twitter instagram YouTube

2018-03-28
Randki Obywatelskie

Randki Obywatelskie

W Lesznie działa wiele stowarzyszeń, fundacji, klubów sportowych, przedsiębiorstw społecznych czy grup nieformalnych, które bardzo często działają blisko siebie nie wiedząc o swoim istnieniu. W ferworze codziennych zajęć i naszych stałych działań bardzo często nie mamy czasu na to, by rozejrzeć się wokół i przyjrzeć naszym potencjalnym partnerom. Randki Obywatelskie to spotkanie, na które zapraszani są przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz grup nieformalnych działających na rzecz środowiska aktualnego. Randki Obywatelskie dają możliwość poznania w krótkim czasie wielu interesujących osób z różnych obszarów działania. Gdybyśmy chcieli spotkać się z kilkunastoma podmiotami, wymagałoby to poświęcenia dużej ilości czasu i środków. Takie spotkania umożliwiają skrócenie dystansu i pozwalają zbudować podstawę relacji.

Jaki jest cel Randek Obywatelskich?

Celem randek jest nawiązanie kontaktów, zbudowanie relacji pomiędzy przedstawicielami fundacji, stowarzyszeń, klubów sportowych, spółdzielni socjalnych oraz działających w Lesznie grup nieformalnych oraz leszczyńskiego samorządu, a  następnie doprowadzenie do podjęcia wspólnych działań pozarządowych oraz inicjatyw na rzecz mieszkańców Leszna. W ciągu kilkudziesięciu minut uczestnik spotkania może nawiązać kontakt z kilkunastoma innymi osobami działającymi w Trzecim Sektorze.

Na czym to polega?

W jednym miejscu w określonym terminie i czasie spotykają się przedstawiciele organizacji pozarządowych: fundacji, stowarzyszeń, klubów sportowych, spółdzielni socjalnych oraz działających w Lesznie grup nieformalnych, a także urzędnicy.  Co istotne – organizatorzy dbają o to, żeby na jednym spotkaniu nie było więcej niż dwóch przedstawicieli z danej organizacji pozarządowej. Spotkanie ma charakter integracyjny, w luźnej atmosferze rozmawiamy i poznajemy się wzajemnie. Organizatorzy rozsadzają uczestników 1:1 i pilnują czasu, by każde spotkanie trwało dokładnie 3 minuty. Po tym czasie, uczestnicy przesiądą się krzesełko obok lub do innego stolika, by porozmawiać 3 minuty z kolejną osobą.  W ten sposób każdy z uczestników ma szansę porozmawiać z wszystkimi osobami uczestniczącymi w spotkaniu. Aby było sprawiedliwie, na tym spotkaniu stoliki i miejsca są ponumerowane, a uczestnicy na wejściu losują numerek stolika i miejsca, gdzie usiądą. Po rozmowach ze wszystkimi uczestnikami, jest dodatkowy czas, żeby podejść do osób, które najbardziej nas zainteresowały, dopytać o szczegóły, umówić się na dłuższe spotkanie.

Czego możesz się spodziewać?

 • Wraz z pozostałymi przedstawicielami organizacji pozarządowych/przedsiębiorstw społecznych, grup nieformalnych, urzędników zostaniesz zaproszony do randkowego stołu. Przez 3 minuty będziesz mógł opowiadać partnerowi o swojej działalności. Następnie, po wysłuchaniu partnera, przesiądziesz się do kolejnego stołu. Na koniec zadeklarujesz, z kim chciałbyś spotkać się jeszcze raz, w mniej formalnych warunkach.
 • Na podstawie deklaracji umówimy Cię na spotkanie z partnerem, z którym chciałbyś nawiązać współpracę. Będziecie mogli lepiej przyjrzeć się możliwościom podjęcia wspólnych działań „pozarządowych”.
 • Będziemy monitorować przebieg Waszej współpracy, wspierać i motywować Was do dialogu. Jeśli jednak zechcesz zrezygnować z uczestnictwa w danej inicjatywie, nie martw się! W każdym momencie będziesz mógł wycofać się z partnerstwa.
   

O czym należy pamiętać?

Na spotkanie warto się przygotować, żeby wiedzieć o czym mówić i jak mówić. Warto ograniczyć się do 2-3 informacji obrazujących:

 • Jakie jest główny profil działalności Twojej organizacji?
 • Co wyróżnia Cię na tle innych NGO-sów?
 • Co zyska Twój rozmówca na współpracy z Tobą?
 • Dobrym pomysłem jest przygotowanie krótkiego, ale chwytliwe sloganu opisującego Twoje działania, takie zdanie dobrze zapada w pamięć.

Pytania pomocnicze, które budują świadomość tego, kim jesteś i dokąd zmierzasz w biznesie:

 • Co Ci się podoba w Twojej działalności?
 • Jakie są Twoje silne strony?
 • Co chciałbyś osiągnąć?
   

Zalety Randki Obywatelskiej:

 • W krótkim czasie poznasz wielu ciekawych ludzi, którzy oczekują od Randki Obywatelskiej tego samego co Ty.
 • W odróżnieniu od kontaktu mailowego czy telefonicznego, tu już pierwszy kontakt jest twarzą w twarz.
 • Osoby przychodzące na takie spotkania z reguły są pozytywnie nastawione na poznawanie nowych ludzi i aktywne słuchanie, więc rozmowy są raczej przyjemne i niemęczące.
 • Wrócisz z całym plikiem wizytówek partnerów „pozarządowych”.

Wady:

Z niecierpliwością będziesz czekać na kolejne spotkanie! :) 

A na koniec…

Powrót do domu z Randek Obywatelskich to moment, kiedy przeglądamy otrzymane wizytówki, zaglądamy na strony internetowe rozmówców. Jeśli widzimy wśród tych kontaktów swoich potencjalnych partnerów „pozarządowych”, konieczne jest podtrzymanie kontaktu, tzw. follow-up. Zasada jest taka, że w ciągu 24 godzin od spotkania powinno się wysłać krótki e-mail z podziękowaniem za rozmowę. Nie warto z kontaktem czekać więcej niż 3 dni, ponieważ można zapomnieć o czym rozmawialiście. Warto również opisać otrzymane wizytówki (w jakich okolicznościach się je zdobyło) przed schowaniem ich do wizytownika.

A więc jeśli:

Działasz w organizacji pozarządowej? Chcesz poznać inne osoby działające w fundacjach, stowarzyszeniach, klubach sportowych, spółdzielniach socjalnych? Jeśli tak, zapraszamy do udziału w spotkaniu pod hasłem „Randki Obywatelskie - spotkajmy się, poznajmy i działajmy razem”, które organizowane są zawsze we wrześniu w ramach akcji "Aktywne Obywatelskie Leszno".

Pomysłodawcą i inicjatorem RANDEK OBYWATELSKICH jest Biuro Pełnomocnika ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Urzędu Miasta Leszna.

Pierwsze Randki Obywatelskie zorganizowane zostały w 2015r.

Opublikował: ngo@leszno.pl
Napisz do nas