twitter instagram YouTube

2023-11-13
Organizacjo! Chcesz uzyskać status OPP? Nie zwlekaj z decyzją!

Organizacjo! Chcesz uzyskać status OPP? Nie zwlekaj z decyzją!

Organizacjo! Jeśli chcesz uzyskać status OPP, nie zwlekaj z decyzją. Do 30 listopada należy uzyskać potwierdzenie tego faktu w Krajowym Rejestrze Sądowym, aby móc już 2024 roku korzystać w praw przysługujących organizacji pożytku publicznego.

Aby móc uzyskać status organizacji pożytku publicznego i np. zbierać środki w ramach 1,5 % należy do 30 listopada uzyskać potwierdzenie tego faktu w Krajowym Rejestrze Sądowym!

Zgodnie z Ustawą o Krajowym Rejestrze Sądowym - Art. 20a. 1. Wniosek o wpis sąd rejestrowy rozpoznaje nie później niż w terminie 7 dni od daty jego wpływu do sądu. Musicie również mieć na uwadze, że terminy te mogą ulec wydłużeniu. Jeśli np. we wniosku pojawią się pomyłki i będzie potrzeba ich poprawienia, wymiana korespondencji z sądem i wszelkie wymagane procedurą czynności mogą spowodować, że cała procedura się wydłuży i nie uda się zdążyć na czas. Dlatego nie warto zostawiać tego na ostatnią chwilę!

 

Czym są organizacje pożytku publicznego?

Organizacje pożytku publicznego są to organizacje pozarządowe (stowarzyszenia i fundacje, a także spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością niedziałające w celu osiągnięcia zysku), które na podstawie Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (z 24 kwietnia 2003 r.) uzyskały w sądzie status pożytku publicznego.

Czym jest status organizacji pożytku publicznego?

Status organizacji pożytku publicznego (OPP) są to specjalne uprawnienia (i obowiązki), które na wniosek organizacji nadaje sąd. Status OPP mogą otrzymać organizacje pozarządowe, organizacje utworzone przez kościoły i związki wyznaniowe oraz spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością niedziałające w celu osiągnięcia zysku (art. 20 Ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie).

Kto może otrzymać status OPP?

  • organizacje pozarządowe,
  • osoby prawne i jednostki organizacyjne kościoła katolickiego, innych kościołów i związków wyznaniowych, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego, np. archidiecezje, parafie, Caritas diecezji (podmioty te muszą działać na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania);
  • spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz kluby sportowe będące spółkami, które: nie działają w celu osiągnięcia zysku, przeznaczają całość dochodu na realizację celów statutowych, nie przeznaczają zysku do podziału między swoich członków, udziałowców, akcjonariuszy i pracowników.

Co daje organizacji pozarządowej statusu OPP?

Z chwilą uzyskania statusu OPP, organizacji pozarządowej przysługują określone przywileje:

  • prawo do otrzymywania 1% podatku od osób fizycznych,
  • prawo do nieodpłatnego informowania przez radio i telewizję publiczną o działalności organizacji,
  • możliwość korzystania z pomocy poborowych, skierowanych do odbycia służby zastępczej,
  • możliwość użytkowania nieruchomości należących do Skarbu Państwa lub samorządu terytorialnego na preferencyjnych warunkach,
  • możliwość zwolnienia z podatku VAT,
  • zwolnienie od:
    - podatku dochodowego
    - podatku od nieruchomości
    - opłat skarbowych - opłat sądowych - podatku od czynności cywilnoprawnych.

Wymienione przywileje stosuje się wobec organizacji i prowadzonej przez nią działalności pożytku publicznego. Jeśli OPP prowadzi działalność gospodarczą, stosuje się wówczas takie same zasady, jak wobec innych organizacji pozarządowych, nieposiadających statusu OPP.

Jakie warunki należy spełnić, by otrzymać status OPP?

Przede wszystkim podmiot musi działać nieprzerwanie przez min. 2 lata, prowadzić działalność pożytku publicznego oraz spełnić łącznie poniższe warunki:

  • Podmiot musi kierować swoją działalność do ogółu społeczności albo do określonej grupy (tutaj pojawia się warunek, że grupa ta może być wyodrębniona z uwagi na trudną sytuację życiową lub materialną).
  • Podmiot może prowadzić działalność gospodarczą ALE taką, która jest dodatkiem w stosunku do działalności pożytku publicznego.
  • Podmiot przeznacza dochód organizacji na działalność pożytku publicznego.
  • Podmiot na statutowy kolegialny organ kontroli lub nadzoru, odrębny od organu zarządzającego i niepodlegający mu w zakresie wykonywania kontroli wewnętrznej lub nadzoru.
  • Członkowie organu zarządzającego nie byli skazani prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
  • W statucie organizacji muszą pojawić się zapisy zabraniające: udzielania pożyczek lub zabezpieczania zobowiązań majątkiem organizacji w stosunku do jej członków, członków organów lub pracowników oraz osób, z którymi członkowie, członkowie organów oraz pracownicy organizacji pozostają w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej „osobami bliskimi”, przekazywania ich majątku na rzecz ich członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach; wykorzystywania majątku na rzecz członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich chyba, że to wykorzystanie bezpośrednio wynika z celu statutowego; zakupu towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie organizacji, członkowie jej organów lub pracownicy oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich lub po cenach wyższych niż rynkowe. W przypadku jeśli organizacja pozarządowa prowadzi albo będzie chciała prowadzić nieodpłatną lub odpłatną działalność pożytku publicznego, to również musi zamieścić informację o przedmiocie działalności w statucie organizacji.

Kolejne kroki, aby uzyskać status OPP:

W przypadku organizacji, które są już zarejestrowane w KRS, należy złożyć formularze:

  • KRS-Z20
  • KRS-W-OPP

W przypadku organizacji, które nie miały obowiązku rejestracji w KRS, należy złożyć formularze:

  • KRS-W21
  • KRS-W-OPP

Wszystkie formularze dostępne są do wydruku na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości: www.gov.pl

Załączniki i dokumenty, jakie należy dołączyć do formularzy:

  • oświadczenie członków organu kontroli lub nadzoru o niekaralności oraz nie pozostawania w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu, braku pokrewieństwa, powinowactwa i podległości z tytułu zatrudnienia wobec członków zarządu (zgodnie z treścią art. 20 ust. 1 pkt. 4);
  • oświadczenie członków zarządu o niekaralności (art. 20 ust. 1 pkt. 5);
  • oświadczenie członków zarządu, że cały dochód (nadwyżka przychodów nad kosztami) organizacji jest przekazywany na działalność pożytku publicznego (zgodnie z treścią art. 20 ust. 1 pkt. 3);
  • oświadczenie członków zarządu, że działalność gospodarcza (o ile organizacja ją prowadzi) jest działalnością dodatkową w stosunku do działalności statutowej (art. 20 ust. 1 pkt. 2);
  • dokumenty potwierdzające, że organizacja prowadzi działalność pożytku publicznego nieprzerwanie przez okres co najmniej 2 lat np.: sprawozdanie merytoryczne, finansowe z ostatnich dwóch lat działalności, rekomendacje, artykuły prasowe o organizacji i wszystkie inne dokumenty, które stanowią dowód prowadzenia działalności pożytku publicznego;
  • statut – składamy jedynie wówczas, kiedy organizacja zmieniła zapisy statutowe, dostosowując je do wymogów ustawy;

Właściwym sądem dla obszaru miasta Leszna jest:

Sąd Rejonowy Poznań. Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu

61-745 Poznań
Al. Marcinkowskiego 32
NIP 778-14-50-574

IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego

Wydział prowadzi w systemie informatycznym rejestr podmiotów, na które przepisy nakładają obowiązek uzyskania wpisu do Rejestru (Krajowego Rejestru Sądowego), który składa się z 3 rejestrów:

  1. Rejestr przedsiębiorców;
  2. Rejestr stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej,
  3. Rejestr dłużników niewypłacalnych.

 

Źródło: www.poradnik.ngo.pl - poradnik ngo

 

Opublikował: op@leszno.pl
Napisz do nas