2021-01-27
10 lat Leszczyńskiego Stowarzyszenia Spadochroniarzy Feniks
W dniu 27 stycznia 2011, w sali 101 Centralnej Szkoły szybowcowej w Lesznie, na mocy zebrania założycielskiego, powołane zostało do życia Leszczyńskie Stowarzyszenie Spadochroniarzy Feniks.
W skład pierwszego zarządu stowarzyszenia weszli – Bartosz Miara, Remigiusz Letza i Damian Gołembski.
Stowarzyszenie uzyskało osobowość prawną, zostało zarejestrowane w Urzędzie Skarbowym, GUS, a w marcu 2011 zostało wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000380973.
Zasady funkcjonowania stowarzyszenia zostały spisane w statucie, a główne cele działania to m.in:
- popularyzacja sportu spadochronowego,
- zrzeszanie osób uprawiających sport spadochronowy,
- zrzeszanie osób sympatyzujących,
- organizacja kursów oraz szkoleń spadochronowych,
- krzewienie kultury fizycznej wśród młodzieży szkolnej,
- promowanie miasta Leszna jako ośrodka lotniczego,
- współpraca i integracja z innymi środowiskami lotniczymi,
- promowanie sportu spadochronowego jako aktywnej formy wypoczynku.
W pierwszych latach istnienia, działalność Feniksa opierała się o Centralną Szkołę Szybowcową, głównie dzięki życzliwości i przychylności Ryszarda Andryszczaka i Andrzeja Cichońskiego.
W kolejnych latach tory działalności statutowej Feniksa zostały skierowane do Aeroklubu Leszczyńskiego, gdzie prowadzona była działalność szkoleniowa dzięki nieocenionej pomocy Roberta Koralewskiego, Tomasza Kroka, Katarzyny Kuta oraz całego ówczesnego zarządu aeroklubu.
To właśnie wtedy został pozyskany na warunkach dzierżawy samolot Cessna 182, który był filarem rozwoju Feniksa, w najlepszych latach działalności wykonywaliśmy w sezonie około 1500 skoków spadochronowych.
Działalność szkoleniowa, ośrodek treningowy skoków na celność lądowania, skoki na pokazach ( festynach i piknikach ), wyjazdy na zawody, spotkania z dziećmi i popularyzacja spadochroniarstwa – to główne działania podejmowany przez organizację przez ostatnie 10 lat.
Stowarzyszenie Feniks wychowało i posiada trzech aktywnie działających szkoleniowo w Lesznie instruktorów spadochronowych.
Rok 2019 przyniósł kolejne znaczące zmiany, przyszedł czas na usamodzielnienie i tak z dniem 27 stycznia 2019 organizacja uzyskała wpis do rejestru podmiotów szkolących w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego, na bazie którego stała się samodzielnym ośrodkiem szkolącym skoczków i instruktorów spadochronowych.
Przez cały okres działalności skupialiśmy się także na budowaniu i gromadzeniu bazy sprzętowej – głównie spadochrony szkolne i treningowe oraz osprzęt spadochronowy niezbędny do prowadzenia szkoleń i działalność statutowej - podkreśla Bartosz Miara - preses Stowarzyszenia "Feniks".
Przez ten czas Feniks stał się prężnym i samodzielnym ośrodkiem spadochronowym na lotniczej mapie kraju.
W galerii na fanpage Stowarzyszenia można znależć mix zdjęć zebranych na przestrzeni 10 lat.
Leszczyńskie Stowarzyszenie Spadochroniarzy Feniks od lat współpracuje również z samorządem Miasta Leszna zarówno w zakresie współpracy finansowej jak i pozafinansowej poprzez realizację wielu inicjatyw skierowanych do mieszkańców. Co roku aktywnie włącza się w Targi NGO oraz akcję Aktywne Obywatelskie Leszno, biorąc udział w festynie aktywności obywatelskiej, randkach obywatelskich czy organizując dla mieszkańców Drzwi Otwarte. Ponadto członkowie organizacji chętnie angażują się w prace przy tworzeniu dokumentów strategicznych Miasta Leszna, aktywnie uczestniczą w konsultacjach społecznych i biorą udział w Komisjach Konkursowych.
Stowarzyszenie od lat organizuje wiele działań na rzecz dzieci i młodzieży, organizując spotkania z uczniami w szkołach gimnazjalnych i średnich, a także promuje i wspiera wolontariat w Lesznie. Oprócz pokazów skoków spadochronowych, organizuje pikniki i festyny sportowe, skupiające przedstawicieli różnych dyscyplin sportowych i przyczynia się do popularyzacji sportów nie tylko lotniczych, ale także zdrowego trybu życia. Ponadto cyklicznie organizuje dla amatorów skoki spadochronowe w tandemie. Specjalna uprząż łączy obydwu skoczków, a wszystkie najważniejsze czynności w powietrzu wykonuje profesjonalny skydiver. Można dzięki temu wykonywać skoki bez wielogodzinnych szkoleń, a jedynie po krótkim instruktarzu.
Organizacja jest doskonałym przykładem niezwykłego zaangażowania w działania podejmowane z myślą o mieszkańcach naszego miasta.
Przez wszystkie minione lata przedstawiciele organizacji wykazywali się dużym profesjonalizmem, otwartością i odpowiedzialnością za powierzone im zadania, przykładając ogromną wagę do rozwoju aktywności obywatelskiej w Mieście.
Z okazji jubileuszu 10 – lecia Leszczyńskiego Stowarzyszenia Spadochroniarzy Feniks wszystkim członkom, wolontariuszom organizacji, którzy aktywnie uczestniczą w działalności Stowarzyszenia składamy najserdeczniejsze gratulacje.
Dziękujemy za tworzenie pięknej i międzynarodowej wizytówki Miasta Leszna i Polski oraz za partnerską współpracę pomiędzy Samorządem Leszna, a Stowarzyszeniem, a także za wysoki poziom profesjonalizmu, odwagę i wytrwałość, którą jako spadochroniarze wykazywaliście się w wielu wspólnych przedsięwzięciach.
Życzymy dalszego rozwoju, samych wysokich lotów i tyle samo lądowań, co startów oraz wszelkiej pomyślności i satysfakcji z tego co robicie. Niech nigdy nie zabraknie Wam energii w dążeniu do wyznaczonych celów i wytrwałości w wykonywaniu zadań, a osiągane sukcesy niech będą bodźcem do dalszego działania.