2025-04-04
Zasłużeni dla Miasta Leszna- Helena Strzałkowska, Jan Wojciechowski, Michał Podfigurny

Na X sesji Rady Miejskiej jednomyślnie przyznano tytuł "Zasłużony dla Miasta Leszna".
Pani Helena Strzałkowska
Helena Strzałkowska urodziła się 21 maja 1958 roku. Jest absolwentką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – studiowała pedagogikę na Wydziale Nauk Społecznych. Tam też obroniła pracę magisterką. W latach 1984 - 1985 zatrudniona była w Wydziale Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Leszna. Potem pracowała w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Lesznie, gdzie pełniła funkcję asystenta w Punkcie Konsultacyjnym ds. Uzależnień. W tamtym czasie praca z osobami borykającymi się z problemem uzależnienia od narkotyków była jej głównym zajęciem – do 1995 roku pełniła funkcję kierownika Punktu MONAR w Lesznie.
Równolegle w latach 1992 do 1999 była Pełnomocnikiem Wojewody Leszczyńskiego ds. Zapobiegania Narkomanii. Z jej doświadczenia korzystał również Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, w którym przez ponad rok pracowała na stanowisku specjalisty ds. pracy socjalnej. Pani Strzałkowska była również wykładowcą w Prywatnym Studium Biznesu w Lesznie, w Wyższej Szkole Komunikacji i Zarządzania w Poznaniu oraz Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Lesznie.
Od roku 2000 do dzisiaj pełni funkcję Dyrektor Młodzieżowego Centrum Profilaktyki „Alternatywa”. Helena Strzałkowska szkoli i prowadzi zajęcia dla pedagogów, pracowników służby zdrowia, pomocy społecznej, rodziców oraz młodzieży. Dzięki rzeczywistemu i głębokiemu zaangażowaniu w problematykę młodzieży borykającej się z problemami dla wszystkich, z którymi styka się na swej zawodowej drodze, jest niekwestionowanym autorytetem.
Helena Strzałkowska to pedagog - terapeuta, specjalistka psychoterapii uzależnień, trener i superwizor Stowarzyszenia MONAR oraz Polskiej Federacji Społeczności Terapeutycznych. Od kilkudziesięciu lat pracuje z rodzinami, które znalazły się w sytuacjach kryzysowych (uzależnienia, przemoc, zaburzenia emocjonalne, depresja, samookaleczenia). Prowadzi także warsztaty i szkolenia dla kadry, chcącej się specjalizować w pracy z młodymi ludźmi, których dotykają wspomniane wyżej problemy. Cechy osobiste, otwartość na drugiego człowieka, empatia i konsekwencja w działaniu sprawiają, że w prowadzonych przez siebie działaniach jest skuteczna.
Helena Strzałkowska była inicjatorką powstania w Lesznie Młodzieżowego Centrum Profilaktyki „Alternatywa" - instytucji docenianej nie tylko w Polsce, ale i zagranicą za systemowe i nowatorskie podejście do profilaktyki uzależnień i dysfunkcyjnych zachowań młodzieży. W 2015 roku Młodzieżowe Centrum Profilaktyki „Alternatywa” otrzymało wyróżnienie od Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w Warszawie za aktywne, specjalistyczne działania na rzecz profilaktyki uzależnień i dysfunkcyjnych zachowań młodzieży oraz wzmacnianie interdyscyplinarnej formuły współpracy w tym zakresie oraz wyróżnienie Zarządu Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu - za wybitne, nowatorskie rozwiązania w zakresie pomocy społecznej.
Helena Strzałkowska ma wieloletnie doświadczenie w pracy z osobami uzależnionymi, młodzieżą wykazującą problemy emocjonalne i behawioralne, a także osobami w trudnych sytuacjach życiowych. Dzięki jej pracy i zaangażowaniu niezliczone ilości młodych ludzi znalazło swoją drogę życia, a wielu dostało prawdziwą „drugą szansę”.
Pan Jan Wojciechowski
Jan Wojciechowski urodzony w 1948 roku. Ukończył Technikum Ekonomiczne w Lesznie, następnie Akademię Ekonomiczną w Poznaniu – Wydział Ekonomiki Przedsiębiorstw. Całe swoje życie zawodowe związał z pracą w administracji państwowej oraz samorządowej. Na początku swojej zawodowej ścieżki doskonalił swoje umiejętności w Referacie Szczególnego Nadzoru Podatkowego w Urzędzie Wojewódzkim. Stanowisko kierownicze – przewodniczącego Miejskiej Komisji Planowania powierzono Mu w 1975 roku. W tym czasie kierował też Społecznym Komitetem Budowy Żłobka przy ul. Żeromskiego w Lesznie.
W latach 1981- 1990 pełnił funkcję wiceprezydenta miasta Leszna. Następnie został mianowany przez premiera Tadeusza Mazowieckiego na stanowisko wicewojewody leszczyńskiego. Stanowisko to piastował przez kolejne siedem lat. Region odnotował w tym okresie sporo sukcesów gospodarczych, gminy tworzące województwo leszczyńskie dynamicznie się rozwijały, szczególnie w zakresie infrastruktury komunalnej – wodociągów, sieci telefonicznych, gazociągów. Urząd Wojewódzki tworzył warunki do inwestycji gospodarczych. W trakcie trwania kadencji Jana Wojciechowskiego niemal kompletnie zakończono budowę Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. W tamtym okresie w dorocznych rankingach inwestycyjnych poszczególnych regionów kraju ówczesne Województwo Leszczyńskie z roku na rok zajmowało coraz wyższe pozycje. W tym sukcesie swój niewątpliwy udział miał również Jan Wojciechowski.
Choć Jan Wojciechowski był urzędnikiem wysokiego szczebla, to swoją pracą i cechami osobistymi sprawiał, że wszyscy, z którymi w toku swojej zawodowej kariery się stykał, chętnie z nim współpracowali. Skupiał się zawsze nie na problemach, ale aktywnym szukaniu możliwie najlepszych rozwiań. Zawsze uśmiechnięty, życzliwy drugiemu człowiekowi.
W 1998 roku przez sześć miesięcy był zastępcą prezesa zarządu Przedsiębiorstwa „Budopol" Leszno. Następnie, po wyborach samorządowych w 1998 roku, radni Rady Miejskiej Leszna powierzyli mu funkcję wiceprezydenta miasta, którą sprawował nieprzerwanie do końca 2014 roku.
Pełnił też funkcję Pełnomocnika ds. Realizacji Projektu Funduszu Spójności pn. ‘Reorganizacja systemu gospodarki odpadami i osadami ściekowymi dla Miasta Leszna i gmin Subregionu Leszczyńskiego” – był to jeden z większych projektów unijnych prowadzonych nie tylko w Wielkopolsce, ale i na terenie kraju. Z jednej strony projekt dotyczył rekultywacji istniejących na terenie subregionu leszczyńskiego składowisk odpadów komunalnych, z drugiej zaś zakładał budowę nowoczesnego składowiska tychże odpadów, które powstało na terenie gminy Osieczna (w Trzebani). Skuteczna realizacja tego projektu sprawiła, że dzisiaj Miasto Leszno i subregion leszczyński w sposób niemal wzorcowy wywiązuje się z coraz surowszych wymogów związanych z racjonalnym i jednocześnie ekologicznym gospodarowaniem odpadami komunalnymi.
Prywatnie Jan Wojciechowski jest kibicem sportowym, kiedyś czynnie uprawiał kolarstwo szosowe. Żonaty, ma dwoje dorosłych dzieci.
Pan Michał Podfigurny
Michał Podfigurny urodził się 4 stycznia 1948 roku w Daleszynie koło Gostynia. Jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego w Gostyniu oraz Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu Wydziału Lekarskiego na którym uzyskał tytuł lekarza medycyny. W 1978 roku uzyskał
specjalizację z chirurgii ogólnej a w 1984 specjalizację z urologii. Żona Joanna, lekarz laryngologii, córki: Monika i Agnieszka kontynuatorki profesji rodziców, pięcioro wnucząt. Dr Michał Podfigurny pracę zawodową rozpoczął w 1973 roku w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Lesznie na Oddziale Urologicznym.
Od 1984 roku do 2010 roku pełnił funkcję zastępcy ordynatora Oddziału Urologicznego, następnie do 2015 pełnił funkcję ordynatora Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Lesznie. W 2016 roku zakończył pracę zawodową w leszczyńskim szpitalu będąc wciąż aktywnym zawodowo. Przez ponad pięćdziesiąt lat był i jest w pełni oddany swej pracy zawodowej, którą traktuje jako posłannictwo i służbę pacjentom. Przez całe lata pracy jako chirurg-urolog sumiennie
i rzetelnie wykonywał swoje obowiązki. W leszczyńskim szpitalu przeszedł wszystkie szczeble kariery zawodowej, cieszy się uznaniem, szacunkiem i sympatią wśród kilku pokoleń leszczyńskich lekarzy i pracowników służby zdrowia, ale przede wszystkim pacjentów, którzy doświadczyli i doświadczają jego kunsztu zawodowego oraz wysokiej kultury osobistej. Michał Podfigurny był inicjatorem i koordynatorem wielu nowoczesnych metod leczenia układu moczowego, chirurgii małoinwazyjnej i endoskopii. Dzięki osobistemu zaangażowaniu oddział systematycznie wzbogacał się w nowoczesny sprzęt diagnostyczny.
Aktywności zawodowej towarzyszyło również zaangażowanie społeczne na rzecz środowiska lekarskiego, dr Michał Podfigurny był aktywnym członkiem Wielkopolskiej Izby Lekarskiej. W latach 2006-2009 pełnił funkcję zastępcy Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej tej Izby. Otrzymał tytuł Zasłużony dla Wielkopolskiej Izby Lekarskiej. W roku 2009 i 2011 został wyróżniony w Ogólnopolskim Plebiscycie Lekarskim „Eskulap”. Uchwałą Rady Państwa został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi. W latach 2006-2010 pełnił funkcję radnego Rady Miejskiej Leszna. Był aktywnym członkiem Komisji Spraw Społecznych oraz Komisji Praworządności i Porządku Publicznego. Ma znaczny udział w kształtowaniu polityki oraz programów zdrowotnych, profilaktyki i leczenia chorób urologicznych. W 2016 roku nabył prawa emerytalne realizując nadal swoje lekarskie posłannictwo. W 2010 roku utworzył rodzinną firmę – Zespół Poradni Specjalistycznych i Lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej „VIGOR MED”. Dr Michał Podfigurny kieruje się w życiu lekarskim przyrzeczeniem – Przysięgą Hipokratesa, ogromnym szacunkiem do drugiego człowieka, wrażliwością i otwartością na sytuacje życiowe ludzi. Wrósł na stałe w historię Leszna, a swoją pełną poświęcenia pracą oraz wysoką kulturą osobistą zdobył uznanie wśród mieszkańców miasta. Jako wnioskodawcy jesteśmy w pełni przekonani o zasadności przedstawienia Radzie Miejskiej Leszna oraz Prezydentowi Miasta Leszna wniosku o nadanie odznaczenia „Zasłużony dla Miasta Leszna” Panu dr. Michałowi Podfigurnemu.
Wszystkim wyróżnionym serdecznie gratulujemy! :)
Źródło zdjęcia: Telewizja Leszno