2023-04-22
22 kwietnia - Światowy Dzień Ziemi

22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Wydarzenie to jest obchodzone w celu promowania ochrony środowiska naturalnego, a także poszerzania świadomości ekologicznej i promowania zachowań proekologicznych, a także inspirowania do życia zgodnie z naturą.
22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Wydarzenie to jest obchodzone w celu promowania ochrony środowiska naturalnego, a także poszerzania świadomości ekologicznej i promowania zachowań proekologicznych, a także inspirowania do życia zgodnie z naturą.
Zdarzeniem, które przyczyniło się do powstania tego święta, była katastrofa ekologiczna. W Stanach Zjednoczonych w styczniu 1969 roku doszło prawdopodobnie do uszkodzenia platformy wiertniczej i kilkaset tysięcy galonów ropy wyciekło do oceanu. W wyniku katastrofy ekologicznej zginęło wówczas tysiące delfinów, ptaków i innych morskich zwierząt. Sama koncepcja obchodów Dnia Ziemi została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona. 22 kwietnia 1970 obchodzono pierwszy historyczny Dzień Ziemi, natomiast w Polsce świętujemy dopiero od 1990 roku.
Tego dnia szczególnie warto pochylić się nad przyszłością naszej planety. Każdego roku obchody Dnia Ziemi skupiają się na innej tematyce:
- w 2015 roku - związana była z odnawialnymi źródłami energii i efektywnością energetyczną
- w 2016 roku - "Z energią zmieńmy źródła"
- w 2017 roku - "W kierunku natury"
- w 2018 roku - "Koniec zanieczyszczeń z tworzyw sztucznych"
- w 2019 roku - "Chrońmy nasze gatunki"
- w 2020 roku - "Działanie na rzecz klimatu"
- w 2021 roku - "Przywróćmy naszą Ziemię
- w 2022 roku - "Inwestujmy w naszą planetę"
- w 2023 roku - „Ziemia na krawędzi”.
W jaki sposób możemy w tym roku zainwestować w przyszłość Ziemi?
- Nie wyrzucaj, wykorzystaj! Masz uszkodzoną rzecz? Może nie od razu musi ona trafić do kosza? Warto sprawdzić czy można ją naprawić! A jeśli nie, można zastanowić się, czy może posłużyć w innym celu?
- Dzień bez samochodu! Jeśli pogoda ku temu sprzyja, warto spojrzeć cieplej w kierunku roweru czy hulajnogi. Rozwiązanie to jest nie tylko ekologiczne, ale i ekonomiczne!
- Dzbanki z filtrami na wodę - Jest to świetny sposób na ograniczenie ilości kupowanego plastiku! Jeden filtr starcza na miesiąc!
- Torby wielokrotnego użytku - Wybierając się na zakupy, warto zapatrzyć się w torby wielokrotnego użytku. Są one wytrzymalsze i skutecznie ograniczają produkcję plastiku!
- Segregacja śmieci. Tylko niecałe 10% plastiku podlega recyklingowi! Warto na zakupach starać się wybierać produkty w szkle, puszkach lub papierowych opakowaniach.
Ciekawostki związane z obchodami Dnia Ziemi:
- Największe do tej pory obchody odbyły się w 2007 roku. Według oficjalnych danych wzięło w nich udział około MILIARDA ludzi.
- W 30 rocznicę pierwszych obchodów Dnia Ziemi ambasadorem akcji został Leonardo DiCaprio.
- Wiele krajów i miast zamiast Dnia Ziemi obchodzi Tydzień Ziemi - dzięki temu można więcej zrobić dla naszej planety.
- Co roku Google świętuje Dzień Ziemi specjalną grafiką w wyszukiwarce.
- Dzień Ziemi został oficjalnie nazwany przez ONZ w 2009 roku Międzynarodowym Dniem Matki Ziemi.
Inne ciekawostki:
- Jedna plastikowa butelka rozkłada się ok. 500 lat, a aluminiowa puszka od 200 do 400 lat. Nie pozwól aby zalegały na składowisku - segreguj.
- Puszki aluminiowe można poddawać recyklingowi nieskończona ilość razy. Przetworzenie tony aluminium to oszczędność 4 tony rudy i 700 kilogramów ropy naftowej.
- Opakowania szklane można przetwarzać nieskończoną ilość razy. Ponowne wykorzystanie jednej szklanej butelki to oszczędność 1100 W energii, której potrzeba do wyprodukowania nowej.
- Tyle energii wystarczy by przez 5,5 godziny oglądać telewizję lub 22 godziny pracować przy komputerze.
- Niemal cały samochód (80 - 95%) przeznaczony do złomowania nadaje się do recyklingu.
- Polska wydaje 16 mln złotych rocznie na oczyszczanie lasów ze śmieci. Nie wywoź śmieci do lasu!
- Jedna bateria z zegarka elektronicznego może zatruć aż 400 litrów wody. Nie wyrzucaj baterii do kosza. Oddawaj je w punkcie zbiórki albo wrzucaj do specjalnego pojemnika w sklepie.
- Foliowa torba rozkłada się ok. 300 lat. Na zakupy zawsze zabieraj własną torbę wielokrotnego użytku.
- Ręczniki papierowe, zatłuszczony papier czy chusteczki higieniczne nie nadają się do recyklingu. Wyrzuć je do śmieci zmieszanych.
- Karton po mleku ma wartość energetyczną, która pozwala zasilać żarówkę o mocy 40 Watt przez 1.5 godziny.
Pamiętajmy, Planetę mamy tylko jedną! Warto dbać o nią każdego dnia!