2022-10-27
DEFENSOR ECCLESIAE. ARCYBISKUP ANTONI BARANIAK (1904–1977). SALEZJAŃSKIE KOLEJE ŻYCIA I POSŁUGI METR
17 listopada 2022

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Biblioteka Główna, pl. Metziga 25
Data rozpoczęcia: 2022-11-17 17:00
Data zakończenia: 2022-11-17 18:00
Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie
Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie oraz Szkoła Podstawowa Towarzystwa Selezjańskiego w Lesznie zapraszają na spotkanie autorskie z ks. Jarosławem Wąsowiczem, autorem książki „Defensor Ecclesiae.
Spotkanie odbędzie się w czwartek 17 listopada 2022 roku o godz. 17:00 na pl. Metziga 25 - Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie.
Wstęp wolny!
Jarosław Wąsowicz (ur. 1973 w Gdańsku) – ksiądz rzymskokatolicki (salezjanin), historyk, członek Rady Muzeum II Wojny światowej w Gdańsku.
Były członek Federacji Młodzieży Walczącej.
Wstąpił do zgromadzenia księży salezjanów, gdzie otrzymał święcenia kapłańskie.
W 2011 r. obronił doktorat na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, nagrodzony I miejscem w konkursie Europejskiego Centrum Solidarności na najlepszą pracę naukową.
W latach 2003-2011 wicepostulator procesu beatyfikacyjnego męczenników II Wojny Światowej.
7 lutego 2018 r. powołany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego na członka Rady Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Pełni też funkcję Dyrektora Archiwum Salezjańskiej Inspektorii Pilskiej i wykładowcy historii Kościoła w Wyższym Seminarium Duchownym w Lądzie oraz przewodnika grupy żółtej salezjańskiej Międzynarodowej Pieszej Pielgrzymki Suwałki - Ostra Brama.
Jest również wiceprezesem Stowarzyszenia Archiwistów Kościelnych oraz ogólnopolskim kapelanem Towarzystwa Przyjaciół Wilna i Ziemi Wileńskiej i Stowarzyszenia Federacji Młodzieży Walczącej; pomysłodawcą akcji „Serce Dla Inki”, upamiętniającej Danutę Siedzikównę, sanitariuszkę 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, koordynatorem „Pilskich Dni Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, współorganizatorem akcji „Naród ponad granicami”, wspierającej biedne rodziny na Kresach.
Od wielu lat współorganizuje wyjazdy wakacyjne do Polski dla dzieci i młodzieży z Wileńszczyzny.
Naukowo zajmuje się badaniem dziejów antykomunistycznej konspiracji po 1945 roku, młodzieżowej opozycji i NSZZ „Solidarność” w PRL-u, historią Kościoła w tym okresie, martyrologią duchowieństwa w czasie II wojny światowej, historią salezjanów w Polsce oraz naukami pomocniczymi historii.
Od 2008 roku jest organizatorem Ogólnopolskiej Patriotycznej Pielgrzymki Kibiców na Jasną Górę.
Opis książki „Defensor Ecclesiae. Arcybiskup Antoni Baraniak (1904–1977). Salezjańskie koleje życia i posługi metropolity poznańskiego”.
Arcybiskup Antoni Baraniak jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci polskiego episkopatu okresu powojennego.
W latach 1953–1956 był więziony przez władze komunistyczne na Rakowieckiej w Warszawie, a następnie w miejscach odosobnienia w Marszałkach i Krynicy.
Okazał się hierarchą niezłomnym, który pomimo uciążliwych przesłuchań, wyrafinowanych tortur psychicznych i fizycznych nie dał się złamać.
Pewną lukę w badaniach nad biografią arcybiskupa stanowiło jak dotąd jego życie zakonne i niniejsza publikacja lukę tę wypełnia.
Autor przeprowadził szczegółową kwerendę archiwalną i odnalazł nowe informacje, które w znaczący sposób uzupełniają naszą wiedzę o duchownym.
Swoje rozważania umieścił w szerokim kontekście historycznym, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów salezjanów w Polsce.
