2023-04-28
Moja Biało - Czerwona
Co roku 2 maja obywatele Polski wywieszają flagę Polski. Święto Flagi w Polsce wprowadzono na mocy ustawy z 20 lutego 2004.
Przypadający 2 maja Dzień Flagi to dobry moment, by zachęcić wszystkich do poznania zasad prezentowania barw narodowych w przestrzeni publicznej.
Czy wiesz jakie są różnice między flagą, a barwami narodowymi? Flaga Rzeczypospolitej Polskiej składa się z dwóch poziomych pasów równej szerokości, białego u góry i czerwonego u dołu, w proporcjach 5:8. Powszechny zwyczaj umieszczania napisów i rysunków przez kibiców obserwujących zawody sportowe jest dopuszczalny wyłącznie na barwach narodowych. Te ostatnie nie mają określonych proporcji.
Istnieje wiele form eksponowania barw narodowych np. poprzez noszenie ich w postaci biało-czerwonej kokardy narodowej w klapie płaszcza, marynarki lub żakietu.
Przypominamy również, że na terenie RP flaga państwowa ma zawsze pierwszeństwo przed innymi flagami.
Z okazji Dnia Flagi zapraszamy również do zapoznania się z kilkoma ciekawostkami na temat "Biało - Czerwonej"
- POLSKIE BARWY NARODOWE - Chyba nawet najmłodszy Polak wie, że kolorami flagi Polski są biały i czerwony. Jednak dopiero precyzyjne określenie odcienia może stanowić wyzwanie! Doszczegółowienie znajduje się na szczęście w dokumencie - „Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych”. Prawidłowe kolory przedstawione są w postaci współrzędnych trójchromatycznych barw. Z Ustawy wynika, że kolor biały nie jest ścieżnobiały, natomiast bawrwa czerwona, to karmazyn (ciemna czerwień). Co ciekawe, kolory te nie zawsze takie były. Pierwszy opis falgi (1921) określał kolor czerwony jako karmazyn (choć w odcieniu jaśniejszym od znanego nam dzisiaj), to od roku 1927 przez ponad 50 lat obowiązującym kolorem był cynober (czerwień wpadająca w pomarańcz).
- UKŁAD BARW NARODOWYCH - Barwy znajdujące się na fladze są odwzorowaniem kolorów chorągwi polskiej - białego orła na czerwonym tle - oficjalnego symbolu państwa już od średniowiecza. Znak w godle - orzeł - jest ważniejszą jego częścią niż tło, stąd też kolor biały znajduje się w górnej części flagi, a czerwony w dolnej (dlatego też poprawnym sformułowaniem jest "flaga jest biało-czerwona"). Jeśli barwy zawieszone są w układzie pionowym, to biały umieszcza się po lewej stronie płaszczyzny oglądanej z przodu. W przypadku rozetek (kokardach narodowych - często błędnie nazywanych kotylionami), biały powinien być wewnątrz, a czerwony na zewnątrz.
- PROPORCJE FLAGI POLSKI - Długości boków w fladze powinny przedstawiać proporcje 5:8. Stosunek ten zgodny jest z „Ustawą z dnia 1 sierpnia 1919 r. o godłach i barwach Rzeczypospolitej Polskiej” i obowiązuje do dziś. Przykładowo, gdy flaga ma 1 metr wysokości, to musi mieć 1,6 metra szerokości. Jeśli tak nie jest, to biały i czerwony stanowią barwy narodowe, ale nie flagę. Dodatkowo, zgodnie z ustawą, dla miana flagi, prostokąt musi być umieszczony na maszcie.
- BARWY NARODOWE I ICH OCHRONA - Obecnie każdy ma prawo używać barw RP, w szczególności w celu podkreślenia znaczenia uroczystości, świąt, a także innych wydarzeń. Warunkiem jest jedynie zachowanie odpowiedniego szacunku i czci. Choć nie ma zakazów, jak za czasów PRL, to jednak nie wolno umieszczać napisów (chociażby z nazwami miejscowości) na biało-czerwonych flagach. Kodeks Karny zawiera przepisy dotyczące ochrony symboli narodowych. I tak, za publiczne: znieważenie, uszkodzenie lub usunięcie flagi czy godła, grozi grzywna, kara ograniczenia albo pozbawienia wolności.
- FLAGI ŚWIATA - Każde państwo posiada własną flagę. Daje to setki wzorów. Najbardziej podobne do polskiej są flagi Indonezji i Monako, które są czerwono-białe. Ponad 50 krajów świata obchodzi święto na cześć swoich barw narodowych (w tym Polska od 2004 roku). Istnieje także specjalna nauka zajmująca się flagami, znakami wojskowymi oraz terytorialnymi - weksylologia – od łacińskiego vexillum, czyli sztandar, chorągiew. Uznaje się ją za dyscyplinę pomocniczą historii powiązaną z heraldyką.
Więcej informacji dostępnych jest w Broszurze - kliknij TUTAJ