2024-07-08
Jak założyć stowarzyszenie zwykłe

Do założenia stowarzyszenia zwykłego konieczne są co najmniej 3 osoby - uchwalają one regulamin, wybierają władze i składają wniosek o wpis do ewidencji Prezydenta Miasta Leszna.
Podstawowe informacje dotyczące wpisu do ewidencji stowarzyszeń zwykłych
Uproszczoną formą stowarzyszenia jest stowarzyszenie zwykłe, nieposiadające osobowości prawnej. Stowarzyszenie zwykłe może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywane.
Stowarzyszenie zwykłe nie może powoływać terenowych jednostek organizacyjnych, zrzeszać osób prawnych, prowadzić działalności gospodarczej, prowadzić odpłatnej działalności pożytku publicznego.
Stowarzyszenie zwykłe uzyskuje środki na działalność ze składek członkowskich, darowizn, spadków, zapisów, dochodów z majątku stowarzyszenia oraz z ofiarności publicznej. Może otrzymywać dotacje na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
Osoby w liczbie co najmniej trzech, zamierzające założyć stowarzyszenie zwykłe, uchwalają regulamin działalności, określający w szczególności jego nazwę, cel lub cele, teren i środki działania, siedzibę oraz przedstawiciela reprezentującego stowarzyszenie zwykłe albo zarząd, zasady dokonywania zmian regulaminu działalności, sposób nabycia i utraty członkostwa, a także sposób rozwiązania stowarzyszenia. Stowarzyszenie zwykłe, które zamierza posiadać zarząd, określa w regulaminie działalności tryb jego wyboru oraz uzupełniania składu, kompetencje, warunki ważności jego uchwał oraz sposób reprezentowania stowarzyszenia, w szczególności zaciągania zobowiązań. Stowarzyszenie zwykłe, które zamierza posiadać organ kontroli wewnętrznej, określa w regulaminie działalności tryb jego wyboru, uzupełniania składu oraz jego kompetencje.
Stowarzyszenie zwykłe powstaje i może rozpocząć działalność z chwilą wpisu do ewidencji. Organ nadzorujący dokonuje wpisu do ewidencji w terminie 7 dni od dnia wpływu wniosku. Jeżeli wniosek o wpis zawiera braki, organ nadzorujący wzywa do jego uzupełnienia w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania. Termin na dokonanie wpisu liczy się od dnia uzupełnienia wniosku o wpis. Sąd rejestrowy, na wniosek organu nadzorującego lub prokuratora, może zakazać założenia stowarzyszenia zwykłego, jeżeli nie spełnia ono warunków określonych
w przepisach prawa.
Stowarzyszenie zwykłe składa organowi nadzorującemu, w terminie 7 dni od dnia wystąpienia zdarzenia uzasadniającego zmianę danych, wniosek o zamieszczenie ich w ewidencji, załączając dokumenty stanowiące podstawę zmiany. Stowarzyszenie zwykłe ma obowiązek informować organ nadzorujący o zmianie adresu zamieszkania osób będących w jego władzach.
Organem nadzorującym stowarzyszenia zwykłe mające siedzibę na terenie Leszna jest Prezydent Miasta Leszna. Organ nadzorujący sprawuje nadzór nad działalnością stowarzyszeń zwykłych wyłącznie w zakresie zgodności ich działania z przepisami prawa i postanowieniami regulaminu.
Ewidencja stowarzyszeń zwykłych jest jawna i umieszczana na stronie Urzędu Miasta Leszna www.ngo.leszno.pl oraz w Biuletynie Informacji Publicznej www.bip.leszno.pl
Wniosek o wpis do ewidencji stowarzyszeń zwykłych
Krok po kroku:
- Sporządź dokumenty wymagane do założenia stowarzyszenia zwykłego. Pamiętaj – możesz posłużyć się gotowymi formularzami zamieszczonymi w załącznikach na stronie – w zakładce Stowarzyszenia Zwykłe .
- Udaj się do Urzędu Miasta Leszna przy ul. Kaźmierza Karasia 15 lub Biura Pełnomocnika ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi, przy ul. Słowiańskiej 16, aby złożyć powyższe dokumenty w oryginałach lub prześlij je drogą pocztową. Pamiętaj – przed złożeniem dokumentów istnieje możliwość ich skonsultowania by uniknąć zbędnego wzywania do ich poprawienia.
- Organ nadzoru w terminie 7 dni od złożenia wniosku: poinformuje o wpisie stowarzyszenia do ewidencji lub wezwie do uzupełnienia braków we wniosku lub poinformuje o złożeniu wniosku do Sądu o zakazanie założenia stowarzyszenia.
- Po wpisaniu stowarzyszenia zwykłego do ewidencji istnieje możliwość wystąpienia do organu nadzoru o wydanie zaświadczenia potwierdzającego utworzenie stowarzyszenia zwykłego.
Wymagane dokumenty:
- Wniosek o wpis do ewidencji stowarzyszeń zwykłych (oryginał) - zawierający dane – imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL: przedstawiciela reprezentującego stowarzyszenie/członków zarządu/członków komisji rewizyjnej (w zależności od typu regulacji zawartych w regulaminie) oraz adres siedziby stowarzyszenia.
- Regulamin stowarzyszenia (oryginał), określający jego nazwę, cel/e, teren i środki działania, siedzibę, zasady dokonywania zmian regulaminu działalności, sposób nabycia i utraty członkostwa, sposób rozwiązania stowarzyszenia oraz w zależności od typu regulacji wybranych przez założycieli - zapisy stanowiące o:
- przedstawicielu reprezentującym stowarzyszenie lub
- zarządzie stowarzyszenia (tryb jego wyboru i uzupełniania składu, kompetencje, warunki ważności jego uchwał, sposób reprezentowania stowarzyszenia i zaciągania zobowiązań majątkowych) lub
- zarządzie i komisji rewizyjnej (tryb wyboru i uzupełniania składu, kompetencje, warunki ważności uchwał zarządu, sposób reprezentowania stowarzyszenia i zaciągania zobowiązań majątkowych).
- Lista wszystkich członków założycieli jednak nie mniej niż trzech - zawierająca imiona i nazwiska, daty i miejsca urodzenia, miejsce zamieszkania oraz własnoręczne podpisy (oryginał).
- Protokół z zebrania założycielskiego zawierający uchwały: o utworzeniu stowarzyszenia, o wyborze przedstawiciela reprezentującego stowarzyszenie/ zarządu/komisji rewizyjnej (w zależności od typu regulacji zawartych w regulaminie) i o uchwaleniu regulaminu stowarzyszenia (oryginał).
Dokumenty wymienione w pkt 1,2 podpisuje przedstawiciel reprezentujący stowarzyszenie lub wszyscy członkowie Zarządu.
Dokument wymieniony w pkt 4 podpisuje przewodniczący zebrania założycielskiego.
Miejsce złożenia: Urząd Miasta Leszna ul. Kaźmierza Karasia 15 lub Biuro Pełnomocnika ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi, ul. Słowiańska 16.
Miejsce odbioru: Biuro Pełnomocnika ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi, ul. Słowiańska 16.
Termin odpowiedzi:
7 dni od dnia wpływu wniosku na:
- wpis do ewidencji stowarzyszeń zwykłych lub
- wezwanie do uzupełnienia braków we wniosku lub
- złożenie do Sądu wniosku o zakazanie założenia stowarzyszenia.
Tryb odwoławczy:
- na postanowienie sądu o zakazaniu założenia stowarzyszenia przysługuje środek zaskarżenia w trybie cywilnoprawnym.
- W przypadku nie dokonania wpisu do ewidencji w terminie 7 dni od dnia wpływu wniosku o wpis lub uzupełnienia jego braków i nie został złożony wniosek o zakazanie założenia stowarzyszenia – przysługuje prawo wniesienia skargi na bezczynność do sądu administracyjnego.
Uwagi:
- organ nadzorujący informuje niezwłocznie o dokonaniu wpisu do ewidencji albo bezskuteczności wniosku o wpis,
- z uwagi na krótki termin rozpatrzenia wniosku, wskazane jest przed złożeniem wniosku skonsultowanie przygotowanych dokumentów,
- dane kontaktowe: Katarzyna Krzymińska, ul. Słowiańska 16, pok. 8, ngo@leszno.pl, tel. 65 537 36 88,
- zgodnie z art. 40 ust. 1a - c ustawy – Prawo o stowarzyszeniach, Stowarzyszenie zwykłe może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywane. Każdy członek odpowiada za zobowiązania stowarzyszenia zwykłego bez ograniczeń całym swoim majątkiem solidarnie z pozostałymi członkami oraz ze stowarzyszeniem (1a). Odpowiedzialność ta powstaje z chwilą, gdy egzekucja z majątku stowarzyszenia zwykłego okaże się bezskuteczna (1b). Przepis ust. 1b nie stanowi przeszkody do wniesienia powództwa przeciwko członkowi, zanim egzekucja z majątku stowarzyszenia zwykłego okaże się bezskuteczna (1c).
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 7 kwietnia 1989 r. - Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 2020 poz. 2261 z późn. zm.)