ZNAJDŹ WYDARZENIA
Miejscowość: Leszno
Miejsce: Hala Trapez
Data rozpoczęcia: 2025-01-04 18:00
Data zakończenia: 2025-01-04 20:00
Organizator: Royal Polonia 1912 Leszno
Royal Polonia 1912 Leszno rozpoczyna koszykarski nowy rok od niezwykle trudnego meczu!
Do Trapezu przyjedzie Exact Forestall Śląsk Wrocław.
Sobotnie spotkanie z zespołem z Wrocławia będzie wyjątkowe, także z powodu wizyty naszego klubowego wychowanka Adriana Boguckiego. Grający obecnie w ekstraklasowym Śląsku Wrocław center zostanie uhonorowany pamiątkową tabliczką leszczyńskiego olimpijczyka za godne reprezentowanie Polski podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.
INFORMACJE ORGANIZACYJNE:
Bramy Trapezu dla publiczności otwarte zostaną już o godzinie 17:00. Bilet wstępu na to spotkanie kosztuje 10 zł (dzieci i młodzież szkół podstawowych wchodzą za darmo po okazaniu ważnej legitymacji szkolnej).
Miejscowość: Leszno
Miejsce: Kręgielnia MOSiR, ul. Strzelecka 9
Data rozpoczęcia: 2025-01-04 11:00
Data zakończenia: 2025-01-04 16:00
Organizator: SKK "Polonia 1912" Leszno
Dwie drużyny zgłoszone do rozgrywek Centralnej Ligi Młodzieżowej wygrały fazę grupową. Czas na play-off!
Strefa medalowa składa się z 2 spotkań: mecz i rewanż. Z racji zwycięstw w grupach pierwsze mecze nasze zespoły rozegrają na własnym obiekcie. Dwa spotkania w jeden dzień!
Serdecznie zapraszamy na Strzelecką 9, aby wspomóc dopingiem nasze młodzieżowe zespoły w walce o finał Mistrzostw Polski.
SKK "Polonia 1912" Leszno - Czarna Kula
SKK "Polonia 1912" Leszno - Klub Kręglarski WRZOS Sieraków
Miejscowość: Leszno
Miejsce: Galeria MBWA Leszno, ul. Leszczyńskich 5
Data rozpoczęcia: 2025-01-09 18:00
Data zakończenia: 2025-01-09 19:45
Organizator: Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie
Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie zaprasza na Best of Animator 2024 - Konkurs Polski i Konkurs Seriali.
9 stycznia 2025 /czwartek/, godz. 18.00
Galeria MBWA Leszno, ul. Leszczyńskich 5
wstęp wolny
czas trwania 95 min.
Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator w Poznaniu to największy festiwal filmu animowanego w Polsce. Pierwsza edycja odbyła się w 2008 roku i stanowiła kulminację obchodów 60-lecia Polskiej Animacji. Podczas każdej edycji Festiwalu prezentowanych jest około 300 filmów z całego świata, w tym retrospektywy, przeglądy, premiery czy klasyki animacji. W programie znajdują się także sekcje związane z grami oraz wirtualną rzeczywistością.
Animator jest jednym z pięciu polskich festiwali filmowych i jedynym polskim festiwalem filmu animowanego, który skraca drogę po nominację Amerykańskiej Akademii Filmowej. Zdobywca Grand Prix w Konkursie Międzynarodowym ma szansę na Oscarową statuetkę za najlepszy krótkometrażowy film animowany.
Celem Animatora jest pokazanie możliwości filmu animowanego. Festiwal przybliża sztukę animacji, odkrywa jej korzenie, pokazuje najnowsze trendy i innowacje, a także łączy film animowany z różnymi dziedzinami sztuki i nauki. To wydarzenie, które inspiruje, oferując bogaty program zarówno dla pasjonatów i pasjonatek filmu animowanego, jak i tych, którzy dopiero poznają magię animacji.
Sercem ANIMATORA są konkursy towarzyszące Festiwalowi od jego inauguracji: Międzynarodowy Konkurs Animowanych Filmów Krótkometrażowych, Międzynarodowy Konkurs Animowanych Filmów Pełnometrażowych, Międzynarodowy Konkurs Animowanych Seriali oraz Konkurs Polskich Filmów Animowanych.
Od 2017 roku Animator jest Festiwalem kwalifikującym do nominacji Oscarowych®
W programie:
Ziemniaki / Potatoes
Marcin Podolec, Polska, 2023, 4'03"
Drżąca linia opowiada o relacjach rodzinnych. Czasem warto odpuścić, zarówno dla siebie, jak i dla innych. Krótkometrażowa animacja Marcina Podolca, autora "Filmu dokumentalnego".
Panie Profesorze! / Mister Professor!
Dominika Tkaczyk, 2023, 15'01"
W świecie pełnym absurdów i studentów zakochanych w idealnym Panu Profesorze, jego koledzy skazują go na śmierć. Z pomocą przychodzi jednak jedna z jego zauroczonych uczennic - panna Haczyk, która nie może mówić.
Zima
Tomek Popakul, Kasumi Ozeki, Polska, 2023, 26'
Rośnie powoli jak sopel, ale pewnego dnia spada i rozbija się. Anka kocha koty. I Jezusa. W zimowej ciszy laguna zamarza, a niewypowiedziane wypływa na powierzchnię jak pęknięcie na lodzie. Mozaikowy portret małej rybackiej wioski, w której relacje człowiek-człowiek, człowiek-zwierzę i zwierzę-zwierzę zależą od delikatnej równowagi między ciepłą czułą opieką a zimnym emocjonalnym okrucieństwem. Niepokojąca opowieść o samotności i wspólnocie opowiedziana z magicznym realizmem.
Martyr's Guidebook
Maksymilian Rzontkowski, Polska, 2023, 8'59"
W "Martyr's Guidebook" Tony jest naprawdę dobrym gościem - czasami aż do przesady. Jego dobroć nie zna granic - od sięgania po najmniejszy kawałek ciasta w podstawówce po oprowadzanie zagubionych nieznajomych po mieście. Dzieli też mieszkanie z gigantycznym Aniołem.
Outside
Izabela Plucińska, Polska, 2023, 5'00"
"Statystyki są przerażające" to tytuł artykułu, który zainspirował mój film "OUTSIDE". Opowiada on o przemocy domowej, do której dochodzi na co dzień właśnie w owym "OUTSIDE". Nasza bohaterka radzi sobie z przemocą w inny sposób.
Smiling Friends s02e03
Michael Cusack, Zach Hadel, Australia 2024, 11'40"
Allan otrzymuje zadanie znaleźć więcej spinaczy do biura.
The Sound Collector - Panning for Sound
Chris Tichborne, Wielka Brytania 2023, 5'08"
Kiedy Sound Collector odkrywa wyrzuconą puszkę po napoju w pobliskim strumieniu, zmienia śmieci w coś, co Mole uwielbia!
Samuel
Emilie Tronche, Francja 2023, 2'39"
Mam na imię Samuel, mam 10 lat i duży problem. Ale nie chcę o tym mówić. Mój problem polega na tym, że Dimitri powiedział Big Julie, że ją kocham. Dimitri jest taki wkurzający, za bardzo lubi się wtrącać. Nienawidzę go. Niedawno Julie śmiała się z jednego z moich żartów, a ja powiedziałem Basilowi, że to miło z jej strony. Właściwie to ją kocham, ale nikt nie może o tym wiedzieć, nawet Corentin. Corentin jest moim najlepszym przyjacielem.
The Rise of Blus: A Nouns Movie
reż. Billy Dao, Jamie Chung, USA, 2023, 16'10
W tętniącym życiem, unoszącym się w chmurach mieście Blus, o losie każdego 13-latka decyduje czcigodna ceremonia Noggle - oficjalne badanie wzroku, podczas którego zostajesz obdarzony konkretną parą okularów, które określają twój przyszły zawód. Ale kiedy zuchwały 13-letni Noun odkrywa spisek arystokratów, którzy chcą użyć zaktualizowanej wersji Noggli do zniewolenia obywateli, musi połączyć siły z nieprawdopodobną grupą odmieńców, aby uratować tych, których kochają.
Miejscowość: Leszno
Miejsce: Galeria MBWA Leszno, ul. Leszczyńskich 5
Data rozpoczęcia: 2025-01-09 11:00
Data zakończenia: 2025-01-09 12:00
Organizator: Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie
Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie zaprasza na wykład "Salvador Dalí. Surrealistyczny ekscentryk".
Prowadzenie: Aleksandra Pruska - historyk sztuki
9 stycznia 2025 r. /czwartek/, godz. 11:00
Galeria MBWA Leszno, ul. Leszczyńskich 5
wstęp wolny
Od wczesnych lat Dali objawiał ekscentryczny charakter i wielki talent do rysunku. Z czasem uwierzył, że jeśli będzie odgrywał rolę geniusza, stanie się nim. Z pomocą Gali - żony, powiernicy, muzy, kochanki, o której mówił, że „jest jego krwią i tlenem”, stał się światową gwiazdą, wykorzystującą siłę mediów, które umocniły jego legendę za życia. W swej twórczości wydobywał treści tkwiące w podświadomości, które skrywały ulotne wizje i na tej podstawie tworzył surrealistyczne obrazy, które cechuje nieskazitelna technika i precyzja warsztatowa.
Miejscowość: Leszno
Miejsce: Strzelnica Sportowa, Plac Kościuszki 5
Data rozpoczęcia: 2025-01-11 09:00
Data zakończenia: 2025-01-11 15:00
Organizator: Klub Strzelecki Lesna Leszno
Klub Strzelecki Lesna Leszno serdecznie zaprasza na pierwsze zawody w nowym roku!
Co idzie z nowym rokiem, a no idzie nowe!
Na początku organizator zawodów wydłużył konkurencję do 20 strzałów oraz dodał konkurencje pistolet i karabin pneumatyczny.
Przyjdź, wystartuj, baw się dobrze! Przedłuż licencję już w styczniu!
ZAPISY >>> do 10.01.2025 roku >>> klub@kslesna.pl.
Miejscowość: Leszno
Miejsce: Sala MOK, ul. Bolesława Chrobrego 3a
Data rozpoczęcia: 2025-01-11 18:00
Data zakończenia: 2025-01-11 19:30
Organizator: Miejski Ośrodek Kultury
Serdecznie zapraszamy na wyjątkowy koncert świąteczny w wykonaniu zespołu PECTUS!
Bracia Szczepanikowie od lat oczarowują publiczność niezwykłym wykonaniem kolęd i pastorałek. W czasie koncertu usłyszycie te najpiękniejsze, które od pokoleń rozbrzmiewają w polskich domach. „Kolędy przy kominie” to koncert, który łączy muzykę z niezwykłą atmosferą. Harmonia głosów Braci, w połączeniu z pięknym akustycznym brzmieniem przeniosą widza w świat pełen ciepła, radości i magii Świąt. Całość dopełni nastrojowa oprawa świetlna i wizualna.
Zapraszamy: 11 stycznia 2025r., godz. 18:00, Miejski Ośrodek Kultury w Lesznie.
Bilety:
- I Pula* - 110zł
- II Pula* - 130zł
- III Pula* - 150zł
- IV Pula* - 170zł
*) Sprzedaż rozpoczyna się od I puli biletów i trwa do wyczerpania miejsc w danej puli.
Bilety dostępne w sprzedaży:
- kasa MOK (czynna od poniedziałku do piątku w godz. 10-18)
- https://bilety-mok-leszno.pl/rezerwacja/numerowane.html?ter_id=179&ter_idt=102ca3de8b39a627da6448881c361227
- www.kupbilecik.pl
Do zobaczenia na koncercie!
Miejscowość: Leszno
Miejsce: Miejski Ośrodek Kultury, ul. Bolesława Chrobrego 3a
Data rozpoczęcia: 2025-01-17 18:00
Data zakończenia: 2025-01-17 21:00
Organizator: Miejski Ośrodek Kultury
Mariolki Barana wracają "na Chrobrego"!
Zapraszamy na koncert charytatywny, w trakcie którego prowadzona będzie zbiórka na rehabilitację Leny, córki śp. Pawła "Barana" Dudziaka.
17 stycznia od godz. 18:00 w Sali MOK zagrają:
Cliche Touche
Indicate
Good Evening
Yellow Snow
Intelligentle
Out of Time
Zbiórka odbędzie się online. Na plakatach informujących o koncercie umieszczone będą kody QR, które przeniosą do bezpiecznych płatności w serwisie pomagam.pl.
Przyjdź, baw się, wspomóż szczytny cel!
Wstęp wolny
Miejscowość: Leszno
Miejsce: Galeria MBWA Leszno, ul. Leszczyńskich 5
Data rozpoczęcia: 2025-01-17 18:00
Data zakończenia: 2025-01-17 19:00
Organizator: Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie
Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie zaprasza na wykład "Tamara Łempicka. Królowa art deco.".
Prowadzenie: Aleksandra Pruska - historyk sztuki
17 stycznia 2025 r. /piątek/, godz. 18.00
Galeria MBWA Leszno, ul. Leszczyńskich 5
wstęp wolny
Geometryczne linie, kubistyczne bryły, zdecydowane kolory, szyk i elegancja – to części składowe malarstwa Tamary Łempickiej. Niezwykle charakterystyczne obrazy malarki fascynują na równi z jej częściowo wykreowanym życiorysem. Z jednej strony mitomanka, z drugiej malarka, która udowadniała, że w świecie rewolucyjnej sztuki awangardowej, niezmiennie stałe miejsce znajduje sztuka figuratywna, portretowa – niezwykle przystępna dla odbiorcy i ciągle pożądana.
Mimo, że moda na art deco przeminęła a Tamara odeszła w zapomnieniu, dzisiaj jest legendą i znów fascynuje jako artystka i kobieta.
Miejscowość: Leszno
Miejsce: ul. Więzienna 3/1
Data rozpoczęcia: 2025-01-18 16:00
Data zakończenia: 2025-01-18 18:00
Organizator: Pracownia Twórcza
Walentynkowe Warsztaty Tworzenia Zapachowych Prezentów.
Z okazji Walentynek zapraszamy na wyjątkowe warsztaty, podczas których stworzymy:
- Świecę sojową 120 ml – idealną na romantyczny wieczór,
- Zawieszkę zapachową w kształcie serca – piękną dekorację pełną aromatu,
- Woski zapachowe w formie serduszek – do kominka, by wypełnić dom miłością,
- Aromaterapia i miłość
Poznasz tajniki aromaterapii i dowiesz się, jak zapachy wpływają na nastrój, emocje i relacje.
Twórz z sercem
Stwórz niepowtarzalne, własnoręczne prezenty dla ukochanej osoby lub po prostu dla siebie!
Rezerwuj miejsce już dziś i podaruj miłość w zapachu!
Zapisy:
506 233 222
ul. Więzienna 3/1, Leszno
Inwestycja: 90 zł - płatne do 7 stycznia
100 zł - płatne od 8 stycznia
Rodzice dzieci chodzących na zajęcia stałe do pracowni 80 zł
Chcesz zrobić prezent? Zapytaj o voucher!
Miejscowość: Leszno
Miejsce: Miejski Ośrodek Kultury, ul. Bolesława Chrobrego 3a
Data rozpoczęcia: 2025-01-19 17:00
Data zakończenia: 2025-01-19 19:00
Organizator: Miejski Ośrodek Kultury
Jeśli stronisz od poważnych koncertów, wymajających skupienia i zastanawiania się nad odwiecznym pytaniem "co artysta miał na myśli..." to dobrze trafiłeś. Formacja "Vincero" czyli trzech tenorów to właśnie odpowiedź na takie wydarzenia. Trzech Mężczyzn, których jednoczy pasja śpiewu, poczucie humoru i pozasceniczna przyjaźń, przenosząca się na scenę. Zdarza się , że podczas koncertu wykonawcy nie szczędzą sobie wzajemnie żartów i uwag na swój temat, podstawą jest interakcja z publicznością, a wszystko oparte o repertuar dobrany w taki sposób, aby obok klasycznych arii operetkowych czy operowych rozbrzmiewały przeboje muzyki, rozrywkowej, arie włoskie, piosenki Elvisa Presleya, Franka Sinatry, Beatlesow czy Roya Orbisona - krótkim słowem pozytywna mieszanka muzyczna. I co najważniejsze, publiczność nie tylko słucha, ale przede wszystkim śpiewa z wykonawcami i dobrze się bawi, dzięki lekkiej i dostosowanej do danej chwili konferansjerce.
Nowy program! Wiele muzycznych niespodzianek!
Informacje: www.mok.leszno.pl
Miejsce: Sala Miejskiego Ośrodka Kultury
Czas: 19 stycznia 2025 r., 17:00
Wstęp: Bilety w cenie 85 zł dostępne w kasie MOK przy ul. Bolesława Chrobrego 4 oraz na stronie internetowej.
Miejscowość: Leszno
Miejsce: Miejski Ośrodek Kultury, ul. Bolesława Chrobrego 3a
Data rozpoczęcia: 2025-01-24 19:00
Data zakończenia: 2025-01-24 21:00
Organizator: Miejski Ośrodek Kultury
W maju 2024 r. Sławek Uniatowski świętował swoje 40 urodziny. Z tej okazji zaprasza na wyjątkowe koncerty „OVER 40”, podsumowujące jego drogę artystyczną.
Takiego koncertu jeszcze nie było: największe przeboje od Wodeckiego i Zauchy przez Elvisa Presleya po Queen czy Depeche Mode! Podczas występu Sławek wykona wszystkie utwory, które sam chciałby usłyszeć na swoich 40 urodzinach - to będzie magiczny wieczór!
Zapraszamy do wspólnego świętowania!
Sławek Uniatowski - Wokalista, kompozytor, autor tekstów, multiinstrumentalista. Urodził się 11 maja 1984 roku w Toruniu, już jako pięciolatek rozpoczął przygodą z instrumentami klawiszowymi. Jako nastolatek zaczął komponować i pisać teksty piosenek, współtworzył toruński zespół Kije, w którym komponował oraz grał na syntezatorach. Pod koniec 2008 roku założył zespół Uniatowski Project. Uniatowski jako jedyny wokalista z Polski miał przyjemność wystąpić na jednej scenie u boku największego amerykańskiego producenta muzycznego Davida Fostera, współpracującego z Whitney Houston, Celine Dion czy Michaelem Buble. Ma na swoim koncie również współpracę z takimi gwiazdami jak Zbigniew Wodecki, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Kuba Badach. Koncertował w kraju i za granicą z big bandami, wykonując repertuar Franka Sinatry, Tony'ego Bennetta, Nat "King" Cole'a, Cheta Bakera czy Ellie Fitzgerald.
Miejscowość: Leszno
Miejsce: Miejski Ośrodek Kultury, ul. Bolesława Chrobrego 3a
Data rozpoczęcia: 2025-02-15 17:00
Data zakończenia: 2025-02-15 19:00
Organizator: Miejski Ośrodek Kultury
Zapraszamy na ponad dwie godziny wspaniałej zabawy i dobrego humoru!
Artyści tego walentynkowego koncertu posiadają bogaty repertuar muzyczny, który trafia do odbiorców w każdym wieku. Ich utwory usłyszeć można w różnych rozgłośniach radiowych. Ponadto współpracują z wieloma ośrodkami telewizyjnymi w całym kraju, a w szczególności z telewizją TVS Silesia, Polo TV, TV Trwam, TV Katowice, TVT i TVC, gdzie są stałymi gośćmi.
Mirosław Szołtysek – prawdziwa legenda śląskich szlagierów. Urodzony w Wielkich Hajdukach, czyli Chorzowie Batorym, Ślązak z krwi i kości, pochodzący z tradycyjnej śląskiej Rodziny. Laureat nagród Hanysy, Śląska Perła Telewizji TVS, a także osobowość Roku Miasta Chorzów. Uczestnik Letniej Trasy Dwójki TVP, gdzie zaprezentował się milionom widzów przed telewizorami jako prawdziwa "Śląska Perła". Wokalista i tekściarz. Na scenie występuje z żoną Bożeną.
MarsaAlam – Profesjonalny duet dwóch młodych i energicznych muzyków, wyróżniających się klasą oraz oryginalnością. W roku 2023 wydali swoją drugą autorską płytę. Na rynku muzycznym od 7 lat. Ostatnia nowość zespołu – piosenka "Mój magiczny świat" – przyniosła im spory sukces. Utwór w szybkim tempie podbija stacje radiowe i telewizyjne. Wszystkie utwory duetu są melodyjne i szybko wpadające w ucho. Mają na swoim koncie wiele koncertów.
Informacje: www.mok.leszno.pl
Miejsce: Sala Miejskiego Ośrodka Kultury, Leszno
Data: 15 lutego 2025, godz. 17:00
Bilety dostępne w sprzedaży:
- kasa MOK (czynna od poniedziałku do piątku w godz. 10-18)
- www.bilety-mok-leszno.pl
- www.kupbilecik.pl
Życzymy dobrej zabawy!
Miejscowość: Leszno
Miejsce: Miejski Ośrodek Kultury, ul. Bolesława Chrobrego 3a
Data rozpoczęcia: 2025-02-20 19:00
Data zakończenia: 2025-02-20 20:45
Organizator: Miejski Ośrodek Kultury
Magda Kubicka wystąpi w Miejskim Ośrodku Kultury w Lesznie z nowym programem pt. „Chcę cię poznać”. Wraz z nią na scenie pojawi się support.
Występ tyko dla widzów pełnoletnich.
Magda Kubicka jest dobrze znana leszczyńskiej publiczności, a jej występy cieszą się dużym zainteresowaniem. Komiczka debiutowała w 2016 r. i od tego czasu wystąpiła na setkach scen w Polsce i za granicą. Jej profile społecznościowe obserwuje ponad 500 tysięcy osób. Dwukrotnie – w roku 2020 i 2023 – zdobyła tytuł „stand-uperki roku”.
Informacje: www.mok.leszno.pl
Miejsce: Sala Miejskiego Ośrodka Kultury
Czas: 20 lutego 2025 r., godz. 19:00
Bilety: www.kupbilecik.pl
Wydarzenia kilkudniowe
Miejscowość: Leszno
Miejsce: Galeria MBWA Leszno, ul. Leszczyńskich 5
Data rozpoczęcia: 2024-11-22 18:00
Data zakończenia: 2025-01-11 14:00
Organizator: Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie
Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie zaprasza na wystawę "Mirosława Winkiel - Malarstwo".
wernisaż: 22 listopada 2024 r., godz. 18.00
Galeria MBWA Leszno, ul. Leszczyńskich 5
wystawa czynna do 11 stycznia 2025 r.
„Ażurowe światy niewypowiedzianych historii”
Punktem wyjścia do powstania obrazu jest szkic, rysunek. To od niego zaczyna się cała historia, która dzieje się na płaszczyźnie płótna. Wchodząc do malarskiego świata Artystki, poruszamy się doświadczając palety wszystkich barw. Kolory czarują nasz wzrok, przyciągają uwagę, budzą emocje. Ich wielość, wzajemne przenikanie, kontrasty, drobne niuanse i zdecydowane gesty plam, ciepło mieszające się z chłodem, prowadzą w niesamowitą podróż. Kształtowanie formy kolorem, współdziałanie barw i faktur, tło, kompozycja otwarta pokazują nieograniczone możliwości „wylewania się” na zewnątrz tego, co w środku.
Z pozoru nieokiełznany kolor, światło, żywa, wibrująca powierzchnia płótna to tylko pretekst, by mówić o rzeczach i stanach nieoczywistych, które trudno nazwać.
Ruch, nasycenie, gęstość i wyczuwalna niesamowita energia. Tu nie ma spokoju, wszystko drga, jest w ruchu. Mam wrażenie, że każdy obraz to stop-klatka pędzących myśli, emocji.
Malarstwo Mirosławy Winkiel może budzić skojarzenia z biomorficznością form, może ze sztuką abstrakcyjną, informelem, koloryzmem, ekspresjonizmem czy automatyzmem jako spontanicznym notowaniem tego, co podświadome.
Obrazy Artystki utkane są z drobnych, ciętych, to znów długich niczym wstęga gestów, skontrastowane większymi płaszczyznami koloru. Artystka perfekcyjnie tworzy aktywne faktury, ażurowe światy. Każdy fragment obrazu jest inny, w małym skrawku płótna dzieją się niewypowiedziane historie. Pod płaszczem pozostawionych gestów, uderzeń pędzla jest coś, o czym trudno mówić wprost. Wrażliwość i umiejętność przetransponowania na język materii malarskiej stanów, zdarzeń i myśli sprawia, że jej twórczość ma charakter intymnej rozmowy z samą sobą.
Poprzez przekazywane treści dotyka tajemnicy.
Wewnętrzny świat ewoluuje, budowany doświadczeniem, czasem, przeżyciami, uczuciami. Malarstwo Artystki można interpretować na wielu poziomach, zachwycając się tym, co nas uderza wprost w warstwie kolorystycznej, by po chwili zatrzymania odkrywać właściwy przekaz.
Artystka daje nam tyle, ile chce. To od nas zależy, jak daleko „odczytujemy” Jej świat i jak głęboko jesteśmy w stanie się w nim zanurzyć.
Sylwia Erbert-Hoja
dyrektorka MBWA Leszno
Mirosława Winkiel
Urodziła się w 1956 roku.
Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Poznaniu a następnie studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na Wydziale Pedagogicznym. Dyplom uzyskała w roku 1986.
Uprawia malarstwo sztalugowe oraz grafikę projektową.
Prowadzi dziecięcą pracownię plastyczną.
Miejscowość: Leszno
Miejsce: Piekarnia Sztuki ul. Leszczyńskich 11
Data rozpoczęcia: 2024-12-14 11:00
Data zakończenia: 2024-12-31 16:00
Organizator: sekcja Leszczyńskich Plastyków przy Miejskim Ośrodku Kultury w Lesznie
Kiermasz świąteczny w Piekarni Sztuki.
W ofercie: malarstwo oraz rękodzieło artystyczne
Miejscowość: Leszno
Miejsce: Muzeum Okręgowe w Lesznie, ul. G Narutowicza 31
Data rozpoczęcia: 2024-12-29 16:00
Data zakończenia: 2024-12-31 13:00
Organizator: Muzeum Okręgowe w Lesznie
Serdecznie zapraszamy na dwa wyjątkowe wydarzenia, które wieńczą rok 2024 w Muzeum Okręgowym w Lesznie. To doskonała okazja, by połączyć historię i tradycję z ciekawym spędzeniem końcówki grudnia.
29 grudnia o godzinie 16:00 odbędzie się oprowadzanie po wystawie „Przetrwać noc. II wojna światowa – leszczyńskie życiorysy”. Poznaj historie mieszkańców Leszna w trudnym okresie wojennym – ich wyzwania, codzienność i niezłomność. To także ostatnia okazja do zwiedzenia wystawy. Wstęp na wydarzenie wymaga wykupienia biletu.
31 grudnia o godzinie 12:00 zapraszamy na spotkanie sylwestrowe pt. „Sylwester w muzeum. Obiad podano, czyli dawna zastawa stołowa”. W trakcie wydarzenia dowiesz się, jak dawniej wyglądały obiady i przyjęcia przy stole – od porcelany po etykietę.
Wstęp bezpłatny.
Miejscowość: Leszno
Miejsce: Galeria MBWA Leszno, ul. Leszczyńskich 5
Data rozpoczęcia: 2025-01-16 18:00
Data zakończenia: 2025-03-01 14:00
Organizator: Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie
Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie oraz Autorka zapraszają na wystawę "Julita Malinowska idąc na „Czarodziejską Górę” rysy".
wernisaż: 16 stycznia 2025 /czwartek/, godz. 18.00
Galeria MBWA Leszno, ul. Leszczyńskich 5
wystawa czynna do 1 marca 2025
Literacka podróż Hansa Castorpa, alter ego Thomasa Manna, trwała siedem lat. Moja, osadzona w rzeczywistości, złudnie krótsza, trwała znacznie dłużej, prowadząc dalej. Początkowo była to podróż w tradycyjnym rozumieniu tego słowa, obciążona kształtem, zapachem, smakiem następujących po sobie dni i przypisanych im zmian, lekkich rys na porcelanowej skórze codzienności. Później jej etapy nabrzmiewały, wraz z przekraczanymi granicami zmęczonego ciała, choć był to zaledwie początek właściwej podróży poprzez codzienność choroby, bólu i narastającego lęku przed śmiercią. Z czasem, bez mojej woli, droga stała się zaprzeczeniem wyboru Castorpa, prowadząc szlakiem conradowskiego Marlow’a w ciemność.
W podróży otaczali mnie ludzie, pojawiają się więc w obrazach. Wnikliwie ich obserwuję, myślę o nich, czy to oni towarzyszą mi w chorobie i zdrowieniu, czy to ja przywołuję ich do współuczestnictwa? Spotkani w drodze, stają się świadkami na płótnach, czasem bohaterami mojej podróży.
Wytrącona chorobą ze schematycznej codzienności, podobnie jak przywoływany literacki poprzednik, podejmowałam refleksję nad życiem, jego celem i sensem. W powieść Tomasza Manna /odbijam w niej swój malarski cykl/ będącej niepokojąco aktualną metaforą rozpadu europejskiej kultury, cel podróży, górskie sanatorium, podobnie jak sztuka, niosło obietnicę na odseparowanie od rzeczywistości i możliwość skupienia na wewnętrznych procesach, jakie uruchomiła w nas choroba. Choroba, która na nowo wyznacza granice ciała, a świadomość tego, powoli wypełnia przestrzeń wewnątrz nas, i bywa, że niesiemy ją w sobie, jak udzielne księstwo, przez resztę życia. Czuję, że choroba onkologiczna i proces zdrowienia, który przechodzę od ponad dwóch lat, to rodzaj traumy. Traumy, która jest procesem uniwersalnym w swoim przebiegu, przypomina cykl natury z właściwym jej determinizmem i bezwzględnością. Jednak czas cykliczny przynależy do matki, kobiety, i na tym również mogłam oprzeć swoją siłę w chorobie. Która podobnie jak podróż, stała się dla mnie procesem, transgresją, dlatego jej przebieg, postanowiłam wytłumaczyć/oswoić, cyklem czterech wystaw, a "rysy" są pierwszą z nich.
Ta najdłuższa podróż mojego życia, którą podzieliłam na cztery etapy, pozwoliła mi ostatecznie stanąć w jasnym świetle. Więc ostatnią część cyklu zatytułowałam „biel”. To kolor nierozszczepionego światła, niosący w sobie pozostałe barwy, stanowiąc symbol początku, otwartych możliwości i nowego. I do uczestnictwa w tej podróży, Was zapraszam.
Miejscowość: Leszno
Miejsce: Galeria MBWA Leszno, ul. Leszczyńskich 5
Data rozpoczęcia: 2025-01-20 11:00
Data zakończenia: 2025-01-31 15:00
Organizator: Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie
Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie zaprasza na FERIE ZIMOWE 2025.
ZAJĘCIA Z RYSUNKU I MALARSTWA DLA MŁODZIEŻY (OD 12 ROKU ŻYCIA)
Galeria MBWA Leszno, ul. Leszczyńskich 5
Odpłatność: 30 zł za zajęcia, 15 zł z Kartą Dużej Rodziny.
Obowiązują zapisy, ilość miejsc ograniczona: sekretariat@mbwa.leszno.pl,
tel. 65 520 54 27, 512 227 209. Materiały zapewniamy.
Terminy:
Prowadzenie: Bartłomiej Sroka
20.01.2025 /poniedziałek/, godz. 11.00-14.00
Kształt i faktura. Jak szybko możesz nauczyć się dobrze rysować. Praca przy sztaludze.
21.01.2025 /wtorek/, godz. 11.00-14.00
Śnieg nie jest biały, czyli jak namalować obraz którym zachwyci się babcia i dziadek. Praca przy sztaludze.
22.01.2025 /środa/, godz. 11.00-14.00
Cztery wymiary przestrzeni. Rzeźba w glinie.
Prowadzenie: Paulina Kowalczyk
27.01.2025 /poniedziałek/, godz. 11.00-14.00
Studium martwej natury- rysunek z natury
28.01.2025 /wtorek/, godz. 11.00-14.00
Studium martwej natury- malarstwo z natury
29.01.2025 /środa/, godz. 11.00-14.00
Praca z wyobraźni- odpowiedź na hasło
Celem zadania jest rysunkowo-malarska interpretacja zadanego tematu. Praca z wyobraźnią.
Program warsztatów zimowych realizowanych w Galerii MBWA w Lesznie obejmuje pracę w różnych technikach rysunkowo-malarskich z uwzględnieniem zarówno rysunku studyjnego/ akademickiego, jak i działań z wyobraźni- w odpowiedzi na temat/ hasło. Celem zajęć jest nauka zasad kompozycji, operowania modelunkiem światłocieniowym, podstaw perspektywy oraz konstrukcji. Udział w warsztatach nie wymaga żadnego przygotowania- wystarczy ciekawość i chęć zdobycia nowych doświadczeń, z kolei osoby z doświadczeniem w zakresie rysunku i malarstwa będą mogły doskonalić warsztat oraz spędzić czas w niezwykłym miejscu.
__________
WARSZTATY DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH
Galeria MBWA Leszno, ul. Leszczyńskich 5
Propozycja skierowana tylko do grup zorganizowanych, dzieci przebywających w świetlicach i na zimowiskach.
czas trwania warsztatu ok. 1,5 godz.
odpłatność 10 zł od dziecka, materiały zapewniamy.
Minimalna ilość osób 10.
Obowiązują zapisy, ilość miejsc ograniczona:
sekretariat@mbwa.leszno.pl, tel. 65 520 54 27, 512 227 209
23 stycznia 2025, /czwartek/
Prowadzenie: Jagoda Kowalewska „Malowane śniegiem-pejzaż zimowy”
Tematem warsztatu będą zimowe pejzaże w sztuce. Podczas krótkiej prezentacji poznamy przedstawienia zimy w różnych epokach, kulturach i stylach malarskich. Następnie uczestnicy warsztatów wykonają własne prace w technice mieszanej używając farb, kredek, stempli i wielu innych nieoczywistych materiałów pozwalających stworzyć wyjątkowe prace.
24 stycznia 2025, /piątek/
Prowadzenie: Piotr Cienki „Architektura naszego miasta - Ratusz”
Tematem warsztatu jest zapoznanie się z zagadnieniami architektonicznymi w oparciu o obserwacje leszczyńskiego ratusza. Wspólny spacer wokół tego obiektu będzie okazją do poznania charakterystycznych elementów architektury, właściwego ich nazwania i etapem wstępnym do kolejnej części warsztatów - czyli próby zbudowania modelu obiektu z papieru. Posługując się kartonem z odzysku oraz materiałami plastycznymi wykonamy bryłę budowli, zachowując architektoniczne detale i utrwalając nabytą wiedzę na ich temat.
30 stycznia 2025 /czwartek/
Prowadzenie: Marta Ginter „Ptasie budki”
Podczas warsztatów będziemy własnoręcznie składać i dekorować budki lęgowe, które mogą posłużyć jako schronienie dla ptaków. Takie spotkanie to sposób na połączenie kreatywności, edukacji ekologicznej i troski o przyrodę. Gotowe budki uczestnicy będą mogli zabrać z sobą do domu.
31 stycznia 2025 /piątek/
Prowadzenie: Ewelina Normann “Neoimpresjonizm w malarstwie-pointylizm”
Po wprowadzeniu do tematu, posługując się kropką stworzymy malarskie impresje, nawiązujące do techniki dzięki, której Georges Seurat zachwycił świat. Prace wykonamy na białych kartkach, w ruch pójdą gąbki i farby. Powstałe prace uczestnicy warsztatów zabiorą ze sobą do domu.
__________
RODZINNY WARSZTAT PLASTYCZNY
Galeria MBWA Leszno, ul. Leszczyńskich 5
„Wielokolorowy druk wypukły” Prowadzenie: Piotr Cienki, Edyta Schubert
25 stycznia 2025 /sobota/, godz. 11.00-13.00
Obowiązują zapisy, ilość miejsc ograniczona:
sekretariat@mbwa.leszno.pl, 65 520 54 27, 512 227 209
odpłatność: 30 zł od dziecka, 15 zł dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny
Poznajemy technikę posługując się plastikowymi klockami.
Wielokolorowy druk wypukły jest tradycyjną techniką, w której odbitka powstaje poprzez odbicie farby nałożonej na częściach wypukłych formy drukowej. Jest to najstarsza technika graficzna. Dodatkowo, aby uzyskać efekt wielokolorowy musimy posłużyć się kilkoma kolejnymi formami drukarskimi, dbając o to, by zachować odpowiednie dopasowanie każdego kolejnego koloru. Bardzo ciekawym sposobem aby to osiągnąć jest wykorzystanie plastikowych klocków. Podczas warsztatu poznamy sposób i możliwości jakie daje takie nieoczywiste „oprzyrządowanie” ;)
__________
WYSTAWA – wstęp bezpłatny
Julita Malinowska idąc na "Czarodziejską górę" | rysy
malarstwo 16.01-1.03.2025
Literacka podróż Hansa Castorpa, alter ego Thomasa Manna, trwała siedem lat. Moja, osadzona w rzeczywistości, złudnie krótsza, trwała znacznie dłużej, prowadząc dalej. Początkowo była to podróż w tradycyjnym rozumieniu tego słowa, obciążona kształtem, zapachem, smakiem następujących po sobie dni i przypisanych im zmian, lekkich rys na porcelanowej skórze codzienności. Później jej etapy nabrzmiewały, wraz z przekraczanymi granicami zmęczonego ciała, choć był to zaledwie początek właściwej podróży poprzez codzienność choroby, bólu i narastającego leku przed śmiercią. Z czasem, bez mojej woli, droga stała się zaprzeczeniem wyboru Castorpa, prowadząc szlakiem conradowskiego Marlow’a w ciemność.
W podróży otaczali mnie ludzie, pojawiają się więc w obrazach. Wnikliwie ich obserwuję, myślę o nich, czy to oni towarzyszą mi w chorobie i zdrowieniu, czy to ja przywołuję ich do współuczestnictwa? Spotkani w drodze, stają się świadkami na płótnach, czasem bohaterami mojej podróży.
Wytrącona chorobą ze schematycznej codzienności, podobnie jak przywoływany literacki poprzednik, podejmowałam refleksję nad życiem, jego celem i sensem. W powieść Tomasza Manna /odbijam w niej swój malarski cykl/ będącej niepokojąco aktualną metaforą rozpadu europejskiej kultury, cel podróży, górskie sanatorium, podobnie jak sztuka, niosło obietnicę na odseparowanie od rzeczywistości i możliwość skupienia na wewnętrznych procesach, jakie uruchomiła w nas choroba. Choroba, która na nowo wyznacza granice ciała, a świadomość tego, powoli wypełnia przestrzeń wewnątrz nas, i bywa, że niesiemy ją w sobie, jak udzielne księstwo, przez resztę życia. Czuję, że choroba onkologiczna i proces zdrowienia, który przechodzę od ponad dwóch lat, to rodzaj traumy. Traumy, która jest procesem uniwersalnym w swoim przebiegu, przypomina cykl natury z właściwym jej determinizmem i bezwzględnością. Jednak czas cykliczny przynależy do matki, kobiety, i na tym również mogłam oprzeć swoją siłę w chorobie. Która podobnie jak podróż, stała się dla mnie procesem, transgresją, dlatego jej przebieg, postanowiłam wytłumaczyć/oswoić, cyklem czterech wystaw, a "rysy" są pierwszą z nich.
Ta najdłuższa podróż mojego życia, którą podzieliłam na cztery etapy, pozwoliła mi ostatecznie stanąć w jasnym świetle. Więc ostatnią część cyklu zatytułowałam „biel”. To kolor nierozszczepionego światła, niosący w sobie pozostałe barwy, stanowiąc symbol początku, otwartych możliwości i nowego. I do uczestnictwa w tej podróży, Was zapraszam.
Julita Malinowska ur. w 1979 r. W latach 1999/2000 studia na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, a w latach 2000-2005 na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 2005 r. Uzyskała dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Malarstwa. W 2012 r. obroniła doktorat na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Obrazy w stałej ekspozycji Muzeum Narodowego w Poznaniu i w kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku.