twitter instagram YouTube

2022-05-25
Dzienny Dom Opieki Medycznej - Środowiskowe Centrum Wsparcia Osób Starszych w Mieście Leszno

Dzienny Dom Opieki Medycznej - Środowiskowe Centrum Wsparcia Osób Starszych w Mieście Leszno

Nowa inicjatywa w naszym mieście mająca na celu pomoc oraz opiekę nad osobami niesamodzielnymi, zwłaszcza seniorami powyżej 65 roku życia.

Miasto Leszno realizuje projekt, którego głównym celem jest stworzenie kompleksowego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, a w szczególności osób starszych powyżej 65 roku życia z terenu miasta Leszna polegającego na świadczeniu usług w ramach Dziennego Domu Opieki Medycznej, Hospicjum Domowego, Mieszkania Wspomaganego, usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania oraz pielęgniarskiej opieki długoterminowej domowej.

Dzienny Dom Opieki Medycznej znajduje się przy ul. Grzybowej 4 w Lesznie.

Czym jest Dzienny Dom Opieki Medycznej?

Dzienny Dom Opieki Medycznej (DDOM) jest  formą kompleksowej rehabilitacji i opieki nad osobami zależnymi. Został stworzony z myślą o pacjentach, którzy chcą wrócić do samodzielności, a którzy z różnych przyczyn nie mają możliwości szybkiej i efektywnej rehabilitacji, stymulacji procesów poznawczych, aktywizacji psychofizycznej .

Pobyt oraz zajęcia w DDOM prowadzone są w dni robocze, od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 -17:00. Świadczenia skierowane są do mieszkańców Miasta Leszno

Kto może zostać objęty wsparciem DDOM?

Wsparcie skierowane jest do osób niesamodzielnych, w szczególności do osób powyżej 65 lat, których stan zdrowia nie pozwala na pozostawanie wyłącznie pod opieką podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, a jednocześnie nie wymagają całodobowego nadzoru lekarskiego i pielęgniarskiego realizowanego w trybie stacjonarnym.

Świadczenia w DDOM udzielane są pacjentom wymagającym, ze względu na stan zdrowia, świadczeń pielęgnacyjnych, opiekuńczych i rehabilitacyjnych oraz kontynuacji leczenia, a niewymagający hospitalizacji w oddziale szpitalnym.

Do Dziennego Domu Opieki Medycznej mogą zostać przyjęte osoby, które spełniają łącznie wszystkie poniższe kryteria przyjęcia:

  1. posiadają skierowanie od lekarza POZ lub lekarza ubezpieczenia zdrowotnego udzielającego świadczeń w szpitalu – zgodnie ze wzorem – Załącznik nr 1 do Regulaminu rekrutacji i uczestnictwa w DDOM w Lesznie;
  2. osoby niesamodzielne, które w ocenie skalą samodzielności Barthel otrzymały 40-65 pkt. (weryfikowane na podstawie karty oceny stanu klinicznego – Załącznik nr 2 do Regulaminu rekrutacji i uczestnictwa w DDOM w Lesznie;
  3. zamieszkują na terenie Miasta Leszno;
  4. przyjęci mogą być pacjenci bezpośrednio po przebytej hospitalizacji, których stan zdrowia wymaga wzmożonej opieki pielęgniarskiej, nadzoru nad terapią farmakologiczną, kompleksowych działań usprawniających i przeciwdziałających postępującej niesamodzielności oraz wsparcia i edukacji zdrowotnej, a także doradztwa w zakresie organizacji opieki i leczenia osoby niesamodzielne;
  5. przyjęci mogą być pacjenci, u których występuje ryzyko hospitalizowania w najbliższym czasie lub którym w okresie ostatnich 12 miesięcy udzielone zostały świadczenia zdrowotne z zakresu leczenia szpitalnego (kryterium leczenia szpitalnego weryfikowane na podstawie wypisu ze szpitala);
  6. oraz mają prawo do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.) (weryfikacja na podstawie oświadczenia/ dokumentu potwierdzającego prawo do ubezpieczenia lub weryfikacja  w systemie EWUŚ).
  7. nie są wyłączeni z możliwości otrzymania wsparcia w DDOM (wykluczenie: osoby korzystające ze świadczeń w ramach opieki długoterminowej, paliatywnej i hospicyjnej oraz rehabilitacji leczniczej -oddział dzienny lub stacjonarny; gdy wskazaniem jest zaawansowana choroba psychiczna lub uzależnienie) (weryfikacja na podstawie składanego oświadczenia),

Co trzeba zrobić żeby skorzystać ze świadczeń w ramach DDOM?

Aby skorzystać z opieki w ramach DDOM należy:

  1. spełniać kryteria określone powyżej,
  2. złożyć w DDOM  skierowanie i kartę oceny stanu klinicznego wystawione przez lekarza POZ lub lekarza ubezpieczenia zdrowotnego udzielającego świadczeń w szpitalu oraz wypis ze szpitala. Skierowanie i kartę należy wcześniej wydrukować (załącznik nr 1 i załącznik nr 2 do pobrania ze strony lub dostępne w DDOM ) i przekazać lekarzowi kierującemu oraz pielęgniarce do wypełnienia.

Osoba, która chce skorzystać z opieki w ramach Dziennego Domu Opieki Medycznej powinna:

  1. Zapoznać się z Regulaminem rekrutacji i uczestnictwa w DDOM w Lesznie, oraz Regulaminem organizacyjnym z dnia 01.09.2021. (dostępny na stronie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Lesznie , adres: https:// wsz.leszno.pl , zakładka: Szpital --Zakłady i Pracownie – Dzienny Dom Opieki )
  2. Wypełnić/ zgromadzić następujące dokumenty:
  3. Formularz zgłoszeniowy

Uwaga! Przy wypełnianiu formularza proszę zwrócić uwagę, aby wszystkie pola zostały wypełnione a data pod formularzem nie była wcześniejsza niż data uzyskania skierowania do DDOM oraz oceny według skali Barthel.

  1. Dokument tożsamości ( do wglądu), dokument potwierdzający miejsce zamieszkania w Lesznie.
  2. Kopię karty informacyjnej/ wypisu ze szpitala nie starszą niż 12 miesięcy przed datą przystąpienia do projektu.
    d. Skierowanie do DDOM (oryginał).

Uwaga! Proszę zwrócić uwagę, aby przy pieczęci i podpisie lekarza kierującego widniała również pieczęć podmiotu  leczniczego, w przypadku gdy lekarz ubezpieczenia zdrowotnego wykonuje zawód w tym podmiocie. Proszę również zwrócić uwagę, aby data pod kierowaniem nie była wcześniejsza niż data uzyskania oceny według skali Barthel.

  1. Ocena świadczeniobiorcy według skali Barthel (oryginał).

Uwaga! Proszę zwrócić uwagę, aby ocenę zautoryzował datą, swoim podpisem i pieczęcią lekarz jak również pielęgniarka. Brak jednego z podpisów spowoduje odrzucenie dokumentów na etapie oceny formalnej.

Skierowanie wraz z oceną świadczeniobiorcy według skali Barthel do dziennego domu opieki medycznej wydaje: lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub w przypadku pacjentów bezpośrednio po leczeniu szpitalnym – lekarz ubezpieczenia zdrowotnego udzielający świadczeń w szpitalu.

  1. Dokument potwierdzający posiadanie prawa do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych na zasadach określonych w przepisach ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.) (oryginał).
  2. Oświadczenie i zobowiązanie rodziny / opiekuna do przewiezienia i odebrania pacjenta (oryginał).
  3. Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności ( jeżeli pacjent posiada).
  4. Dostarczyć (osobiście lub pocztą tradycyjną/kurierską, lub pocztą elektroniczną) komplet zgromadzonych dokumentów do DDOM ul. Grzybowa 4, 64-100 Leszno, ddom@wsz.leszno.pl, w celu zaewidencjonowania skierowania w kolejce oczekujących .

Po zakwalifikowaniu do udziału w projekcie pacjent uzyskuje informację o terminie rozpoczęcia pobytu w DDOM.

W pierwszym dniu pobytu w DDOM uczestnik podpisuje Umowę o Świadczenie Usług w ramach Projektu  „Środowiskowe Centrum Wsparcia Osób Starszych w Mieście Leszno” współfinasowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

W ciągu trzech pierwszych dni pobytu w DDOM dokonywana jest ocena stanu funkcjonalnego pacjenta, na podstawie której Zespół Terapeutyczny DDOM podejmuje decyzję o zasadności pobytu pacjenta w DDOM. W przypadku decyzji pozytywnej (pobyt w DDOM jest uzasadniony stanem pacjenta) dla pacjenta jest opracowywany indywidualny plan terapeutyczny, według którego pacjent realizuje kolejne dni pobytu w DDOM.  W przypadku realizacji indywidualnego planu terapeutycznego w DDOM jego efektywność jest weryfikowana w cyklu cotygodniowym (wprowadzane są ewentualne korekty planu terapeutycznego) a pod koniec każdego miesiąca pobytu Zespół Terapeutyczny podejmuje decyzję o kontynuacji pobytu w DDOM na kolejny okres lub  dokonuje ponownej oceny stanu pacjenta przed wypisem, co jest tożsame z zakończeniem pobytu w DDOM.

Rekrutacja do DDOM jest prowadzona na bieżąco, a pacjenci są przyjmowani według kolejności zgłoszeń.

Jakie świadczenia można uzyskać w ramach DDOM?

W ramach opieki świadczona jest:

  • opieka pielęgniarska
  • opieka opiekuńcza
  • edukacja dotycząca samoopieki i samopielęgnacji
  • usprawnianie ruchowe
  • stymulacja procesów poznawczych
  • terapia zajęciowa
  • konsultacje lekarza geriatry, lekarza ubezpieczenia zdrowotnego
  • opieka psychologiczna
  • zajęcia w grupie z psychologiem i terapeutą zajęciowym
  • porady dietetyka
  • wyżywienie (2 posiłki – II śniadanie oraz dwudaniowy obiad  z podwieczorkiem zgodnie z zaleceniami dietetyka)
  • doradztwo w wyborze wyrobów medycznych
  • szkolenia dla rodziny/opiekunów naszych pacjentów

Zespół Terapeutyczny DDOM przygotowuje i prowadzi indywidualnie dla każdego pacjenta plan opieki w zależności od stanu zdrowia i jego indywidualnych potrzeb.

Czas pobytu w DDOM będzie ustalany przez Zespół Terapeutyczny indywidualnie dla każdego pacjenta i będzie trwał od 30 do 120 dni roboczych.

W pierwszym miesiącu udzielania wsparcia każdy pacjent/pacjentka przebywa w DDOM przez 5 dni w tygodniu (tj. od poniedziałku do piątku) przez co najmniej 8 godzin dziennie. Następnie, w zależności od poprawy stanu zdrowia, liczba i częstotliwość udzielanych świadczeń może być stopniowo zmniejszana do 4 godziny dziennie.

Jakie są cele funkcjonowania DDOM?

Uzyskanie:

  • samodzielności życiowej w zakresie codziennych czynności dotyczących samopielęgnacji i samoopieki
  • poprawy stanu zdrowia dzięki rehabilitacji i terapii zajęciowej
  • poprawa jakości i poziomu życia, aktywności życiowej i społecznej oraz godnego starzenia się
  • zapobieganie wczesnym powikłaniom poszpitalnym

Wsparciem w DDOM objęci są również opiekunowie/rodzina pacjentów, dla których przygotowano cykl szkoleń prowadzonych przez  Zespół Terapeutyczny z zakresu opieki, pielęgnacji, rehabilitacji osoby niesamodzielnej, wsparcia w czynnościach dnia codziennego w trakcie programu oraz 1-2 wizyty domowe edukacja  z zakresu rehabilitacji po powrocie do domu.

Beneficjent: Miasto Leszno, ul. Kazimierza Karasia 15, 64-100 Leszno/Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Lesznie, ul. Janusza Korczaka 5, 64-100 Leszno

Partner nr 1: Wojewódzki Szpital Zespolony w Lesznie, ul. Kiepury 45, 64-100 Leszno

Partner nr 2: Stowarzyszenie „Kolory”, ul. Sebastiana Klonowicza 14 lok. 5, 64-100 Leszno

Projekt realizowany jest w ramach Działania 7.2 „Usługi społeczne i zdrowotne”, Poddziałania 7.2.2 „Usługi społeczne i zdrowotne – projekty konkursowe” Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Informacja dla lekarzy ubezpieczenia zdrowotnego kierujących pacjentów do Dziennego Domu Opieki Medycznej:

1. Osoby korzystające ze wsparcia w DDOM

Do dziennego domu opieki medycznej mogą być przyjęci:

  • v  Pacjenci bezpośrednio po przebytej hospitalizacji, których stan zdrowia wymaga wzmożonej opieki pielęgniarskiej, nadzoru nad terapią farmakologiczną, kompleksowych działań usprawniających i przeciwdziałających postępującej niesamodzielności oraz wsparcia i edukacji zdrowotnej, a także doradztwa w zakresie organizacji opieki i leczenia osoby niesamodzielnej.
  • Pacjenci, u których występuje ryzyko hospitalizowania w najbliższym czasie lub którym w okresie ostatnich 12 miesięcy udzielone zostały świadczenia zdrowotne z zakresu leczenia szpitalnego.
  • Wsparcie kierowane będzie do osób niesamodzielnych, w szczególności do osób powyżej 65 r.ż., których stan zdrowia nie pozwala na pozostawienie wyłącznie pod opieką poz i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, a jednocześnie nie wymagają całodobowego nadzoru lekarskiego i pielęgniarskiego realizowanego w trybie stacjonarnym. Świadczenia w DDOM udzielane są pacjentom wymagającym, ze względu na stan zdrowia, świadczeń pielęgnacyjnych, opiekuńczych i rehabilitacyjnych oraz kontynuacji leczenia, a niewymagającym hospitalizacji w oddziale szpitalnym, którzy w ocenie skalą poziomu samodzielności skala barthel otrzymali 40-65 punktów.
  • Świadczeniami opieki zdrowotnej realizowanymi w ramach dziennego domu opieki medycznej będą objęte osoby mające prawo do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

2. Podstawowe cele kwalifikowania do DDOM to:

  • poprawa stanu zdrowia,
  • samodzielności życiowej,
  • zapobieganie wczesnym powikłaniom poszpitalnym,
  • przygotowanie pacjenta i rodziny do życia z niepełnosprawnością i samoopieki - możliwe od uzyskania poprzez rehabilitację lub modyfikację leczenia farmakologicznego, co będzie oceniane w momencie kwalifikacji do objęcia opieką.

3. Kryteria wyłączenia z możliwości korzystania z usług DDOM

  • v  Ze wsparcia wyłączone będą osoby korzystające ze świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej, opieki paliatywnej i hospicyjnej oraz rehabilitacji leczniczej, w warunkach ośrodka lub oddziału dziennego oraz w warunkach stacjonarnych, a także osoby, w przypadku których podstawowym wskazaniem do objęcia ich opieką jest zawansowana choroba psychiczna lub uzależnienie (korzystające ze świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień).

4. Zasady kwalifikowania i tryb kierowania do DDOM

  • Kierowanie do DDOM odbywa się na podstawie skierowania oraz oceny stanu klinicznego w skali poziomu samodzielności karty barthel.
  • Skierowanie wydaje lekarz ubezpieczenia zdrowotnego.
  • W przypadku pacjentów bezpośrednio po leczeniu szpitalnym skierowanie wydaje lekarz ubezpieczenia zdrowotnego udzielający świadczeń w szpitalu.

5. Czas trwania pobytu w dziennym domu opieki medycznej

  • Czas pobytu w DDOM będzie ustalany indywidualnie przez zespół terapeutyczny i nie może być krótszy niż 30 dni roboczych i dłuższy niż 120 dni.
  • Pobyt może zostać skrócony z założonych 30 dni w przypadku dobrowolnej rezygnacji pacjenta oraz w przypadku pogorszenia się stanu zdrowia, wymagającego realizacji świadczeń zdrowotnych w warunkach stacjonarnych (leczenie szpitalne, stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne inne niż szpitalne).
  • Pacjent w DDOM przebywa przez 5 dni w tygodniu przez 8-10 godzin dziennie.
  • DDOM jest czynny przez cały rok, we wszystkie dni robocze od 7:00 do 17:00.

6. Zakres świadczeń udzielanych w ramach DDOM

Do podstawowych kategorii świadczeń zdrowotnych realizowanych w ramach domu opieki medycznej należą:

  • opieka pielęgniarska, w tym edukacja pacjenta dotycząca samoopieki i samo pielęgnacji;
  • doradztwo w doborze odpowiednich wyrobów medycznych;
  • usprawnianie ruchowe;
  • stymulacja procesów poznawczych;
  • terapia zajęciowa;
  • przygotowanie rodziny i opiekunów pacjenta do kontynuacji opieki (działania edukacyjne).

Adres:
Dzienny Dom Opieki Medycznej
Ul. Grzybowa 4
64-100 Leszno
Tel: 65 300 21 06
e-mail: ddom@wsz.leszno.pl

Opublikował: op@leszno.pl
Napisz do nas