2023-06-15
Okiem Wolontariusza - spacer po Lesznie szlakiem Leszczyńskich Murali

Dziś chcemy Wam przedstawić krótką relację z wycieczki po Lesznie szlakiem Leszczyńskich Murali. Relację przygotowały nasze wolontariuszki Maja i Aniela, które współpracują z naszym Biurem.
Tworzenie malowideł zwanych MURALAMI, na elewacjach budynków jest swego rodzaju sztuką i cieszy się w ostatnim czasie dużą popularnością. Spacerując po naszym mieście można również zauważyć wiele ciekawych tego typu prac.
Jednym z artystów, którego murale znajdują się w Lesznie jest Wojciech Ejsmond. Jego prace zostały namalowane techniką "pikselową", w taki sposób, że malowidło jest widoczne dopiero z większej odległości.
Przy ul. Narutowicza znajduje się mural przedstawiający podobiznę Stanisława Grochowiaka, polskiego poety, dramatopisarza i publicysty. Powstał on w 2017 r. Rok później powstał mural przy ul. Tylnej, przedstawiający podobiznę związanego z Lesznem kompozytora, Romana Maciejewskiego.
Wśród innych artystów, których murale możemy podziwiać spacerując po Lesznie to Anna Szejdewik, której murale przedstawiające "Dąbrówkę" i "Wieniawitę" możemy podziwiać na ul. Więziennej. Obydwa powstały w 2016 roku.
Wartym zobaczenia jest również mural Wojciecha Kołacz- Oteckiego pt. "Adam i Ewa" znajdujący się na budynku u zbiegu ulic Nowy Rynek i Matejki.
Kolejne kilka murali znajduje się przy Alejach Jana Pawła II. Pierwszy z nich przedstawia "Chłopca w czapce pilotce". Mural ten został wykonany przez grupę Hello Art w 2015 r. Ta sama grupa w roku 2018 namalowała podobiznę Ignacego Jana Paderewskiego.
Obydwa murale powstały w celu upamiętnienia i uczczenia wydarzeń oraz osób związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Przy tej samej ulicy znajdujemy jeszcze dwa murale. Dzieło pod nazwą "Dwupłatowiec", nawiązuje do tradycji miasta, które jest znane z działalności lotniska, natomiast malowidło pt. "Przyjaźń", które powstało w 2012 r. jest pierwszym muralem w mieście. Jego autorką jest pochodząca z Leszna Dagmara Angier- Sroka. Przy Alejach Jana Pawła II znajduje się także mural "Covid-19 zmusza do izolacji, ale nie jesteś sam. Masz alternatywę!". Namalowali go podopieczni Młodzieżowego Centrum Profilaktyki "Alternatywa", praca została wykonana w ramach projektu "Młodzieżowe Wulkany Partycypacji" Stowarzyszenia ZMW.
Autorką kolejnego muralu przy zbiegu ulic Średniej i Tylnej jest Katarzyna Jurga, którą w pracach wspierała Agata Michalewicz oraz wolontariusze z Fundacji Centrum Aktywności Twórczej. Dzieło nawiązuje do kultury Żydów stanowiących dawniej znaczną część mieszkańców Leszna.
Ostatni mural jaki spotkałyśmy na swojej drodze spacerując po mieście to "Rozwińcie skrzydła". Znajduje się on na budynku przy ul. Przemysłowej i powstał w 2016 roku. Jego autorką jest wspomniana już wcześniej Dagmara Angier-Sroka. Obraz nawiązuje do hasła promującego miasto - "Leszno. Rozwiń Skrzydła!"
W naszym mieście jest oczywiście o wiele więcej dzieł zwanych muralami, na ścianach różnych budynków. To co prezentujemy w naszej relacji, to tylko wycinek prac, jakie można spotkać spacerując ulicami Leszna.
Wymieńmy chociażby murale pt.: "Alfred Smoczyk" przy ul. Grunwaldzkiej, "Zburzenie kościoła pw. św. Szczepana" przy ul. Kurpińskiego, "Atlas" przy ul. Ofiar Katynia, "Ułan" przy ul. Dąbrowskiego, "Leszno 1740" przy ul. Mickiewicza
Naszą wycieczkę po mieście Szlakiem Leszczyńskich Murali uznajemy za bardzo udaną i pouczającą. Polecamy każdemu spędzanie wolnego czasu w taki sposób. Dla nas była to nieoceniona lekcja na temat naszego rodzinnego Miasta.