2022-10-06
Program Dotacyjny Biura Programu „Niepodległa” „Powstanie Styczniowe 1863-1864”

Skierowany do szerokiego grona odbiorców program dotacyjny „Powstanie Styczniowe 1863-1864” wspiera działania o charakterze historycznym, kulturowym, artystycznym oraz edukacyjnym przygotowujące do godnego celebrowania 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, ze szczególnym uwzględnieniem pamięci i tradycji regionalnej, lokalnej i rodzinnej wpisanej w historię narodową. W ramach programu wspierane będą projekty włączające społeczności lokalne w obchody 160. rocznicy Powstania Styczniowego. Inicjatywy wspierane w ramach programu powinny przyczyniać się do popularyzacji wiedzy na temat organizacji, przebiegu oraz skutków Powstania Styczniowego, w kontekście budowania nowoczesnej tożsamości narodowej, politycznej i kulturowej. TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW: do 04 listopada 2022 roku do godziny 15.59
INSTYTUCJA ZARZĄDZAJĄCA: Biuro Programu „Niepodległa”
O PROGRAMIE: W 2023 roku obchodzić będziemy 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, największego zrywu narodowowyzwoleńczego skierowanego przeciwko rosyjskiemu zaborcy. Na Powstanie Styczniowe złożyło się ponad 1200 bitew i potyczek, w których według dostępnych szacunków wzięło udział ponad 200 tysięcy osób. Wydarzenia z lat 1863-1864 oraz determinacja ówczesnych bohaterów w dążeniu do zrealizowania marzeń o wolnej i niepodległej Polsce zasługują na odpowiednie upamiętnienie.
Skierowany do szerokiego grona odbiorców program dotacyjny „Powstanie Styczniowe 1863-1864” wspiera działania o charakterze historycznym, kulturowym, artystycznym oraz edukacyjnym przygotowujące do godnego celebrowania 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, ze szczególnym uwzględnieniem pamięci i tradycji regionalnej, lokalnej i rodzinnej wpisanej w historię narodową.
W ramach programu wspierane będą projekty włączające społeczności lokalne w obchody 160. rocznicy Powstania Styczniowego. Inicjatywy wspierane w ramach programu powinny przyczyniać się do popularyzacji wiedzy na temat organizacji, przebiegu oraz skutków Powstania Styczniowego, w kontekście budowania nowoczesnej tożsamości narodowej, politycznej i kulturowej.
Powstanie Styczniowe jest jednym z najważniejszych wydarzeń w dziewiętnastowiecznej historii Polski. Wywołane rewolucją moralną i serią krwawo tłumionych manifestacji patriotycznych oraz przymusowym poborem do wojska – branką, okazało się najdłużej trwającym z narodowych powstań. Pod hasłem Równość–Wolność–Niepodległość i trójdzielnego herbu, na którym obok Polskiego Orła i Litewskiej Pogoni znajdował się Michał Archanioł, symbolizujący Ruś, trzeci polityczny naród dawnej Rzeczypospolitej, insurgenci walczyli o niepodległość z największą armią świata. Heroiczny bój zakończył się krwawą porażką i represjami, ale znacząco wpłynął na przemiany cywilizacyjne spowodowane uwłaszczeniem chłopów.
Insurekcja 1863-1864 stała się moralnym fundamentem dla tych, którzy w okresie Wielkiej Wojny walczyli o niepodległość ojczyzny. W wolnej Polsce powstańcy zyskali status weteranów, przysługiwały im należne mundury i honory, a przez rodaków byli uważani za „żywe pomniki” walki o wolność. Pamięć o Powstaniu silnie odcisnęła się w narodowej kulturze i stała się ważnym elementem w budowaniu świadomości historycznej i dziedzictwa kulturowego dla wielu pokoleń Polaków.
Zbliżająca się 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego jest okazją do przypomnienia tych dramatycznych wydarzeń.
CELE PROGRAMU:
Program ma na celu upamiętnienie bohaterów i wydarzeń sprzed 160 laty.
Ma uświadamiać znaczenie Powstania dla polskiej tradycji i narodowego dziedzictwa, krzewić postawę patriotyczną, dumę z historycznego dziedzictwa Polski, przywiązanie Polaków do idei wolności i niepodległości.
Wskazanie umiejętności współpracy z innymi narodami dawnej Rzeczypospolitej przeciwko rosyjskiemu imperializmowi.
Wskazanie na rolę pamięci o Powstaniu Styczniowym oraz o sposobie honorowania weteranów Powstania w okresie międzywojennym i uznaniu Insurekcji i insurgentów 1863 roku za fundamenty odrodzonego państwa.
Upowszechnienie w wymiarze ponadregionalnym zróżnicowanych doświadczeń związanych z Powstaniem Styczniowym w różnych zaborach bądź w ramach tego samego zaboru (zabór rosyjski: Królestwo i tzw. ziemie zabrane).
Przypomnienie – zwłaszcza w obecnej sytuacji politycznej – potrzeby posiadania silnego i sprawnego państwa, które jest w stanie obronić swoją niezależność.
Jednym z podstawowych zadań programu będzie inspirowanie działań o charakterze kulturalnym przypominających i utrwalających pamięć o polskim czynie niepodległościowym.
NA CO MOŻNA OTRZYMAĆ DOFINANSOWANIE:
Rodzaje kwalifikujących się zadań:
1) wystawy wraz z katalogami;
2) rekonstrukcje historyczne upamiętniające postacie i wydarzenia;
3) projekty edukacyjno-animacyjne oparte na interakcji i współdziałaniu - warsztaty, gry terenowe , wykłady, konferencje, lekcje tematyczne, spacery tematyczne, spotkania, konkursy;
4) wytyczenie i oznakowanie szlaków tematycznych i historycznych;
5) kwerendy archiwalne i naukowe opracowanie zbiorów – zakończone upowszechnieniem wyników.
Uzupełnieniem dla wyżej wymienionych działań mogą być dodatkowe działania realizowane w przestrzeni wirtualnej.
KTO MOŻE SKŁADAĆ WNIOSKI:
O dofinansowanie w ramach programu mogą się ubiegać, następujące podmioty realizujące zadania zgodne z Rozporządzeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 18 grudnia 2018 roku w sprawie zakresu zadań objętych mecenatem państwa, udzielania dotacji celowej na zadania nim objęte oraz udzielania dofinansowań podmiotom prowadzącym działalność w dziedzinie kultury i ochrony dziedzictwa narodowego:
1) samorządowe instytucje kultury (z wyłączeniem instytucji współprowadzonych wpisanych w rejestrze instytucji kultury, dla których organizatorem jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz instytucji współprowadzonych wpisanych w rejestrze organizatorów samorządowych);
2) organizacje pozarządowe
WIELKOŚĆ ŚRODKÓW PRZEZNACZONYCH NA REALIZACJĘ PROGRAMU: 4 500 000,00 zł
KWOTA DOTACJI NA ZADANIE: od 10 000,00 zł do 80 000,00 zł
WYMAGANY CAŁKOWITY WKŁAD WŁASNY: 15 %
w tym finansowy : 15 %
TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW: do 04 listopada 2022 roku do godziny 15.59
TERMIN REALIZACJI ZADANIA: od 01.01.2023 do 20.11.2023
ŹRÓDŁO ORAZ DODATKOWE INFORMACJE:
Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej organizatora programu https://niepodlegla.gov.pl/grants/nabor-w-programie-dotacyjnym-powstanie-styczniowe-1863-1864/
KONTAKT:
Biuro Programu „Niepodległa” z siedzibą w Warszawie,
adres: ul. Mazowiecka 9, 00–052 Warszawa,
kontakt@niepodlegla.gov.pl.