczące różnych aspektów wolontariatu.
Więcej informacji w broszurze - WOLONTARIAT W MIEŚCI
Leszczyński Wolontariusz Roku
W trosce o dalszy rozwój wolontariatu w naszym mieście oraz chcąc uhonorować tych, którzy zdecydowali się włączyć w działalność wolontarystyczną, Miasto Leszno co roku ogłasza konkurs o tytuł „Leszczyńskiego Wolontariusza Roku”, który podsumowywany jest podczas uroczystej gali, organizowanej w ramach leszczyńskich obchodów Międzynarodowego Dnia Wolontariusza. Nagradzane są osoby indywidualne, ale również grupy wolontariackie, które swoimi działaniami wyróżniają się na tle innych. Jedną z kategorii jest wolonraiat senioralny. Więcej informacji TUTAJ