2018-03-28
Randki Obywatelskie
Randki Obywatelskie
W Lesznie działa wiele stowarzyszeń, fundacji, klubów sportowych, przedsiębiorstw społecznych czy grup nieformalnych, które bardzo często działają blisko siebie nie wiedząc o swoim istnieniu. W ferworze codziennych zajęć i naszych stałych działań bardzo często nie mamy czasu na to, by rozejrzeć się wokół i przyjrzeć naszym potencjalnym partnerom. Randki Obywatelskie to spotkanie, na które zapraszani są przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz grup nieformalnych działających na rzecz środowiska aktualnego. Randki Obywatelskie dają możliwość poznania w krótkim czasie wielu interesujących osób z różnych obszarów działania. Gdybyśmy chcieli spotkać się z kilkunastoma podmiotami, wymagałoby to poświęcenia dużej ilości czasu i środków. Takie spotkania umożliwiają skrócenie dystansu i pozwalają zbudować podstawę relacji.
Jaki jest cel Randek Obywatelskich?
Celem randek jest nawiązanie kontaktów, zbudowanie relacji pomiędzy przedstawicielami fundacji, stowarzyszeń, klubów sportowych, spółdzielni socjalnych oraz działających w Lesznie grup nieformalnych oraz leszczyńskiego samorządu, a następnie doprowadzenie do podjęcia wspólnych działań pozarządowych oraz inicjatyw na rzecz mieszkańców Leszna. W ciągu kilkudziesięciu minut uczestnik spotkania może nawiązać kontakt z kilkunastoma innymi osobami działającymi w Trzecim Sektorze.
Na czym to polega?
W jednym miejscu w określonym terminie i czasie spotykają się przedstawiciele organizacji pozarządowych: fundacji, stowarzyszeń, klubów sportowych, spółdzielni socjalnych oraz działających w Lesznie grup nieformalnych, a także urzędnicy. Co istotne – organizatorzy dbają o to, żeby na jednym spotkaniu nie było więcej niż dwóch przedstawicieli z danej organizacji pozarządowej. Spotkanie ma charakter integracyjny, w luźnej atmosferze rozmawiamy i poznajemy się wzajemnie. Organizatorzy rozsadzają uczestników 1:1 i pilnują czasu, by każde spotkanie trwało dokładnie 3 minuty. Po tym czasie, uczestnicy przesiądą się krzesełko obok lub do innego stolika, by porozmawiać 3 minuty z kolejną osobą. W ten sposób każdy z uczestników ma szansę porozmawiać z wszystkimi osobami uczestniczącymi w spotkaniu. Aby było sprawiedliwie, na tym spotkaniu stoliki i miejsca są ponumerowane, a uczestnicy na wejściu losują numerek stolika i miejsca, gdzie usiądą. Po rozmowach ze wszystkimi uczestnikami, jest dodatkowy czas, żeby podejść do osób, które najbardziej nas zainteresowały, dopytać o szczegóły, umówić się na dłuższe spotkanie.
Czego możesz się spodziewać?
- Wraz z pozostałymi przedstawicielami organizacji pozarządowych/przedsiębiorstw społecznych, grup nieformalnych, urzędników zostaniesz zaproszony do randkowego stołu. Przez 3 minuty będziesz mógł opowiadać partnerowi o swojej działalności. Następnie, po wysłuchaniu partnera, przesiądziesz się do kolejnego stołu. Na koniec zadeklarujesz, z kim chciałbyś spotkać się jeszcze raz, w mniej formalnych warunkach.
- Na podstawie deklaracji umówimy Cię na spotkanie z partnerem, z którym chciałbyś nawiązać współpracę. Będziecie mogli lepiej przyjrzeć się możliwościom podjęcia wspólnych działań „pozarządowych”.
- Będziemy monitorować przebieg Waszej współpracy, wspierać i motywować Was do dialogu. Jeśli jednak zechcesz zrezygnować z uczestnictwa w danej inicjatywie, nie martw się! W każdym momencie będziesz mógł wycofać się z partnerstwa.
O czym należy pamiętać?
Na spotkanie warto się przygotować, żeby wiedzieć o czym mówić i jak mówić. Warto ograniczyć się do 2-3 informacji obrazujących:
- Jakie jest główny profil działalności Twojej organizacji?
- Co wyróżnia Cię na tle innych NGO-sów?
- Co zyska Twój rozmówca na współpracy z Tobą?
- Dobrym pomysłem jest przygotowanie krótkiego, ale chwytliwe sloganu opisującego Twoje działania, takie zdanie dobrze zapada w pamięć.
Pytania pomocnicze, które budują świadomość tego, kim jesteś i dokąd zmierzasz w biznesie:
- Co Ci się podoba w Twojej działalności?
- Jakie są Twoje silne strony?
- Co chciałbyś osiągnąć?
Zalety Randki Obywatelskiej:
- W krótkim czasie poznasz wielu ciekawych ludzi, którzy oczekują od Randki Obywatelskiej tego samego co Ty.
- W odróżnieniu od kontaktu mailowego czy telefonicznego, tu już pierwszy kontakt jest twarzą w twarz.
- Osoby przychodzące na takie spotkania z reguły są pozytywnie nastawione na poznawanie nowych ludzi i aktywne słuchanie, więc rozmowy są raczej przyjemne i niemęczące.
- Wrócisz z całym plikiem wizytówek partnerów „pozarządowych”.
Wady:
Z niecierpliwością będziesz czekać na kolejne spotkanie! :)
A na koniec…
Powrót do domu z Randek Obywatelskich to moment, kiedy przeglądamy otrzymane wizytówki, zaglądamy na strony internetowe rozmówców. Jeśli widzimy wśród tych kontaktów swoich potencjalnych partnerów „pozarządowych”, konieczne jest podtrzymanie kontaktu, tzw. follow-up. Zasada jest taka, że w ciągu 24 godzin od spotkania powinno się wysłać krótki e-mail z podziękowaniem za rozmowę. Nie warto z kontaktem czekać więcej niż 3 dni, ponieważ można zapomnieć o czym rozmawialiście. Warto również opisać otrzymane wizytówki (w jakich okolicznościach się je zdobyło) przed schowaniem ich do wizytownika.
A więc jeśli:
Działasz w organizacji pozarządowej? Chcesz poznać inne osoby działające w fundacjach, stowarzyszeniach, klubach sportowych, spółdzielniach socjalnych? Jeśli tak, zapraszamy do udziału w spotkaniu pod hasłem „Randki Obywatelskie - spotkajmy się, poznajmy i działajmy razem”, które organizowane są zawsze we wrześniu w ramach akcji "Aktywne Obywatelskie Leszno".
Pomysłodawcą i inicjatorem RANDEK OBYWATELSKICH jest Biuro Pełnomocnika ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Urzędu Miasta Leszna.
Pierwsze Randki Obywatelskie zorganizowane zostały w 2015r.