ZNAJDŹ WYDARZENIA

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Hala Sportowa SP9 na Zatorzu, ul. Szczepańskiego 14
Data rozpoczęcia: 2025-04-26 09:00
Data zakończenia: 2025-04-26 14:00
Organizator: Stowarzyszenie UKS 9 Leszno
WIELKI FINAŁ 23. sezonu Leszczyńskiej Ligi Piłki Siatkowej już w najbliższą sobotę 26 kwietnia!
Mecze o 5 i 7 miejsce - godz. 9:00. Mecz o brąz: Barbarella Barber Hunters - Big Time Ballers 10.30.
W samo południe finał: Lespin Volleyball Team - MVP Głogów.
Zapraszamy do kibicowania w hali sportowej SP9 na Zatorzu. Emocje gwarantowane.
Partnerem Turnieju Finałowego jest OKNADRZWIFASADY.pl

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Hala Sportowa SP9 na Zatorzu, ul. Szczepańskiego 14
Data rozpoczęcia: 2025-04-27 10:00
Data zakończenia: 2025-04-27 15:00
Organizator: Stowarzyszenie UKS 9 Leszno
W niedzielę w Lesznie Mistrzostwa Wielkopolski Singli! 24 chłopców w hali na Zatorzu powalczy o awans do Mistrzostw Polski. Przepustkę do Katowic uzyska tylko 3 zawodników.
Gościć będziemy przedstawicieli klubów: IUKS Jedynka Poznań, Lusówko, SSP 29 Poznań, UKS Lider Rokietnica, UKS SMS Joker Piła, UKS Szamotulanin Szamotuły, ZSO 33 Poznań i ZSP Kokanin.
UKS 9 Leszno reprezentują: Jeremi Jóźwiak, Alan Lawer, Antoni Masztalerz, Mikołaj Wieczorek i Adam Wierzbicki. Doping będzie potrzebny! Zapraszamy do kibicowania!

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Biblioteka Ratuszowa
Data rozpoczęcia: 2025-04-27 17:00
Data zakończenia: 2025-04-27 18:00
Organizator: MBP Leszno
Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie zaprasza na kolejne wydarzenie z cyklu „Niedziela Gabriela”, czyli trochę zabawy i trochę prawdy, pod hasłem: „Zadzwoń pod 112”. Wydarzenie odbędzie się 27 kwietnia 2025 r., o godz. 17:00 w Bibliotece Ratuszowej (Leszno, Rynek 1). Wstęp wolny!
Gościem Gabriela Roszaka będzie tym razem Małgorzata Łyssowska-Szczęsna poznańska artystka, poetka, tancerka, kapłanka, wnikliwa obserwatorka świata, szukająca równowagi w przemijających cyklach życia. Wsłuchana w swój wewnętrzny głos, ufa przepływom energii, potrafi wskazać jak odnaleźć harmonię i odzyskać kontrolę nad życiem. Jest strażniczką tajemnej wiedzy potrafiącą intuicyjnie, z nierozłącznym aparatem fotograficznym „przejrzeć” każdego.
Będąc w Poznaniu, czy to w parku, czy na jakimkolwiek wydarzeniu można z nagła natknąć się na serdeczny uśmiech artystki i przenikające oko obiektywu. Jej fotografie wykorzystywane jako relacje z wielu wydarzeń artystycznych, tomach poetyckich.
Małgorzata Łyssowsk -Szczęsna jest związana z poznańskim środowiskiem artystycznym , Członkinią Klubu Literackiego „Dąbrówka” w Poznaniu, któremu przewodniczy pisarz Jerzy Grupiński. Jej wiersze publikowane są w almanachach i czasopismach literackich, m.in. Protokół Kulturalny, Rewiry, Gazeta Kulturalna, Akant. Brała udział w licznych konkursach recytatorskich, reprezentując poznańską Pracownię Słowa i Poezji Śpiewanej , prowadzoną przez aktora Piotra Dehra w Centrum Kultury Zamek.
„Wszystkim,
którzy chcą żyć pełniej,
którzy nie chcą być tylko przeciętnymi zjadaczami chleba,
którzy są na tyle ciekawi, że chcieliby być ciekawsi”
- program ten dedykujemy

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Leszczyńska Galeria Książki (pl. Jana Metziga 25)
Data rozpoczęcia: 2025-04-29 17:00
Data zakończenia: 2025-04-29 18:00
Organizator: MBP Leszno
Serdecznie zapraszamy wszystkich koneserów sztuki na drugą edycję wyjątkowego wernisażu wystawy prac plastycznych najlepszych artystów na świecie – dzieci!
Już 29 kwietnia 2025 roku o godz. 17.00 w Leszczyńskiej Galerii Książki zaprezentowane zostaną niepowtarzalne, barwne i pełne emocji dzieła stworzone przez uczniów Niepublicznej Specjalnej Szkoły Podstawowej Totus Tuus w Lesznie. To wyjątkowa okazja, by spojrzeć na świat oczami młodych twórców, którzy swoją wrażliwością potrafią poruszyć serca.
Podczas wernisażu będzie można spotkać się z artystami, ich nauczycielami oraz najbliższymi.
Zapraszamy na wieczór pełen inspiracji i czystego artyzmu!
Wstęp wolny.

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Leszczyńska Galeria Książki (pl. Jana Metziga 25)
Data rozpoczęcia: 2025-04-30 18:00
Data zakończenia: 2025-04-30 20:00
Organizator: MBP Leszno
Z okazji Międzynarodowego Dnia Jazzu zapraszamy wszystkich miłośników muzyki, filmu i fotografii na wyjątkowe wydarzenie, które odbędzie się 30 kwietnia 2025 roku o godz. 18:00 w Leszczyńskiej Galerii Książki (pl. Jana Metziga 25). Tego wieczoru przeniesiemy się w czasy, kiedy jazz w Polsce dopiero zaczynał stawiać pierwsze kroki – nie bez przeszkód, ale z ogromną siłą wyrazu. Wstęp wolny!
Polski Jazz – jak to się wszystko zaczęło!
Wystawa fotografii Andrzeja Dąbrowskiego (tak, tego Dąbrowskiego!), Wojciecha Druszcza i Marka Karewicza
To niezwykła fotograficzna podróż do początków polskiego jazzu – czasów, gdy muzyka ta była zepchnięta na margines życia publicznego, rzadko obecna na koncertach czy płytach. A jednak pod koniec lat 50. XX wieku jazz zaczął nieśmiało przebijać się do świadomości społecznej – najpierw w klubach studenckich, potem w mediach i na wielkich festiwalach.
Dokumentacja tych chwil – autorstwa trzech wybitnych fotografów – pozwala zobaczyć narodziny jazzowej sceny w Polsce.
Wernisaż wystawy oraz spotkanie z kuratorką Henryką Milczanowską odbędzie się na 2. pietrze Biblioteki.
Jazz w filmie, film w jazzie – opowieść o jazzie w polskim kinie
Spotkanie z Andrzejem Winiszewskim, twórcą Festiwalu Jazz w Filmie.PL
Polska kinematografia lat 50. i 60. z entuzjazmem przyjęła jazz jako inspirację – zarówno muzyczną, jak i społeczną. Jazz stawał się nie tylko ścieżką dźwiękową filmów, lecz także pełnoprawnym bohaterem. Reżyserzy tacy jak Skolimowski, Polański, Rybkowski czy Majewski odkryli potencjał współpracy z jazzmanami, tworząc unikalne dzieła, które dziś uznawane są za skarby Polskiej Filmografii Jazzowej.
Podczas spotkania Andrzej Winiszewski przybliży te fascynujące związki filmu z jazzem – opowie o kulisach, historiach zza kamery i niezapomnianych dźwiękach, które zagrały w polskim kinie.
Jazzowe kino – seans filmowy z jazzem w tle
„Niewinni czarodzieje” (1960), reż. Andrzej Wajda
Na zakończenie wieczoru zapraszamy na projekcję kultowego filmu Andrzeja Wajdy – historii młodych ludzi, którzy po wojnie szukali własnej drogi i znaleźli ją w jazzie. Film jest nie tylko portretem pokolenia, ale i świadectwem tego, jak muzyka może stać się manifestem tożsamości i wolności.
Seans realizowany we współpracy z festiwalem Jazz w Filmie.PL.
Wstęp wolny. Zapraszamy serdecznie do wspólnego świętowania Międzynarodowego Dnia Jazzu!

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Galeria MBWA Leszno, ul. Leszczyńskich 5
Data rozpoczęcia: 2025-04-30 18:00
Data zakończenia: 2025-04-30 19:00
Organizator: Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie i Archiwum Państwowe w Lesznie
Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie oraz Archiwum Państwowe w Lesznie z okazji obchodów 478 rocznicy nadania Lesznu praw miejskich zapraszają na wykład
”Zapach historii w samym centrum miasta”
30 kwietnia 2025 r., godz. 18.00
Galeria MBWA, Leszno, ul. Leszczyńskich 5
Prowadzenie: Mateusz Gołembka
Wstęp wolny
Jaką historię skrywa budynek przy ulicy Leszczyńskich 5 i co łączy go z willą przy ulicy Gabriela Narutowicza? Komu zawdzięczamy reprezentacyjny charakter zabudowy otaczającej Plac Tadeusza Kościuszki? Czy możemy te informacje odczytać z elewacji? Kto był zaangażowany w remont Ratusza przed stu laty? Spuścizna historyczna odziedziczona po dawnych mieszkańcach tworzona była przez długi czas i miała swoich autorów.
Fot. i projekty ze zbiorów Archiwum Państwowego w Lesznie
Mateusz Gołembka – absolwent UAM, mgr historii ze specjalnością archiwalną, pracownik Archiwum Państwowego w Lesznie. Społeczny opiekun zabytków Leszna. Publikuje na portalu Kultura u Podstaw.

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Leszczyńskie Centrum Biznesu ul. Geodetów 1
Data rozpoczęcia: 2025-04-30 09:00
Data zakończenia: 2025-04-30 13:00
Organizator: Leszczyńskie Centrum Biznesu
Bezpłatne porady prawne w kwietniu
Najbliższe bezpłatne porady prawne dla przedsiębiorców będą udzielane w środę 30-kwietnia.
Nasz prawnik będzie pełnił dyżur w godzinach 9:00 - 13:00.
Jeśli masz problem natury prawnej - zapisz się na spotkanie.
Na spotkania obowiązują zapisy: telefon 65 529 22 103.
Porad udziela specjalista z kancelarii Łapok Roszak Adwokaci.

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Biblioteka Ratuszowa
Data rozpoczęcia: 2025-05-03 16:00
Data zakończenia: 2025-05-03 17:00
Organizator: MBP Leszno
Z okazji majowego święta zapraszamy na wyjątkowe muzyczne popołudnie w Bibliotece Ratuszowej. Na naszej scenie wystąpi Lech Nawrocki Band z koncertem pt. „Coraz bliższa dal” – nastrojowym programem, który zabierze słuchaczy w podróż pełną refleksji i muzycznej wirtuozerii. Na koncert zapraszamy 3 maja 2025 r., o godz. 16:00 do Biblioteki Ratuszowej (Leszno, Rynek 1).
Bilety, w cenie 50 zł, do nabycia w Bibliotece Ratuszowej i na kupbilecik.pl
Lech Nawrocki Band Zespół powstał pięć lat temu w Śremie. Wykonuje autorskie piosenki Lecha Nawrockiego (słowa i muzyka), utrzymane w stylistyce lat 80-tych. Zespół występował m.in. na konferencjach poetyckich Związku Literatów Polskich, w sali Lubomirskiego UAM, w Bibliotece Raczyńskich, w klubach oraz innych ośrodkach kultury w Poznaniu, na konferencji naukowej w Zakopanem, w Pałacu Radziwiłłów w Antoninie, w Krotoszyńskim Ośrodku Kultury, w Leszczyńskiej Galerii Książki, w Ośrodku Kultury w Krzywiniu, w Pałacu w Pawłowicach-Wrocławiu, czy wielokrotnie na różnych scenach w Śremie i w licznych miejscowościach powiatu śremskiego. Obecny skład: Iwona Jurga – śpiew, Lech Popławski – skrzypce, Witalis Sąsiadek – gitara, Lech Nawrocki – instrumenty klawiszowe, Jarosław Synowiec – gitara basowa i Tomasz Buchwald – perkusja.

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Galeria MBWA Leszno, ul. Leszczyńskich 5
Data rozpoczęcia: 2025-05-05 11:00
Data zakończenia: 2025-05-05 12:00
Organizator: MBWA Leszno
Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie zaprasza na wykład „René Magritte – malarz tajemnic”.
5 maja 2025 /poniedziałek/, godz. 11.00
Galeria MBWA Leszno, ul. Leszczyńskich 5
Prowadzenie: Aleksandra Pruska – historyk sztuki
wstęp wolny
René Magritte zamienił swe sny i wizje na obrazy malarskie, które są nieoczekiwanym spotkaniem nierealności z rzeczywistością. Niepowtarzalny język malarski artysty, niezmiennie od dekad, potrafi widza zaskoczyć, poruszyć, ale również poszerzyć wizję świata. Jak sam mówił „malarstwo miało (dla niego) coś z magii a malarz posiadał tajemną moc”. Uchodzi za jednego z najwybitniejszych surrealistów a sam David Lynch przyznawał, że malarstwo René Magritta inspirowało go. Do dziś uważa się, że ten jeden z najwybitniejszych twórców XX wieku „obraz poetycki przekształcił w poemat plastyczny”.

Data rozpoczęcia: 2025-05-06 11:00
Data zakończenia: 2025-05-06
To wyjątkowy moment, by przypomnieć sobie, jak ważna jest nasza planeta i jak wiele zależy od nas. Dzień Ziemi to okazja do działania – sadzenia drzew, sprzątania okolicy, ograniczania plastiku i dbania o środowisko. Małe kroki mają wielką moc. Zrób coś dobrego dla Ziemi – ona odwdzięczy się wszystkim!
Już 6 maja zapraszamy wszystkich mieszkańców do wzięcia udziału w wyjątkowej inicjatywie – wspólnej akcji sprzątania świata. To doskonała okazja, by zrobić coś dobrego dla środowiska, a przy okazji spędzić czas w gronie osób, które – tak jak my – chcą żyć w czystym, zielonym otoczeniu.
Gdzie?
Zbiórka przy Warsztacie Terapii Zajęciowej Zaborowo w Lesznie (ul. Rynek Zaborowski 39B)
O której?
11:00
Po akcji zapraszamy na teren WTZ Zaborowo na słodki poczęstunek:)

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Leszczyńskie Centrum Biznesu ul. Geodetów 1
Data rozpoczęcia: 2025-05-08 10:30
Data zakończenia: 2025-05-08 13:30
Organizator: Leszczyńskie Centrum Biznesu
Inkubator Przedsiębiorczości wraz z Cechem Rzemiosł Różnych i Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Lesznie zapraszają na Lunch Rzemieślników – wyjątkowe, bezpłatne wydarzenie stworzone z myślą o osobach, które z pasją tworzą, naprawiają, projektują i realizują własnymi rękami. To przestrzeń, gdzie liczy się autentyczność, jakość i… dobre relacje biznesowe.
Kiedy?
8. maja godz. 10:30
Gdzie?
Leszczyńskie Centrum Biznesu, sala Europa
Dlaczego warto być z nami?
To doskonała okazja do:
- poznania innych rzemieślników z Twojej branży (i nie tylko),
- wymiany doświadczeń i inspiracji,
- nawiązania wartościowych kontaktów i możliwej współpracy,
- budowania lokalnej społeczności twórców i fachowców.
W programie:
- warsztaty pn. „Twoja praca Twoja opowieść storytelling w sprzedaży usług rzemieślniczych”,
- pyszny lunch,
- networking.
Zabierz ze sobą wizytówki, uśmiech i otwartość na ludzi.
Dołącz do nas i zostań częścią społeczności, która naprawdę się wspiera.
Liczba miejsc ograniczona – zapisz się już teraz!
Link do zapisów:
https://lcb.leszno.pl/Lunch_rzemieslnikow_-_poznaj_partnerow_biznesowych.html

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka w Lesznie, ul. Słowiańska 59b
Data rozpoczęcia: 2025-05-08 17:00
Data zakończenia: 2025-05-08 19:30
Organizator: Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka w Lesznie
Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka w Lesznie zaprasza Rodziców i Opiekunów na cykl 8 warsztatów kształcących umiejętności wychowawcze pod nazwą „Szkoła dla Rodziców, czyli wychowanie bez porażek” – część 2 „Rodzeństwo bez rywalizacji”
Cykl warsztatów składa się z 8 spotkań, w czasie których zostaną poruszone następujące tematy:
SPOTKANIE I. Na dobry początek – „dobre” dziecko
SPOTKANIE II. Zazdrość
SPOTKANIE III. Porównania
SPOTKANIE IV. Sprawiedliwość
SPOTKANIE V. Problem ulubieńców
SPOTKANIE VI. Wszechobecna rywalizacja
SPOTKANIE VII. Role
SPOTKANIE VIII. Dzieci się kłócą i biją
Termin pierwszego spotkania: 8.05.2025r. godz. 17:00 – 19:30.
Miejsce: Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka w Lesznie, ul. Słowiańska 59b.
Osoba prowadząca: Kamila Strojwąs.
Zgłoszenia: osobiście w Ośrodku Interwencyjno – Readaptacyjnym przy ul. Niepodległości 27c w Lesznie lub telefonicznie - 65 529 98 65.
Przy zapisach prosimy podać: imię, nazwisko, telefon kontaktowy.
Wcześniejsze zgłoszenie i konsultacja z osobą prowadzącą jest warunkiem koniecznym uczestnictwa w grupie.
Liczba miejsc jest ograniczona.
Udział w warsztatach jest bezpłatny.
Warsztaty skierowane do mieszkańców Miasta Leszno.
Warsztaty realizowane w ramach projektu „Specjalistyczne wsparcie w Ośrodku Interwencyjno - Readaptacyjnym”, współfinansowane przez Miasto Leszno

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Leszczyńska Galeria Książki (pl. Jana Metziga 25)
Data rozpoczęcia: 2025-05-09 10:00
Data zakończenia: 2025-05-09 17:00
Organizator: MBP Leszno
Miejska Biblioteki Publiczna im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie zaprasza wszystkie dzieci i ich opiekunów na niezwykłe wydarzenie „Europejska przygoda w krainie książek!", organizowane w ramach Dni Funduszy Europejskich 2025. Zapraszamy już 9 maja 2025 r. do Leszczyńskiej Galerii Książki (pl. Jana Metziga 25). Wstęp wolny!
W tym roku czeka na Was jeszcze więcej inspirujących atrakcji, które nie tylko bawią, ale i edukują. W całym kraju otworzą się miejsca na co dzień niedostępne, a biblioteki, teatry i centra kultury zaproszą do wspólnego świętowania i odkrywania projektów dofinansowanych z Funduszy Europejskich i Krajowego Planu Odbudowy. Wszystkie atrakcje są bezpłatne!
Przygotowaliśmy bogaty program dla najmłodszych podróżników:
10:00 – Teatr Pompon i literacka wycieczka po Europie
Spektakl dla przedszkolaków – pełen humoru i ciekawostek z różnych zakątków naszego kontynentu.
12:00 – Podróż po Europie – kontynent pełen różnorodności
Warsztaty kreatywne dla uczniów klas 1–3 szkoły podstawowej – poznajmy różne kultury, języki i tradycje!
zapisy: edukacja@mbpleszno.pl lub pod numerem telefonu: 65 537 32 22
16:00 – Koncert dla dzieci: Podróże Wujka Ogórka
Muzyczna przygoda pełna energii, śmiechu i wspólnego śpiewania!
Dołącz do nas i przeżyj europejską przygodę! Czekamy na Ciebie w Leszczyńskiej Galerii Książki!

Data rozpoczęcia: 2025-05-11 13:00
Data zakończenia: 2025-05-11 18:30
Miasto Leszno zaprasza wszystkich mieszkańców na wyjątkowy, rodzinny piknik, który rozbudzi zmysły i dostarczy mnóstwo radości! Już w niedzielę, 11 maja, w godzinach 13:00–18:30, Park Heermanna. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny!
Miejscowość: Leszno
Miejsce: Park im. Johanna Heermanna
Organizator: Miasto Leszno i Stowarzyszenie Leszczyński Bank Żywności
Piknik „Apetyt na Aktywność” to coś więcej niż tylko wspólne biesiadowanie na świeżym powietrzu. To wyjątkowe święto gotowania, integracji i aktywności, które skupi mieszkańców wokół dwóch głównych stref:
- Strefy kulinarnej, gdzie rozegrany zostanie finał IV edycji konkursu Leszczyński Masterchef – w rywalizacji wezmą udział lokalne drużyny, a ich zmagania oceni wyjątkowe jury: Kurt Scheller, Anna Głogowska i Marcin Olzacki.
- Strefy aktywności, pełnej muzyki, tańca i zabawy na świeżym powietrzu – dla małych i dużych.
W programie wydarzenia nie zabraknie atrakcji:
- warsztatów kuchni europejskiej,
- pokazów i zajęć tanecznych z Anią Głogowską,
- występów lokalnych artystów,
- animacji i gier rodzinnych,
- stoisk lokalnych wystawców (eko, rękodzieło, miody i inne),
- strefy relaksu – idealnej na spokojne popołudnie z bliskimi,
- pysznych przysmaków w strefie gastronomicznej.
Organizatorami wydarzenia są: Miasto Leszno i Stowarzyszenie Leszczyński Bank Żywności, we współpracy z Fundacją Centrum Aktywności Twórczej oraz Miejskim Zakładem Zieleni.
Zabierzcie koc, rodzinę, przyjaciół i oczywiście – apetyt na aktywność!
Na miejscu warto mieć przy sobie gotówkę – przyda się na zakupy u lokalnych wystawców i w bufecie:)

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Aula Akademii Nauk Stosowanych im. Jana Amosa Komeńskiego w Lesznie
Data rozpoczęcia: 2025-05-21 18:00
Data zakończenia: 2025-05-21
Organizator: Akademia Nauk Stosowanych im. Jana Amosa Komeńskiego w Lesznie
Serdecznie Zapraszamy na magiczny recital kompozycji Tomasza Kowalczyka, połączony z praplemienną, wielopasmową animacją dzieł współczesnych wybitnych plastyków, które zostały wykorzystane w twórczości kompozytora jako wizerunek albumów. Wykonane zostaną utwory bliskie sercu Tomasza - spośród jego ponad 30 wydanych pozycji - które dopełni projekcja dzieł genialnych plastyków, takich jak: Maciej Ciszek (i jego psychonautyczne, wielowymiarowe pojmowanie Wszechświata), Grzegorz Kochaniec (z surrealną, ezoteryczną wrażliwością) czy Grzegorz Rombel (i jego poszukiwanie idealnej materii stwórczej) . Będzie to wstrząs muzyczny, który pokaże nie tylko esencję oraz genezę brzmienia kompozytora, ale też jego miłość do poetyki obrazu czy dźwięku poezji. Dotkniemy muzycznie świata widzialnego synestetycznie po to, aby odnaleźć w sobie szczątki majaczących wspomnień - jako że wszyscy jesteśmy dziećmi gwiazd - z nich pochodzimy i nimi się kiedyś znowu staniemy. Koncert poprowadzi Magdalena Sobieska - animatorka kultury oraz miłośniczka twórczości wcześniej wymienionych artystów.
LINK DO WYDARZENIA NA FACEBOOKU: https://fb.me/e/7VOvjEQsd
Sound Cloud: https://soundcloud.com/tomasz-kowalczyk-33643833
Spotify: https://open.spotify.com/artist/0PE2iCCCk3K8wFgHU1UZuX
Tidal: https://tidal.com/browse/artist/8495352
Apple Music: https://music.apple.com/us/artist/tomasz-kowalczyk/904890647
Deezer: https://www.deezer.com/pl/artist/11879245
Tomasz Kowalczyk (26.03.1990) - kompozytor, pianista, poeta. W 2012 roku ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. J.A. Komeńskiego w Lesznie na kierunku „Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej", a w 2014 roku kierunek „Pedagogika" na Wyższej Szkole Humanistycznej im. Stanisława Leszczyńskiego w Lesznie. W latach 2018-2024 wydał ponad 20 albumów muzycznych z zakresu muzyki fortepianowej, wokalnej i filmowej, które są dostępne na portalach streamingowych. Skomponował pieśni do wierszy Jana Lechonia oraz innych poetów. Komponuje muzykę wokalną dla uczestników oraz finalistów Voice of Poland czy Szansy na Sukces oraz innych artystów, jak: Julia Mikuła, Magdalena Rom czy Marcin Staszek oraz wielu innych! Odbył fortepianowe tournée po zabytkowych miasteczkach Anglii w 2016 roku. Koncertował w Berlinie oraz w miastach Polski m.in. Krakowie, Poznaniu, Lesznie, Kościerzynie, Rydzynie. Jego utwory były emitowane m.in. w Rmf Classic, Polskie Radio, Radio Białystok, Radio Radom, Radio Wnet, Radio Pryzmat, Ciche Radio czy Radio Guardian. Trzykrotny kompozytor tygodnia na: https://movingclassics.tv - jednej z największych stron na świecie o współczesnej fortepianowej muzyce poważnej. Gość programu Teleexpress w TVP u Pana Marka Sierockiego, Pokój na Poddaszu w TVP Katowice oraz Adam o Muzyce w JAZZ TV - gdzie emitowane są jego kompozycje. Udzielił wywiadu rzeka w rodzimym Radio Elka: https://elka.pl/content/view/122826/80/ Opublikował 4 książki o sztuce i poezji. Jego dzieła są grane przez muzyków na całym świecie, m.in. przez Annę Sutyaginę – światowej sławy pianistkę. W 2024 roku nagrał album długogrający z zakresu muzyki alternatywno-elektronicznej z dubajskim gitarzystą Seifem Limami.

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Biblioteka Ratuszowa
Data rozpoczęcia: 2025-05-24 18:00
Data zakończenia: 2025-05-24 19:30
Organizator: MBP Leszno
Obchodziłby w tym roku 100. urodziny wybitny muzyk Charles Aznavour! Uznany przez cały świat za najwybitniejszego francuskiego piosenkarza stulecia. Z tej okazji, odkryjmy jego twórczość, biografię, anegdoty z jego życia!
Już 24 maja 2025, o godz. 18:00 zapraszamy do Biblioteki Ratuszowej na koncert Francois - francuskiego muzyka, który w programie Mam Talent otrzymał ZŁOTY PRZYCISK! Jego muzyczna wędrówka poprowadziła go z Francji aż do Leszna, gdzie zagra specjalnie dla Państwa!
Bilety, w cenie 60 zł, do nabycia na stronie francois.pl, kupbilecik.pl oraz w Bibliotece Ratuszowej.
François Martineau to pochodzący z Francji muzyk, który od 2012 roku mieszka w Krakowie. W 2018 roku zdobył popularność dzięki udziałowi w programie „Mam Talent!”, gdzie jego interpretacje francuskich piosenek zachwyciły jury i publiczność. Szczególne uznanie zyskał od Małgorzaty Foremniak, która przyznała mu "złoty przycisk", dając mu bezpośredni awans do półfinału.
François wychował się w muzykalnej rodzinie – jego ojciec i wujek tworzą zespół Frères Martineau. To właśnie ojciec nauczył go grać na gitarze, a pierwsze wspólne występy odbyły się w Polsce, w Warszawie i Krakowie. Po sukcesie w telewizji rozpoczął karierę sceniczną, koncertując w Polsce i we Francji. Współpracuje z uznanymi muzykami, m.in. z Mateuszem Gurgulem oraz Adrianną Kućmierz. Występują razem m.in. w Piwnicy pod Baranami i Lochu Camelot.
W 2022 roku wydał swoją pierwszą płytę zatytułowaną „Vis-à-Vis”, na której prezentuje własne interpretacje polskich i francuskich utworów w dwóch wersjach językowych. François często występuje także na krakowskim Rynku Głównym, gdzie jego francuskie piosenki przyciągają wielu słuchaczy.

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Stadion im. Alfreda Smoczyka w Lesznie
Data rozpoczęcia: 2025-05-30 19:00
Data zakończenia: 2025-05-30 23:00
Organizator: Miejski Ośrodek Kultury
Bryska, Kult i Taste the Music to gwiazdy tegorocznych Dni Leszna. Wystąpią na Stadionie im. Alfreda Smoczyka 30 maja 2025 r.
Gwiazdy głównego koncertu Dni Leszna 2025 reprezentują różnorodne gatunki muzyczne i mają swoich zwolenników zarówno wśród młodzieży, jaki nieco starszych odbiorców.
Bryska to przedstawicielka młodszego pokolenia sceny muzycznej. Sama komponuje swoje piosenki i pisze do nich teksty. Wykonuje utwory z gatunku indie pop, synth pop oraz muzyki elektronicznej. Ma na koncie dwa albumy studyjne, z których ostatni –„moja ciemność” – uzyskał rangę platynowej płyty.
Kult to z pewnością najbardziej rozpoznawalna gwiazda tegorocznych Dni Leszna. Można powiedzieć, że ten zespół – i jego lider Kazik Staszewski – to żywe legendy Polskiego rocka. Mają na koncie prawie 20 płyt, a ich piosenki „Arahja”, „Polska” czy „Gdy nie ma dzieci” znają i nucą fani w każdym wieku. Kult słynie też z niesamowitej atmosfery na swoich koncertach – o czy mamy nadzieję przekonać się w maju „na Smoczyku”.
Z kolei Taste The Music to propozycja imprezy w klubowym stylu w rytmach muzyki house. Ta ekipa dała się już poznać leszczyńskiej publiczności na Dniach Leszna trzy lata temu. Tym razem zagrają w rozszerzonym składzie (Tommy Gustav, Loui, John James i MJ Sax) i zaprezentują najnowsze brzmienia na poziomie najlepszych klubów i festiwali.
Informacje organizacyjne:
Kiedy: 30 maja 2025 r., start o godz. 19:00
19:00 bryska
20:30 Kult
22:00 Taste The Music
Gdzie: Stadion im. Alfreda Smoczyka w Lesznie
Bilety:
Zakup online: https://mok-leszno.bilety24.pl/kup-bilety/?id=730471
Zakup stacjonarny: Kasa MOK, ul. Bolesława Chrobrego 4 w Lesznie - od poniedziałku do piątku w godz. 10-18.
Ceny biletów:
Normalny: 10 zł w przedsprzedaży, 20 zł w dniu koncertu
Rodzinny (1 rodzic + 2 dzieci do lat 7): 10 zł - dostępne tylko w kasie biletowej.
Przy sprzedaży online doliczana jest opłata transakcyjna w wysokości 1 zł.

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Rynek w Lesznie
Data rozpoczęcia: 2025-05-31 16:00
Data zakończenia: 2025-05-31 22:00
Organizator: Miejski Ośrodek Kultury
W sobotę 31 maja 2025 r. czeka nas kolejna porcja rozrywki i koncertów z okazji Dni Leszna 2025. Wystąpią m.in. Bartosz Gajda, Wojtek Cugowski i Robert Janowski. Zaczynamy na leszczyńskim Rynku o godzinie 16:00.
Na dobry początek zapraszamy na występy Orkiestry Dętej Miasta Leszna i sekcji Miejskiego Ośrodka Kultury w Lesznie.
O godz. 18.00 na scenie na Rynku pojawi jest Wojtek Cugowski - gitarzysta i wokalista o niezwykle melodyjnym głosie. Wojtek zabierze słuchaczy w podróż przez świat rocka, prezentując zarówno utwory z nowej autorskiej płyty „Nie czekaj na znak”, jak i ciekawe interpretacje klasyki polskiej i światowej muzyki rockowej, w tym utwory zespołów Perfect, Whitesnake czy Bryana Adamsa.
Po sukcesach grupy Bracia, założonej w 2001 r. z bratem Piotrem Cugowskim, i przebojowej trasie projektu Cugowscy, w którym bracia występowali wspólnie z ojcem Krzysztofem Cugowskim, Wojtek postanowił wrócić do korzeni i ponownie stanąć na scenie jako wokalista. Tak zrodziła się najnowsza odsłona jego artystycznej działalności, która gwarantuje najwyższą muzyczna klasę, podróż do wysmakowanych dźwięków połączonych z niezwykłym wokalem i charyzmą frontmana. Piosenkarz ze znawstwem i lekkością balansuje między stylowym rockiem a bluesowymi klimatami.
O potężną dawkę śmiechu zadba Bartosz Gajda, który wystąpi z programem pt. „Cienka Czerwona Linia”. To stand-up, który łączy w sobie elementy humoru i refleksji nad życiem codziennym oraz relacjami międzyludzkimi. Gajda, znany ze swojego specyficznego stylu, w sposób zabawny komentuje różne sytuacje, które mogą przydarzyć się każdemu z nas. Jego występy charakteryzują się inteligentnym żartem oraz umiejętnością przenikliwych obserwacji, które pozwalają widzom utożsamić się z poruszanymi tematami.
Następnie zaśpiewa finalistka tegorocznej edycji programu "The Voice Senior" - Ewa Śniady.
Gwiazdą sobotniego wieczoru będzie Robert Janowski, który jako Janowski Projekt zagra „Przebojowy Koncert”. Usłyszymy największe hity artysty z nowymi utworami w autorskiej aranżacji.
A wszystko zaczęło się od „Kompotu”... pierwszego polskiego rock-musicalu, do którego 22-letni Robert Janowski skomponował muzykę do tekstów Jonasza Kofty, a także wcielił się w postać głównego bohatera – Love. Równolegle Janowski zaprezentował się jako lider zespołów rockowych: Sekcji Z, Oddziału Zamkniętego czy ZOO. Przełomem w karierze Janowskiego była główna rola w kultowym dziś musicalu „Metro”, z którym artysta zaprezentował się również na Broadwayu. „Metro” zapoczątkowało współpracę z tandemem Józefowicz – Stokłosa, co zaowocowało udziałem w ich produkcjach wystawianych na scenie warszawskiego teatru Buffo.
Robert Janowski, znany wszystkim z prowadzenia telewizyjnego programu "Jaka to melodia?", łączy znane melodie z własnym stylem, tworząc niezapomniane muzyczne przeżycia. Janowski Projekt to nie tylko świetna muzyka, ale także interakcja z publicznością i niezwykła atmosfera.
Zapraszamy! Wstęp wolny!
Informacje organizacyjne:
Kiedy: 31 maja 2025 r. start od godz. 16:00
Gdzie: Rynek w Lesznie
Wstęp wolny.
16:00 Orkiestra Dęta Miasta Leszna i Mażoretki Orkiestry Dętej Miasta Leszna
16:45 Mini Show, Rock'n'MOK, The Voices
17.15 Arabeska
18:00 Wojtek Cugowski
19:00 Bartosz Gajda
20.15 Ewa Śniady
20:30 Janowski Projekt
Wydarzenia kilkudniowe

Miejscowość: Leszno
Data rozpoczęcia: 2025-04-03
Data zakończenia: 2025-05-17
Organizator: Miasto Leszno
Zapraszamy do zapoznania się z propozycją wydarzeń organizowanych przez Miasto Leszno z okazji rocznicy1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego.
Rok 2025 to niezwykle ważny moment w historii Polski, ponieważ obchodzimy tysiąclecie koronacji Bolesława Chrobrego, jednego z najważniejszych władców w dziejach naszego państwa. Jego dziedzictwo pozostaje fundamentem narodowej tożsamości, a jubileusz tej wielkiej rocznicy staje się doskonałą okazją, by uczcić jego osiągnięcia i zrozumieć, w jaki sposób wpłynął na rozwój Polski. Z tej okazji w Lesznie zaplanowano szereg wydarzeń, które pozwolą mieszkańcom i wszystkim, którzy je odwiedzą zgłębić historię tamtych czasów.
Zapraszamy do zapoznania się z propozycją wydarzeń organizowanych przez Miasto Leszno z tej okazji.

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Galeria w Ratuszu, ul. Rynek 1
Data rozpoczęcia: 2025-04-04 18:00
Data zakończenia: 2025-05-17
Organizator: MBWA Leszno
Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie zaprasza na wystawę "Bogusław Polch. Retrospektywa.".
wernisaż: 4 kwietnia 2025 /piątek/, godz. 18.00
Galeria w Ratuszu, Leszno, Rynek 1, II piętro
wystawa czynna do 17 maja 2025
Kurator: Piotr Machłajewski.
Bogusław Polch należy do grona najwybitniejszych polskich twórców komiksu. Na wystawie w BWA znajdą się oryginalne plansze z jego najważniejszych serii. Obejrzeć będzie można tzw „komplety”, w skład których wchodzą: szkic, tusz, blaudruk i diapozytyw/negatyw. Zaprezentujemy także nieznane dotąd prace, m.in. szkice i projekty koncepcyjne z „Wiedźmina”.
Bogusław Polch (ur. 1941, zm. 2020) debiutował w 1959 r. na łamach „Korespondenta Wszędobylskiego”. Szczyt jego aktywności twórczej przypadł na okres późnego PRL’u. Popularność przyniosły mu „kolorowe zeszyty” z serii „Kapitan Żbik”. Współpracował z magazynami takimi jak „Relax” i „Fantastyka”. Na przełomie lat 70. i 80. narysował na zamówienie niemieckiego wydawcy Bastei serię „Die Götter aus dem All” (pol. „Ekspedycja”, scen. A. Mostowicz i A. Górny,), którą wydano w kilkunastu językach. Jest autorem rysunków do serii „Funky Koval” (scen. M. Parowski i J. Rodek,) i „Wiedźmin” (adaptacji prozy A. Sapkowskiego). Na komiksach Polcha wychowało się kilka pokoleń Polaków. Jego albumy i „zeszyty” rozeszły się w nakładzie ponad pięciu milionów egzemplarzy.
Patron medialny: „Zeszyty Komiksowe”.

Miejscowość: Leszno
Miejsce: MBWA Leszno, ul. Leszczyńskich 5
Data rozpoczęcia: 2025-04-14 8:00
Data zakończenia: 2025-05-21 15:00
Organizator: MBWA Leszno i Miasto Leszno
Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie oraz Miasto Leszno – zapraszają do udziału w Konkursie Plastycznym na Projekt Muralu inspirowanego 1000-leciem koronacji Bolesława Chrobrego i powstania Królestwa Polskiego.
Konkurs jest adresowany do uczniów szkół publicznych i niepublicznych z Leszna, w tym uczniów szkół podstawowych (klasy 7-8) oraz szkół ponadpodstawowych. Prace mogą być wykonane indywidualnie lub w zespole, przy czym zespół nie może liczyć więcej niż 3 osoby.
Celem konkursu jest upamiętnienie ważnego wydarzenia w historii Polski – koronacji Bolesława Chrobrego w 1025 roku, kiedy to został koronowany na pierwszego króla Polski. Konkurs ma na celu zainteresowanie młodzieży historią naszego kraju, rozwijanie wyobraźni i umiejętności wypowiedzi artystycznej, a także doskonalenie technik plastycznych oraz promowanie pracy zespołowej. Jednocześnie stanowi doskonałą okazję do wspierania lokalnej twórczości artystycznej i umożliwienia młodym twórcom z Leszna zaprezentowania swoich prac szerszemu gronu odbiorców.
Zgłoszone prace należy dostarczyć do siedziby Miejskiego Biura Wystaw Artystycznych w Lesznie (ul. Leszczyńskich 5, 64-100 Leszno) do dnia 21 maja 2025 roku, do godziny 15:00. Komisja przyzna I, II, III nagrodę w postaci bonów do sieci Empik o wartości odpowiednio: 700 zł, 500 zł, 300 zł. Zwycięzcy zostaną poinformowani o miejscu i godzinie podsumowania konkursu. Uroczyste ogłoszenie zwycięskiego projektu odbędzie się nie później niż do 30 maja 2025 roku.
Zgłoszone projekty będą oceniane przez powołaną Komisję Konkursową pod względem wymogów formalnych, walorów artystycznych, estetyki wizualnej, możliwości wykonania oraz zgodności z tematyką konkursu.
Wszystkie szczegóły dotyczące konkursu, w tym regulamin, znajdują się w załączniku oraz na stronach internetowych: www.mbwa.leszno.pl oraz www.leszno.pl.

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Galeria MBWA Leszno, ul. Leszczyńskich 5
Data rozpoczęcia: 2025-04-25 18:00
Data zakończenia: 2025-05-31 14:00
Organizator: MBWA Leszno
Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie zaprasza na wystawę
Wojciech Zubala
Odpryski rzeczywistości
Kuratorka wystawy: Katarzyna Jankowiak-Gumna
Wernisaż: 25 kwietnia 2025 (piątek), godz. 18.00
Galeria MBWA Leszno, ul. Leszczyńskich 5
Wystawa czynna do 31 maja 2025
Wojciech Zubala
Absolwent warszawskiej ASP (studia w pracowniach Jana Tarasina, Tadeusza Dominika i Zbigniewa Gostomskiego). Obecnie profesor na Wydziale Malarstwa macierzystej uczelni.
W latach 2012-2020 pełnił funkcję prorektora ds. studenckich.
Zajmuje się malarstwem i fotografią. Jest autorem prac, w których obok poszukiwań formalnych determinowanych tworzywem pojawia się tematyka dotykająca podstawowych problemów egzystencjalnych. Jego wczesne prace oscylują między obrazem, rzeźbą i tkaniną eksperymentalną. Od połowy lat dziewięćdziesiątych głównym środkiem wypowiedzi artystycznej staje się malarstwo. Realność zostaje zastąpiona kompozycjami malarskimi budowanymi ekspresyjnym gestem. Ważnym elementem tworzonych obrazów jest sam proces kreacji.
Równolegle do malarstwa zajmuje się fotografią osadzoną w duchu egzystencjalizmu i eschatologii, której tematyka prowokuje do zadawania fundamentalnych pytań o sens istnienia, przemijania, śmierci oraz bezsilności człowieka wobec jej nieuchronności.
Jest autorem ponad 40 wystaw indywidualnych i uczestnikiem licznych wystaw zbiorowych.
Wielokrotnie nagradzany, m.in.:
- II Nagroda w Konkursie im. Eugeniusza Gepperta (Wrocław, 1996),
- nominacja do Nagrody im. C.K. Norwida w kategorii sztuki plastyczne (2014),
- Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2018).
Laureat wyróżnień na międzynarodowych konkursach fotograficznych, m.in.:
International Photography Awards, Monovisions Awards, Monochrome Awards, Tokyo International Photo Awards.
I Nagroda w Konkursie „Fotografia Ojczysta” (Muzeum Narodowe, Warszawa, 2007).
Prace Wojciecha Zubali znajdują się w wielu znaczących kolekcjach w kraju i za granicą.
„Odpryski rzeczywistości” to prezentacja wybranych prac z ostatnich kilku lat. Ekspozycja została skomponowana w taki sposób, by – stanowiąc spójną narrację – jednocześnie eksponowała maksymalnie szerokie spektrum zainteresowań, dociekań formalnych i koncepcyjnych artysty.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Miejscowość: Leszno
Miejsce: Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie
Data rozpoczęcia: 2025-04-28 11:00
Data zakończenia: 2025-05-02 18:00
Organizator: MBWA Leszno i Miasto Leszno
Miasto Leszno oraz Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie zapraszają na wydarzenia w ramach Święta miasta
Na wszystkie wydarzenia wstęp bezpłatny.
28, 29 kwietnia 2025 /poniedziałek, wtorek/
w godz. 11.00-17.00
GRA MIEJSKA Co dobrego na Chrobrego?
Start – meta: Galeria MBWA Leszno, ul. Leszczyńskich 5, Wydarzenie jest bezpłatne.
Organizatorzy: Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie, Miasto Leszno. Wydarzenie jest bezpłatne.
Gra „Co dobrego na Chrobrego?” pozwoli na poznanie przez zabawę jednej z najciekawszych i najbardziej znanych ulic Leszna. To idealny sposób na wartościowe spędzenie wolnego czasu, nie tylko dla pasjonatów historii. Odpowiadając na 25 specjalnie przygotowanych pytań, uczestnicy zapoznają się z architekturą, historią oraz interesującymi miejscami na tej ulicy. Zadania będą różnorodne, będą angażować uczestników na wielu poziomach. W grze można brać udział indywidualnie lub w kilkuosobowych grupach (pod warunkiem, że w każdej z grup znajdzie się przynajmniej 1 osoba dorosła). Uczestnicy będą mogli zabrać z Galerii MBWA karty zawierające 25 pytań dotyczących przestrzeni miejskiej.
Gra miejska to popularna w ostatnim czasie forma rozrywki, łącząca w sobie elementy zwiedzania, poznawania ciekawych zakamarków czy zabytków, pełniąca funkcje integracyjne.
30 kwietnia 2025 /środa/
Galeria MBWA Leszno, ul. Leszczyńskich 5
godz. 11.00-17.00
Pokaz obrazu Edwarda Dwurnika "Leszno"
Wybitny polski malarz i grafik, jedna z najbardziej rozpoznawalnych osobowości polskiej sztuki współczesnej. Obraz pochodzi z cyklu Podróże autostopem', przedstawiający polskie miasta. Leszno to obraz ukazujący rynek, ratusz z lotu ptaka, mieszkańców Leszna.
Układanie puzzli, quiz na spostrzegawczość.
Godz. 11.00-17.00
Projekcja multimedialna fotografii ukazujących Leszno na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, okiem fotografów związanych z naszym miastem. Leszno - fotograficzne konteksty.
E. Baldys, A. Cieślik, M. Kałużny, A. Kulasik, B. Marciniak, S. Skrobała, M.Woźna Projekcja multimedialna fotografii ukazujących Leszno w jego różnych odsłonach. Fotografie powstały na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. To bardzo indywidualny i subiektywny zapis czasu, miejsc i atmosfery Leszna, widzianej oczami fotografików. Przywołane obrazy ukazują architekturę, wizerunki ulic, budynków, parków ale także mieszkańców, klimat miejsc, sytuacji, zdarzeń, ludzi, fotografie o charakterze eksperymentalnym, artystycznym.
Godz. 11.00-17.00
Warsztat plastyczny "Korony"
Godz. 11.00-17.00
GRA MIEJSKA "Co dobrego na Chrobrego?"
Godz. 18.00
Wykład "Zapach historii w samym centrum miasta"
Prowadzenie: Mateusz Gołembka z Archiwum Państwowego w Lesznie.
Prezentacja archiwalnych zdjęć Leszna połączona z wykładem.
Jaką historię skrywa budynek przy ulicy Leszczyńskich 5 i co łączy go z willą przy ulicy Gabriela Narutowicza? Komu zawdzięczamy reprezentacyjny charakter zabudowy otaczającej Plac Tadeusza Kościuszki? Czy możemy te informacje odczytać z elewacji? Kto był zaangażowany w remont Ratusza przed stu laty? Spuścizna historyczna odziedziczona po dawnych mieszkańcach tworzona była przez długi czas i miała swoich autorów.
Mateusz Gołembka – absolwent UAM, mgr historii ze specjalnością archiwalną, pracownik Archiwum Państwowego w Lesznie. Społeczny opiekun zabytków Leszna. Publikuje na portalu Kultura u Podstaw.
2 maja 2025 /piątek/
Galeria MBWA Leszno, ul. Leszczyńskich 5
godz. 11.00-17.00
GRA MIEJSKA "Co dobrego na Chrobrego? "
Pokaz obrazu Edwarda Dwurnika "Leszno"
Projekcja multimedialna fotografii ukazujących Leszno na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, okiem fotografów związanych z naszym miastem. Leszno - fotograficzne konteksty.
Układanie puzzli, quiz na spostrzegawczość.
Godz. 15.00-18.00
leszczyński Rynek
Warsztat plastyczny "Korony"

Miejscowość: Leszno
Miejsce: START I META: Galeria MBWA Leszno, ul. Leszczyńskich 5
Data rozpoczęcia: 2025-04-28 11:00
Data zakończenia: 2025-05-02 17:00
Organizator: Miasto Leszno i MBWA Leszno
Miasto Leszno oraz Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie
zapraszają do udziału w grze miejskiej
Co dobrego na Chrobrego?
28-30 kwietnia 2025 /poniedziałek, wtorek, środa/
w godz. 11.00-17.00
2 maja 2025 /piątek/
w godz. 11.00-17.00
udział bezpłatny
START I META: Galeria MBWA Leszno, ul. Leszczyńskich 5
Pobierz kartę gry w Galerii MBWA w dowolnej godzinie między 11.00 a 16.00.
Wróć z wypełnioną kartą a otrzymasz drobną niespodziankę.
Gra „Co dobrego na Chrobrego?” pozwoli na poznanie przez zabawę jednej z najciekawszych i najbardziej znanych ulic Leszna. To idealny sposób na wartościowe spędzenie wolnego czasu, nie tylko dla pasjonatów historii. Odpowiadając na 25 specjalnie przygotowanych pytań, uczestnicy zapoznają się z architekturą, historią oraz interesującymi miejscami na tej ulicy. Zadania będą różnorodne, będą angażować uczestników na wielu poziomach. W grze można brać udział indywidualnie lub w kilkuosobowych grupach (pod warunkiem, że w każdej z grup znajdzie się przynajmniej 1 osoba dorosła). Uczestnicy będą mogli zabrać z Galerii MBWA karty zawierające 25 pytań dotyczących przestrzeni miejskiej.
Gra miejska to popularna w ostatnim czasie forma rozrywki, łącząca w sobie elementy zwiedzania, poznawania ciekawych zakamarków czy zabytków, pełniąca funkcje integracyjne.

Data rozpoczęcia: 2025-05-01
Data zakończenia: 2025-05-03
Prezydent Miasta Leszna Grzegorz Rusiecki oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Leszna Patryk Józefowicz mają zaszczyt zaprosić na obchody 234 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Święto Konstytucji 3 Maja to jedno z najważniejszych świąt narodowych w Polsce, obchodzone corocznie 3 maja. Upamiętnia uchwalenie w 1791 roku Konstytucji 3 Maja – pierwszej w Europie i drugiej na świecie nowoczesnej ustawy zasadniczej. Był to przełomowy krok w kierunku reformy ustroju Rzeczypospolitej, mający na celu wzmocnienie państwa i ochronę jego suwerenności. To dzień dumy narodowej, refleksji nad historią i wspólnego celebrowania wartości wolności i demokracji.
Program obchodów przedstawia się następująco:
1.05.2025
godz. 10.00 Rowerowa Majówka- Start i meta: Lotnisko im. A. Dankowskiej w Lesznie, ul. Szybowników 28.
godz. 16.00 Piknik Rodzinny- Teren przy Hali Sportowo-Widowiskowej "Trapez" im. Zbigniewa Białasa, ul. Zygmunta Starego 1 (w godz. 16.00-18.00).
2.05.2025
godz. 11.00 GRA MIEJSKA „Co dobrego na Chrobrego?”- Galeria MBWA Leszno, ul. Leszczyńskich 5 (w godz. 11.00 – 17.00).
godz. 13.00 Leszczyńskie po królewsku- festyn rodzinny odbywający się na leszczyńskim rynku (trzeci dzień świętowania urodzin miasta). W programie m.in. zwiedzanie miasta z przewodnikiem, zwiedzanie Ratusza z przewodnikiem, gry i animacje dla dzieci, warsztat plastyczny „Korony”, postać Króla Stanisława Leszczyńskiego, symultana szachowa, występy artystyczne sekcji Miejskiego Ośrodka Kultury, koncert Andrzeja Rybińskiego.
3.05.2025 r.
godz.9.30 Kościół p.w.Św. Mikołaja - Msza Święta koncelebrowana w intencji Ojczyzny z udziałem kompanii honorowej Wojska Polskiego, drużyny sztandarowej ZHP, pocztów sztandarowych, delegacji, Orkiestry Dętej Miasta Leszna.
godz.10.40 Przemarsz pod Pomnik 200-lecia Konstytucji 3 Maja i Odzyskania Niepodległości ulicami: Rynek, Wolności, Niepodległości.
godz.11.10 Uroczystości patriotyczne przy Pomniku 200-lecia Konstytucji 3 Maja i Odzyskania Niepodległości.
godz. 16.00 Koncert Lech Nawrocki Band Lech Nawrocki Band wystąpi z koncertem pt. „Coraz bliższa dal”. Zespół powstał 5 lat temu w Śremie. Wykonuje autorskie piosenki Lecha Nawrockiego (słowa i muzyka), utrzymane w stylistyce lat 80. Biblioteka Ratuszowa w Lesznie, Rynek 1.

Miejscowość: Leszno
Miejsce: ul. Więzienna 3/1
Data rozpoczęcia: 2025-07-07 7:30
Data zakończenia: 2025-07-11 16:30
Organizator: Pracownia Twórcza
LATO W PRACOWNI – KREATYWNE WAKACJE DLA DZIECI! dzieci w wieku 5-12 lat
Zapraszamy na pełne twórczej zabawy warsztaty letnie, gdzie każdy dzień to nowa przygoda! Dzieci zabierają do domu wszystkie wykonane przez siebie prace, co pozwala im dzielić się swoimi osiągnięciami z rodziną. Liczba miejsc jest ograniczona do 15 uczestników tygodniowo, więc warto się pospieszyć! Dobra zabawa gwarantowana!
Terminy turnusów:
7 – 11 lipca
14 – 18 lipca
28 lipca – 1 sierpnia
4 - 8 sierpnia
Godziny opieki: 7:30 – 16:30
Przyprowadzanie dzieci: do 9:00
Odbiór dzieci: od 15:00
Wyżywienie:
Drugie śniadanie – dzieci przynoszą własne
Codziennie zapewniamy:
Ciepły obiad
Podwieczorek
Nieograniczony dostęp do wody
Codzienne atrakcje:
Artystyczne warsztaty: lepienie z gliny, malowanie obrazów, tworzenie kolaży i wiele innych
Eksperymenty i zabawy sensoryczne
Podchody, zagadki i gry zespołowe
Seans filmowy z popcornem
Przygotowywanie pizzy i inne kulinarne atrakcje
Codzienne wyjścia, w tym wizyta w Pixelmanii, Pizzy Hut, i Muzeum
Koszty uczestnictwa:
Cena za tydzień: 790 zł (przy rezerwacji do 20 czerwca) poźniej 840 zł
Cena za dzień: 180 zł
Opłata rezerwacyjna: 300 zł
Pozostała kwota płatna na tydzień przed rozpoczęciem zabawy
Zapisz się już teraz! Szczegóły dostępne na naszej stronie: www.pracownia.kjurga.com
Tel. 506 233 222
Nie zwlekaj – liczba miejsc ograniczona do 15 uczestników na tydzień! Zarezerwuj miejsce dla swojego dziecka i zapewnij mu niezapomniane, kreatywne wakacje!