twitter instagram YouTube

2019-09-14
Aktywne Obywatelskie Leszno 2019 - sprawdź co się będzie działo!

Aktywne Obywatelskie Leszno 2019 - sprawdź co się będzie działo!

Wielki Festyn Aktywności, drzwi otwarte w lokalnych organizacjach pozarządowych, warsztaty, szkolenia, otwarte treningi sportowe…to wszystko i wiele więcej czeka na uczestników piątej edycji akcji Aktywne Obywatelskie Leszno, której hasłem przewodnim jest #NakręćSięNaNGO.

Przed nami jubileuszowa, piąta edycja akcji Aktywne Obywatelskie Leszno. Z tej okazji, przygotowaliśmy dla Państwa cały szereg atrakcji, spośród których każdy znajdzie coś dla siebie! Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym harmonogramem wydarzeń, jakie odbędą się w ramach akcji Aktywne Obywatelskie Leszno:

 

Nazwa Wydarzenia

Data, godzina
i miejsce

Szczegółowy opis
wydarzenia

14 września
(sobota)

Festyn Organizacji
Pozarządowych,
Leszczyńskich Instytucji
i Firm Zaangażowanych
Społecznie 


11:00-15:00

Aleja Gwiazd Żużla przy Stadionie im. Alfreda Smoczyka

Już 14 września br. zapraszamy wszystkich mieszkańców do Alei Gwiazd Żużla w Lesznie, gdzie odbędzie się jubileuszowy, piąty Wielki Festyn Aktywności.

Jak co roku wystawcy staną na wysokości zadania i zapewnią niepowtarzalne atrakcje w jednej z kilkunastu stref aktywności, edukacji, zabawy i innych. Na wszystkie dzieci, młodzież i dorosłych, którzy odwiedzą tego dnia Aleję Gwiazd Żużla, będą czekały różnorodne zabawy, konkurencje sportowe, pokazy, warsztaty i inne aktywności. Festyn AOL to przede wszystkim:

  • kilkadziesiąt stoisk wystawienniczych, przy których przedstawiciele organizacji, instytucji oraz firm zaangażowanych społecznie będą udzielać indywidualnych informacji i porad, prezentować swoją działalność, wydawać materiały informacyjne oraz podejmować inne działania indywidualnie przez siebie przygotowane
  • wiele stref aktywności, edukacji i zabawy, w tym m.in. strefa mundurowa, motoryzacyjna, sportowa i wiele innych
  • bogaty program artystyczny i pokazy na scenie
  • "Dzień Otwartych Koszar"
  • pokaz specjalistycznych pojazdów, sprzętu oraz robotów
  • liczne konkursy, zabawy i niespodzianki z nagrodami
  • pokazy pierwszej pomocy, darmowe zabiegi pielęgnacyjne i badania profilaktyczne
  • akcja krwiodawstwa "Pozarządowa Kropla Krwi"
  • dmuchane zamki, malowanie twarzy i animacje dla dzieci
  • "Przedszkole Pod Chmurką"
  • wspinaczka przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu
  • wystawy rękodzieł, prac malarskich, zajęcia z muzykoterapii
  • eko-akcja "Plastik oddajesz, sadzonki dostajesz!"
  • gry zespołowe, challenge i pokazy sportowe
  • punkt konsultacyjny Budżetu Obywatelskiego
  • stoiska gastronomiczne, w tym ze zdrową żywnością
  • pokazy grupy rekonstrukcyjnej Smoki Sigurda
  • wiele innych atrakcji!

Festyn jest także doskonałym świadectwem tego, że warto się angażować i działać. Wydarzenie bowiem tworzone jest przy wsparciu wolontariuszy, bez których część zadań byłaby niemożliwa do zrealizowania. Słowem, Wielki Festyn Aktywności to nie tylko piknik pasji, ale także promocja wolontariatu i różnych form zaangażowania społecznego w naszym mieście.

UWAGA! Na teren Wielkiego Festynu Aktywności dojedziesz bezpłatnym, zabytkowym autobusem Komunikacji Miejskiej! Zostaw w domu samochód lub rower, zrezygnuj ze spaceru, zabierz całą rodzinę i przyjedź za darmo na Festyn w Alei Gwiazd Żużla. Młodzieżowa Rada Miasta Leszna po raz kolejny zabierze Was w nostalgiczną wycieczkę ulicami Leszna razem z Miejskim Zakładem Komunikacji. W tym roku, autobusy kursować będą co 20 minut. Odjazdy będą realizowane z przystanku przy Stadionie im. Alfreda Smoczyka. Szczegółowy rozkład jazdy dostępny jest na stronie Młodzieżowej Rady Miasta Leszna oraz www.ngo.leszno.pl. Autobusy pojadą pętlą na strasie 17 Stycznia – Konstytucji 3 Maja – Jana Dekana – Ewarysta Estkowskiego – Unii Europejskiej – Kąkolewska – Niepodległości – Adama Mickiewicza – Gabriela Narutowicza – pl. Tadeusza Kościuszki – Karola Marcinkowskiego – Aleje Zygmunta Krasińskiego – Aleje Jana Pawła II – 17 Stycznia. W tym roku linię obsługiwać będzie leszczyński Autosan H9-35, rocznik 1991 oraz poznański Jelcz PR110, także z 1991 roku. Darmowe, pamiątkowe bilety będą wydawane każdemu na pokładzie autobusu. Każdy kto okaże skasowany bilet na stanowisku Młodzieżowej Rady Miasta Leszna otrzyma pamiątkowy gadżet.

Rozkład jazdy autobusu dostępny jest TUTAJ

Bezpłatny dojazd komunikacją miejską na Festyn nie jest jedyną inicjatywą mającą na celu zadbanie o środowisko. 14 września w Alei Gwiazd Żużla pojawi się także stoisko „Leszno wolne od plastiku”, na którym w zamian za przyniesione plastikowe butelki będzie można otrzymać sadzonkę rośliny nadającej się do posadzenia zarówno na balkonie jak i w ogrodzie. Warunkiem otrzymania rośliny jest dostarczenie co najmniej 20 czystych i zgniecionych butelek typu PET, a każdy z mieszkańców będzie mógł otrzymać jednorazowo maksymalnie 3 rośliny. Na kampanię „Plastik oddajesz, sadzonkę dostajesz!” przeznaczonych będzie w sumie 300 sadzonek.

Udział w Wielkim Festynie Aktywności jest bezpłatny, podobnie jak korzystanie ze wszystkich zagwarantowanych atrakcji.

Więcej TUTAJ

16 września
(poniedziałek)

Warsztaty ABC zakładania organizacji pozarządowej

16:00-18:00

Biuro Centrum PISOP 
pl. Jana Metziga 26/6

Lubisz działać społecznie? Podejmujesz różne inicjatywy i masz głowę pełną pomysłów? Chcesz to przekuć w realne działania? Załóż organizację pozarządową i działaj bez ograniczeń! Nie wiesz od czego zacząć? Nic prostszego! Przyjdź na warsztaty ABC zakładania organizacji pozarządowej, podczas których doświadczeni eksperci pomogą Ci stawiać pierwsze kroki w sektorze pozarządowym.

Celem szkolenia jest zdobycie wiedzy i umiejętności dotyczących tworzenia, rejestracji i prowadzenia fundacji, stowarzyszeń, klubów sportowych, spółdzielni socjalnych i spółek non profit, aby skutecznie działać w trzecim sektorze.

Podczas szkolenia dowiesz się jaka forma prawna będzie najbardziej odpowiednia do profilu prowadzonej działalności. Poznasz aspekty formalno-prawne prowadzenia organizacji pozarządowej, dowiesz się m.in. czym jest statut organizacji i jak go stworzyć, jakie formalności należy dopełnić w Krajowym Rejestrze Sądowym, kiedy należy udać się do notariusza oraz jak założyć konto bankowe.

W programie szkolenia:

  • różnice pomiędzy stowarzyszeniem, a fundacją, klubem sportowym, spółdzielnią socjalną – którą formę wybrać?
  • jak krok po kroku założyć stowarzyszenie, fundację, klub sportowy lub spółdzielnie socjalną?
  • co powinien zawierać i do czego jest potrzebny statut organizacji?
  • co warto przemyśleć, zanim założymy organizację pozarządową?

Dlaczego warto wziąć udział?
Program szkoleniowy pozwoli uczestnikom rozwinąć praktyczne kompetencje, m.in.:

  • poznać specyfikację różnych forma prawnych organizacji pozarządowych i możliwości jakie każda z nich daje;
  • zwiększyć znajomość prawnych aspektów działalności organizacji;
  • przedyskutować swoje pomysły;
  • poznać dobre praktyki;
  • świadomie zaplanować pierwsze kroki do rejestracji organizacji.

Dla kogo jest szkolenie?
Do udziału w szkoleniu zapraszamy:

  • przedstawicieli grup nieformalnych chcących się sformalizować (lub będących w procesie formalizacji);
  • osoby zainteresowane powołaniem organizacji pozarządowej;
  • osoby zamieszkujące, uczące się lub pracujące na terenie miasta Leszna.

Warsztaty odbędą się 16 września br. w godzinach od 16:00 do 18:00 w biurze Centrum PISOP przy pl. Jana Metziga 26/6 w Lesznie i poprowadzi je doradca z Centrum PISOP. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Zapisy przyjmowane są drogą mailową na adres ngo@leszno.pl oraz mikolaj.kostaniak@pisop.org.pl

Więcej TUTAJ

17 września
(wtorek)

Wolontariat Prezydenta Miasta Leszna Łukasza Borowiaka

Lokalne organizacje pozarządowe i leszczyńskie instytucje

Po raz kolejny podczas Aktywnego Obywatelskiego Leszna Prezydent Łukasz Borowiak zostanie na jeden dzień wolontariuszem w organizacjach i leszczyńskich instytucjach. 17 września Prezydent weźmie urlop i będzie pracować społecznie. Organizacja / instytucja podpisze wcześniej z Prezydentem umowę wolontariatu i ustali zakres zadań do wykonania. Zgłoszenia przyjmowane są do 6 września. Podmioty zainteresowane „zatrudnieniem” Prezydenta mogą kontaktować się z Biurem Pełnomocnika do spraw Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi pod numerem telefonu 65 529 54 03 lub mailowo na adres: aol@leszno.pl

To już kolejna inicjatywa Prezydenta związana z wolontariatem w mieście, ponieważ w urzędzie miasta od kilku lat funkcjonuje program wolontariatu adresowany przede wszystkim do młodych ludzi, studentów i absolwentów szkół oraz uczelni. Rola, znaczenie i postrzeganie wolontariatu bardzo się zmieniło na przestrzeni ostatnich kilku lat. Obecnie wolontariat dając ogromne spektrum możliwości i zróżnicowaną paletę propozycji działań zarówno w samorządach jak i w organizacjach pozarządowych czy innych instytucjach. Wolontariat na trwałe zapisał się jako nieodłączny element życia społecznego we współczesnym świecie i wśród wielu rozmaitych przejawów ludzkiej aktywności stał się szczególnie cenny.

Więcej czytaj TUTAJ

17 września
(wtorek)


Szkolenie dla podmiotów ekonomii społecznej nt. nowych wzorów ofert i nowych wzorów sprawozdań*


16:00-19:00

Sala Sesyjna Urzędu Miasta Leszna
ul. Kazimierza Karasia 15

Działasz w podmiocie ekonomii społecznej i korzystasz ze środków publicznych? Nie wiesz jak złożyć ofertę oraz rozliczyć projekt? Przyjdź na spotkanie sieciujące, podczas którego poznasz nowe wzory ofert i dowiesz się na jakie punkty w szczególności należy zwrócić uwagę przy składaniu wniosku, a także dowiesz się w jaki sposób sprawnie i efektywnie sprawozdać się z przeprowadzonych działań i rozliczyć projekt.

W programie szkolenia:

  • w jaki sposób prawidłowo napisać ofertę realizacji zadania publicznego na nowym wzorze?
  • co zmieniło się w umowie o dofinansowanie?
  • jak napisać sprawozdanie na nowym wzorze – czym jest rozliczanie przez rezultaty?

Szkolenie odbędzie się 17 września br. w godzinach od 16:00 do 19:00 w sali sesyjnej Urzędu Miasta Leszna przy ul. Kazimierza Karasia 15 i poprowadzi je doradca z Centrum PISOP. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Zapisy przyjmowane są drogą mailową na adres ngo@leszno.pl oraz mikolaj.kostaniak@pisop.org.pl

*z dniem 2 marca 2019 r. weszło w życie Rozporządzenie Przewodniczącego Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego z dnia 24 października 2018 r. w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań. Oznacza to, że wszystkie konkursy ofert ogłaszane przez Miasto Leszno do realizacji na rok 2020 będą przeprowadzone zgodnie z nowymi wzorami. W związku ze zmianami, jakie zaszły w tym roku we wzorach ofert i sprawozdań dotyczących realizacji zadań publicznych, zachęcamy przedstawicieli organizacji pozarządowych z terenu miasta Leszna do udziału w szkoleniu.

Więcej TUTAJ

18 września
(środa)


Randki Obywatelskie

16:30-18:30

Sala Sesyjna Urzędu Miasta Leszna
ul. Kazimierza Karasia 15

Randki Obywatelskie to niezmiennie cieszące się popularnością spotkanie, które adresowane jest do przedstawicieli leszczyńskich organizacji pozarządowych.

Dlaczego fundacje, stowarzyszenia, kluby sportowe i spółdzielnie socjalne co roku tak chętnie w nim uczestniczą? Bo jest to doskonała okazja do tego by się poznać, porozmawiać i podjąć dyskusję nad wspólnymi, ważnymi tematami. Co roku baza lokalnych organizacji pozarządowych zwiększa się co najmniej o jedną pozycję, a na udział w Randkach decydują się także organizacje, które do tej pory w nich nie uczestniczyły. Jest zatem duża szansa na to, że podczas spotkania pozna się nową organizację i porozmawia się z interesującymi osobami.

Randkom Obywatelskim zwykle towarzyszy radosna i gwarna atmosfera, niejednokrotnie również spotkanie skutkuje nawiązaniem owocnych partnerstw i powzięciem wspólnych inicjatyw i projektów. W ubiegłorocznych Randkach wzięło udział 56 osób, a rozmowom nie było widać końca.

UWAGA! W tym roku wyjątkowo do udziału w Randkach zapraszamy także młodzież i wszystkich chętnych wolontariuszy lub osoby chcące rozpocząć przygodę z wolontariatem – podczas spotkania poznasz możliwości nawiązania współpracy z organizacjami.

Dołącz do nas, daj się zainspirować i poznaj organizacje, które działają w Lesznie!

Spotkanie odbędzie się 18 września br. w godzinach od 16:30 do 18:30 w sali sesyjnej Urzędu Miasta Leszna przy ul. Kazimierza Karasia 15.

Sprawdź również TUTAJ

20 września
(piątek)

EKO-Leszno

"EKO-Leszno" to inicjatywy, które zostaną podjęte na rzecz ochrony środowiska. W ramach akcji odbędą się:

EKO-PRZEDSZKOLAKI

To przedsięwzięcie, które zostanie podjęte przez leszczyńskie Przedszkola Miejskie w ramach Akcji Aktywne Obywatelskie Leszno oraz obchodów VII leszczyńskiego Dnia Przedszkolaka. Już od początku września przedszkola miejskie w Lesznie podejmować będą akcje pro-ekologiczne! Będą zbiórki nakrętek, makulatury, baterii itp., przedstawienia teatralne, eksperymentowanie, zajęcia ekologiczne oraz wiele innych ciekawych wydarzeń! Przedszkolaki zaproszone zostaną również do udziału w konkursie ekologicznym „MAŁA PSZCZÓŁKA-PRZEDSZKOLAKA PRZYJACIÓŁKA!”


Finałem konkursu i podsumowaniem akcji będzie 20 września 2019 r. w godzinach od 9:30 do 11:30 FESTIWAL PSZCZELI połączony z obchodami VII Leszczyńskiego Dnia Przedszkolaka! Oba te wydarzenia mają swoją tradycję, a w bieżącym roku promując działania proekologiczne połączyły się w jedno. Wspaniałym gospodarzem i głównym organizatorem imprezy będzie znane z działań proekologicznych PRZEDSZKOLE MIEJSKIE NR 10 „ZIELONY ŚWIAT” w Lesznie, współorganizatorami Przedszkole Miejskie nr 20 im. „Baśniowa Kraina” w Lesznie, Miejski Ośrodek Kultury w Lesznie oraz Urząd Miasta Leszna. Podczas imprezy delegacje z poszczególnych przedszkoli miejskich przedstawią wyniki swoich działań - mały EKO-RAPORT,  dla uczestników będą liczne niespodzianki, a na zakończenie wyruszy po Lesznie EKO PATROL z Panem Prezydentem na czele. Będzie się działo! Impreza zapowiada się wspaniale, a najważniejszym jej celem będzie propagowanie dbałości o środowisko naturalne - zaczynamy od siebie, a przykład dadzą przedszkolaki!

SPRZĄTANIE ŚWIATA 2019

Miasto Leszno i Fundacja Nasza Ziemia zapraszają do wspólnego działania na rzecz poszanowania środowiska poprzez włączenie się do ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie Świata”. Tegoroczne działania odbywają się pod hasłem „Nie śmiecimy – sprzątamy – zmieniamy!” Celem akcji jest budowanie świadomości ekologicznej, nauka segregacji śmieci, kształtowanie nawyków ekologicznych oraz działanie na rzecz ochrony środowiska. Jak zawsze kulminacja Akcji nastąpi w trzeci weekend września, który w tym roku przypada na dni 20-22 września. W Lesznie, do wspólnego sprzątania świata zapraszamy w piątek, 20 września. Koordynacją przedsięwzięcia zajmuje się Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Leszna, który zapewni wszystkim uczestnikom rękawiczki ochronne oraz worki na odpady. Wydział udziela także szczegółowych informacji na temat wydarzenia oraz przyjmuje zapisy grup zorganizowanych w terminie do 6 września br. (tel. 65 529 81 85, os@leszno.pl). Do włączenia się do akcji zapraszamy bowiem zarówno osoby indywidualne jak również klasy szkolne, użytkowników Rodzinnych Ogródków Działkowych, organizacje pozarządowe, instytucje, firmy i inne grupy nieformalne.

PRELEKCJE O TEMATYCE ŻYWIENIOWEJ - PRODUKT CZY NATURA? CZY WIEMY CO JEMY?

Państwowa Wyższa Szkoła im. Jana Amosa Komeńskiego w Lesznie zaprasza na prelekcje o tematyce żywieniowej:
- godz. 11:00 - Jedzenie które było, lecz nie jest jedzeniem. Chwastożerstwo w ujęciu antropologicznym. (Anna Rumińska – Antropolog Kultury i Biesiady, Liderka Grupy Chwastożercy, członkini Slow Food International, Slow Food Dolny Śląsk) Chwastożercy to autorska inicjatywa mająca na celu promocję lokalnych, nieuprawnych roślin jadalnych. Pasja chwastologiczna dzieje się wokół kulinarnego zastosowania pospolitych, nieuprawnych, wolnych (zwanych dzikimi) roślin, np. ulicznych, polnych, łąkowych, leśnych. Promują  szeroko pojęte "  chwasty", czyli rośliny odrzucone i wyparte z kuchni przez obce gatunki.
- godz. 12:00 - Pomidor bez tajemnic (Sławomir Paszkier – Kierownik ds. Zakupów Agro Pudliszki Sp. z o.o.) Pomidor uprawiany był już przez Indian wiele wieków przed naszą erą. Przywieziony przez pierwszych odkrywców do Europy zyskał miano rośliny magicznej i uprawiany był jako roślina ozdobna. Dopiero w ostatnich 200 latach zapracował na miano najpopularniejszego warzywa na świecie. Dla milionów ludzi jest sensem życia ale czy wiemy o nim już wszystko? Serdecznie zapraszamy nauczycieli, uczniów, rodziców oraz wszystkich zainteresowanych.
W programie konkursy i degustacje! Zapisy dla grup szkolnych: www.pwsz.edu.pl

Więcej sprawdź TUTAJ

20 września
(piątek)*

19:00

Nocny marsz terenowy

Okolice Zbiornika Wodnego w Zaborowie

Stowarzyszenie Instruktorów i Miłośników Survivalu, Strzelectwa Sportowego i Wspinaczki Górskiej „Survival Team Leszno” wspólnie z Urzędem Miasta Leszna zapraszają na nocny marsz terenowy z przeszkodami linowymi i zadaniami o charakterze survivalowym. Na uczestników będzie czekało 8 zadań i przeszkód terenowych na trasie około 4 km. Do udziału w marszu zapraszamy 10 zespołów 5-osobowych. Zapisy są przyjmowane telefonicznie: 661 217 842 oraz mailowo: stowarzyszeniestl@stowarzyszeniestl.pl. Szczegóły: www.ngo.leszno.pl

*Uwaga! Z przyczyn niezależnych od organizatorów, termin nocnego marszu terenowego został przesunięty na dzień 12 października br.

21 września
(sobota)

Zapach Radości
18:00

Miejski Ośrodek Kultury w Lesznie
ul. B. Chrobrego 3a

Stowarzyszenie "Wygraj Siebie" zaprasza na wyjątkowe wydarzenie pn. "Zapach Radości", w ramach którego odbędzie się pokaz kreacji ze świeżych kwiatów oraz koncert pt. "Kabaret Starszych Panów... zupełnie inna historia" w wykonaniu wokalnym Anety Figiel

22 września
(niedziela)

Bieg integracyjny
"Nasz wspólny bieg"

12:00

Leśnictwo
Krzyżowiec

Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Nasz Dom - Nasz Świat" zaprasza do udziału w biegu integracyjnym "Nasz wspólny bieg". Wydarzenie odbędzie się 22 września br. o godzinie 12:00 w Leśnictwie Krzyżowiec. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, na bieg obowiązują zapisy pod numerem telefonu 697 750 403, w terminie do 2 września br.

16-22 
września

Drzwi Otwarte
i inne inicjatywy

lokalne organizacje pozarządowe i leszczyńskie instytucje

Co roku akcja Aktywne Obywatelskie Leszno jest okazją do poznania leszczyńskich instytucji oraz organizacji pozarządowych: fundacji, stowarzyszeń, klubów sportowych, które przez cały tydzień otwierają swoje drzwi dla mieszkańców, prezentując w ten sposób swoją ofertę i działalność. Podczas drzwi otwartych można zobaczyć jak funkcjonuje taka organizacja od kuchni, wziąć udział w specjalnie przygotowanych zajęciach, uzyskać porady, informacje i kto wie, być może także nawiązać długotrwałą współpracę. Ponadto w trakcie AOL organizowane są dodatkowe inicjatywy, jak biegi integracyjne, nocne marsze czy specjalne występy.

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym harmonogramem Drzwi Otwartych i innych inicjatyw AOL 2019 oraz do aktywnego uczestnictwa! 

 

Opublikował: op@leszno.pl
Napisz do nas