twitter instagram YouTube

2022-10-14
Posadziliśmy żonkile! Pola Nadziei 2022

Posadziliśmy żonkile! Pola Nadziei 2022

Kwiatem symbolizującym nadzieję jest żonkil. Co roku wczesną jesienią w całej Polsce sadzone są cebulki tego gatunku, aby na wiosnę zakwitły żonkilowe pola nadziei. Dziś też tak było w Lesznie.

Leszczyńskie Stowarzyszenie Rehabilitacyjne „Amazonka” wspólnie z Prezydentem Miasta Leszna, urzędnikami, pracownikami Miejskiego Zakładu Zieleni i MPWIK Leszno, NGO-sami, a także uczniami Zespołu Szkół nr 4 oraz  Zespołu Szkół Elektroniczno - Telekomunikacyjnych  zasadzili 2500 cebulek żonkili.

"Na Polu Nadziei po raz piąty sadzimy żonkile - kwiaty nadziei, które mają przypominać o potrzebach ludzi terminalnie chorych na raka piersi. Inicjatywa organizowana jest w ramach obchodów Europejskiego Dnia Walki z Rakiem Piersi, który przypada jutro, czyli 15 października" - powiedziała Mieczysława von Ossowska prezes zarządu "Amazonek", rozpoczynając całą akcję sadzenia.


Na wiosnę wyrosną z nich piękne kwiaty, które dadzą nadzieję wszystkim walczącym z nowotworem.

Już w czasach starożytnych żonkil był symbolem nadziei na nowe życie – odrodzenie, a dzisiaj żonkil jest symbolem nadziei w walce z chorobą nowotworową. Kwiat poprzez swoją subtelność, barwę i zapach uświadamia nam wyższe cele istnienia symbolizując kruchość i ulotność życia.

"Dzięki zaangażowaniu wielu osób rośnie w społeczeństwie świadomość potrzeby niesienia bezinteresownej pomocy osobom chorym i cierpiącym. Żonkil jest międzynarodowym symbolem nadziei, ma również przypominać o potrzebie regularnych badań profilaktycznych" - dodała Mieczysława von Ossowska


Akcja ta przypominać ma nam o ludziach cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki w trudnym okresie odchodzenia z tego świata.

Inicjatywa „Pola Nadziei”, to nie tylko sadzenie żonkili, to również akcja edukacyjno-szkoleniowa, ponieważ leszczyńskie Amazonki cyklicznie w szkołach prowadzą warsztaty oraz angażują się w wiele akcji społecznych.

Oprócz żonkili posadzony został dąb czerwony ufundowany przez Nadleśnictwo Karczma Borowa.

„Dąb jako drzewo długowieczne, jako drzewo siły i mocy. Ono przy tych kruchych żonkilach, które są właśnie jak my AMAZONKI ma nam dodawać energii. I my wierzymy, że dąb da nam siłę i moc" - podkreślała Mieczysława von Ossowska

Wydarzenie zwróciło uwagę społeczności lokalnej na ideę „Pól Nadziei”, propagowało wolontariat jako formę aktywności społecznej, uwrażliwiło na potrzeby chorych i uświadamiało, że warto pomagać.

„Pomagasz innym – pomagasz sobie, bo przez to, że pomagamy innym, że czujemy się potrzebne, nasze zdrowie się poprawia" - zakończyła Prezes leszczyńskich "Amazonek".


Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją, którą znajdziecie poniżej!

Opublikował: ngo@leszno.pl
Napisz do nas