2021-05-18
Kluby Seniora w Lesznie

Seniorze! Jeżeli chcesz spotkać się z ludźmi w podobnym wieku, wziąć udział w ciekawych aktywnościach, ten news jest dla Ciebie!
Choć w leszczyńskich Klubach Seniora możemy zauważyć dużą aktywność osób starszych, nadal w naszym mieście jest wiele seniorów, którzy są samotni. Jeżeli znasz taka osobę bądź jesteś seniorem, który chciałaby wyjść z domu, zaktywizować się z ludźmi w podobnym wieku- koniecznie zapoznajcie się z propozycjami, jakie mają dla Was leszczyńskie kluby senioralne.
Klubu Seniora „Wrzosowy zakątek” w Stowarzyszeniu „Wygraj Siebie”
Głównym zadaniem jest aktywizacja seniorów, która w szerokim spektrum obejmuje integrację wewnątrzpokoleniową, edukację w zakresie, bezpieczeństwa, zdrowia, sportu, działań kulturalnych i realizację pasji. Działania te pozwalają na nie wyeliminowanie i dyskryminację seniorów w środowisku w którym żyją i mieszkają, powodują zwiększenie partycypacji w życiu społecznym osób starszych z miasta Leszna. Takie formy jak tworzenie grup wsparcia oraz przekazywanie informacji potrzebnych do codziennego funkcjonowania jest sposobem na rozwiązywanie problemów osób starszych .
Klub Seniora Wrzosowy Zakątek prowadzony jest przez Stowarzyszenie Wygraj Siebie w ramach otwartego konkursu ogłaszanego corocznie przez Prezydenta Miasta Leszna.
W ramach zadania prowadzone są takie zajęcia jak:
1. Spotkania przy kawie na które zapraszamy osoby które mogą podzielić się z seniorami wiedzą z różnych dziedzin życie np. Prawnik, policjant, ekonomista, artysta, dyrektor/ prezes instytucji działającej na terenie miasta, lekarz, farmaceuta, bankowiec, itp.
2. Warsztaty twórcze / witrażu, decoupage, malowanie na różnych przedmiotach, okolicznościowe i inne w zależności od zainteresowania seniorów/.
3. Warsztaty taneczne, śpiewacze,
4. Warsztaty dziennikarskie
5. Spotkania komputerowo-telefoniczne
6. Sekcja ogrodnicza
7. Fitness mózgu
8. Spotkania grupy wsparcia
9. Zajęcia aktywizujące intelektualnie – spotkania kreatywne
Dla zwiększenia oferty klubu stowarzyszenie realizuje wiele innych projektów w których uczestniczą bywalcy Klubu Seniora:
1. Pro zdrowotne – spotkania ze specjalistami, warsztaty, aktywności zdrowotne np. Gimnastyka dla serca, aktywizujące ruchowo np. Taj chi, uczestnictwo w akcjach krajowych,
2. Bezpieczeństwo seniora - współpraca z Miastem Leszno, Komendą Miejską Policji, Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym
3. Aktywności obywatelskie
4. Wydawanie gazetki seniorzy - seniorom „Kalejdoskop Seniora” i innych wydawnictw,
5. Wystawy fotograficzne – seniorzy są autorami zdjęć lub występują jako uczestnicy sesji fotograficznych.
W dobie pandemii działalność klubu może być ograniczona. Więcej informacji pod numerem: 691 956 717.
Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku
Celem stowarzyszenia jest wspieranie rozwoju zainteresowań Słuchaczy UTW, aktywowanie środowiska do podtrzymywania więzi wśród Słuchaczy oraz wspólnego spędzania wolnego czasu, (integracja osób starszych), organizowanie zajęć umożliwiających aktywny udział Słuchaczy UTW w życiu społecznym poprzez wykłady, szkolenia, warsztaty, podniesienie poziomu umiejętności.
Zajęcia regularne odbywają się dla: Sekcji Rękodzieła, Sekcji Literackiej, Gry Planszowe, Sekcja Szachy, Sekcja Brydża Sportowego, Grafika komputerowa i prezentacyjna.
Zajęcia i spotkania nieregularne: przygotowywanie upominków dla najstarszych Słuchaczy UTW z okazji Świąt Bożego Narodzenia, Turniej Brydżowy, Spotkania Przedstawicieli Zarządu ze Starostami Sekcji.
W dobie pandemii działalność klubu może być ograniczona. Więcej informacji pod numerem: 665 002 360, 65 529 63 37.
Stowarzyszenie Katolickie Seniorów im. Św. Jana Pawła II
Celem stowarzyszenia jest działalność o charakterze zadaniowo-formacyjno-rekolekcyjnym, turystyczno-pielgrzymkowym oraz opiekuńczym. Propagowanie i szerzenie nauki społecznej kościoła katolickiego przez seniorów świeckich. Kształtowanie i pogłębianie świadomości narodowej i religijnej oraz poczucia odpowiedzialności za rozwój i służbę kościołowi katolickiemu i narodowi. Praca moralna i intelektualna nad wychowaniem człowieka, kształtowanie osobowości ludzkiej w oparciu o naukę kościoła oraz tradycje kultury narodu Polskiego, Niesienie pomocy materialnej i duchowej niepełnosprawnym, chorym, starcom, seniorom i wielodzietnym rodzinom. Zwalczanie przyczyn patologii społecznej, takich jak: narkomania, alkoholizm, chuligaństwo, zanik wartości moralnych, marnotrawstwo i niedbalstwo w wykonywaniu obowiązków. Działalność w zakresie tworzenia, pogłębiania kultury chrześcijańskiej, artystycznej, intelektualnej, obyczajowej i turystyki pielgrzymkowej.
W ramach klubu seniora prowadzone są zajęcia z j. anielskiego oraz gimnastyka rehabilitacyjno- usprawniająca.
W dobie pandemii działalność klubu może być ograniczona. Więcej informacji pod numerem: 501 869 603.
Fundacja Jesienny Uśmiech
Centrum Aktywności Seniora "Jesienny Uśmiech" mają za zadanie aktywizację seniorów poprzez zagospodarowanie ich czasu wolnego. Pomoc jest kierowana do osób starszych (od 55, wzwyż), które zakończyły już aktywność zawodową bądź nigdy jej nie podjęły, poprzez działania zmierzające do ich społecznej integracji (również międzypokoleniowej), prowadzenie różnych działań kulturalnych, prozdrowotnych, edukacyjnych, umożliwienie realizacji ich pasji i zainteresowań, pchanie ich do samorozwoju, "wyciąganie" z domów, zwłaszcza tych, którzy są wycofani społecznie z powodu problemów ze zdrowiem, czy też trudnej sytuacji materialnej.
Centrum Aktywności Seniora „Jesienny Uśmiech” to też z jednej strony miejsce, w którym można napić się przysłowiowej herbaty czy kawy i porozmawiać z innymi seniorami, pograć w gry planszowe, wspólnie coś ugotować. Z drugiej strony to „pracownia twórczości wszelakiej” pozwalająca na organizację różnorodnych warsztatów i zajęć (pogadanki, udostępnianie i przekazywanie informacji przydatnych seniorom). Program i rodzaje warsztatów są dostosowywane na bieżąco do potrzeb zgłaszanych przez osoby przychodzące do Centrum Seniora. Klub ma do zaproponowania wiele ciekawych propozycji, niektóre z nich w części zostały wprowadzone już w poprzednich latach i cieszą się coraz większym powodzeniem tj.: np. okolicznościowe zabawy taneczne (urodziny, imieniny, specjalne dni), czy też spotkania tematyczne (mające za zadanie, m.in. rozwijanie zainteresowań, dzielenia się doświadczeniem i wiedzą). Spotkania międzypokoleniowe: spotkanie z okazji dnia babci i dziadka, wspólne pieczenie ciast, dekorowanie pierników, robienie stroików czy gotowanie, wspólnie z dziećmi), spotkania z ciekawymi ludźmi, w wieku senioralnym, którzy mogą zainteresować zarówno seniorów jak i grupy zaproszonych dzieci, w wieku szkolnym. Na warsztatach królują też prace rękodzielnicze (np. decoupage, prace z masami plastycznymi, patyczkami, tworzenie biżuterii, stroików, kartek, ozdób, użyteczne "zrób to sam" itp.). W programie Centrum Seniora nie brakuje też spotkań z kulturą i sztuką ( wieczorki poezji, wyjścia do muzeum, wyjścia do kina i innych ciekawych miejsc). Warsztaty kulinarne, gimnastyka usprawniająca (która cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród seniorów), kącik kroju i szycia czy kącik fryzjerski itp. Dodatkowo nowatorskie warsztaty (m.in. malarskie, ekonomiczne, komputerowe, związane z edukacją zdrowotną), mają za zadanie pobudzać i zachęcać "nowych seniorów do przyjścia i uczestniczenia w zajęciach w Centrum. Seniorzy mogą też uzyskać pomoc w rozwiązywaniu wielu swoich codziennych problemów, dzięki uruchomieniu grup samopomocowych. Teraz dzięki tym grupom wsparcia mogą zwracać się do nich i wspólnie szukać rozwiązań.
Prowadzą też warsztaty stałe, w określone dni tygodnia.
Poniedziałek: warsztaty malarskie (raz w miesiącu) / warsztaty komputerowe (2 razy w miesiącu, co 2-gi tydzień) / warsztaty gimnastyki umysłu.
Wtorek: warsztaty językowe/Warsztaty kulinarne.
Środa: warsztaty muzyczne/warsztaty ekonomiczne i administracyjne (raz w miesiącu)/Warsztaty gimnastyki umysłu.
Czwartek: zajęcia gimnastyki (naprzemiennie tydzień w Centrum, tydzień na zewnątrz, w parku, lesie)/warsztaty związane z edukacją zdrowotną (raz w miesiącu)/warsztaty pozytywnego myślenia (raz w miesiącu).
Piątek: warsztaty rękodzielnicze/warsztaty "Zrób to sam" (co 3 tydzień)/Warsztaty gimnastyki umysłu.
W dobie pandemii działalność klubu może być ograniczona. Więcej informacji pod numerem: 607 757 979.
Stowarzyszenie Zaborowianie
Zadaniem Stowarzyszenia jest integracja społeczeństwa zaborowskiego w wieku 60+. Ich celem jest dotrzeć do grona osób niezdecydowanych, schorowanych i samotnych. Szczególnie zależy im na pielęgnowaniu wartości patriotycznych i kontynowaniu współpracy z młodszym pokoleniem. Dbają też o sferę fizyczną. Członkowie uprawiają nordic walking,ćwiczą na bogato wyposażonej sali. Organizują spotkania ze znanymi osobami takimi jak poeci, mistrzowie czy radni. Świętują wiele znanych świąt jak Walentynki, Dzień Kobiet, łamanie opłatkiem oraz obchodzą imieniny członków. Współpracują z innymi organizacjami tj: Fundacją Nasz Dom Nasz Świat, Fundacją Jesienny Uśmiech organizując wspólnie różne imprezy integracyjne.
Członkowie spotykają się we wtorki i czwartki w godz. od 16:00 do 18:00 oraz w poniedziałki mają miejsce prace manualne od 16:00-18:00.
W dobie pandemii działalność klubu może być ograniczona. Więcej informacji pod numerem: 786 810 048, 607 575 208.
Jeżeli jesteście zainteresowani którąś z aktywności nie wahajcie się! Zadzwońcie pod podane numery i zacznijcie swoją przygodę z klubem seniora! Leszno jest bez wątpienia miastem nie tylko dbającym o swoich seniorów, ale również stwarzającym dla nich przyjazną atmosferę!