2023-04-01
Fakty i mity na temat autyzmu

Stereotypy myślowe, mity społeczne i uprzedzenia tworzone są przez ludzi w celu uproszczenia otaczającej ich rzeczywistości, a brak zastanowienia i analizy przyczynia się do powstawania krzywdzącego, zafałszowanego obrazu osób z autyzmem. Z okazji jutrzejszego Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, zebraliśmy i przygotowaliśmy dla Was garść najpopularniejszych mitów i stereotypów związanych z tym zaburzeniem.
Często nie posiadając dostatecznych informacji na dany temat swoje przekonania opieramy na wiedzy potocznej i występujących w społeczeństwie stereotypach. Zdarza się także, że chcąc pomóc osobie z niepełnosprawnością postępujemy zgodnie z zasadami, które wydają się nam słuszne, a w rzeczywistości jest nieco inaczej. Przedstawiamy najpopularniejsze fakty i mity na temat autyzmu:
Mit - szczepionki wywołują autyzm.
Fakt - badania naukowe dowodzą, że źródła autyzmu są neurorozwojowe i sięgają stanu prenatalnego dziecka. Częstość występowania autyzmu u dzieci szczepionych i nieszczepionych nie różni się statystycznie. Szczepionki powodujące autyzm to mit, z którym należy walczyć.
Mit - autyzm może zostać wyleczony / z autyzmu się wyrasta
Fakt - Autyzm to odmienny od typowego sposób rozwoju człowieka, który objawia się różnicami w sposobie komunikacji, nawiązywania relacji, wyrażania emocji, uczenia się oraz różnorodnym schematem zachowań. Każda osoba z autyzmem jest indywidualnością, a wymienione wcześniej cechy mogą występować w różnym natężeniu. Autyzm towarzyszy osobie przez całe życie. Nie ma możliwości "wyleczenia" osoby z autyzmu.
Mit - autyzm występuje bardzo rzadko.
Fakt - autyzm dotyka coraz więcej ludzi. Aktualnie na autyzm cierpi 1 na 300 osób w Polsce (dane szacunkowe Fundacji SYNAPSIS), 1 na 100 w Wielkiej Brytanii (National Autistic Society) i aż 1 na 88 w USA (Centers for Disease Control and Prevention).
Mit - autyzm jest nowym zaburzeniem
Fakt - autyzm został opisany po raz pierwszy przez Leo Kannera w 1943 roku. Jednak opisy dzieci z charakterystycznymi dla autyzmu objawami pojawiły się w literaturze już pod koniec XVIII wieku!
Mit - autyzm jest skutkiem błędów wychowawczych rodziców
Fakt - wiemy, że autyzm jest skutkiem innej pracy mózgu. Nie wiem jednak na razie, jakie są tego przyczyny
Mit - autyzm jest chorobą psychiczną
Fakt - autyzm jest zaburzeniem neurorozwojowym, wynikającym z odmiennej pracy mózgu. Zdarza się, że tak samo jak inni ludzie, osoby z autyzmem mogą cierpied na depresje, nerwice natręctw, psychozy itp.
Mit - „To jest ADHD, a nie autyzm.”
Fakt - u 35%-50% dzieci z ADHD występują również zaburzenia spektrum autyzmu. A aż 60%-80% dzieci z Zespołem Aspergera ma również ADHD
Mit - dzieci z autyzmem są upośledzone umysłowo
Fakt - aktualne badania wskazują, że większośd dzieci ze spektrum autyzmu (62%) nie jest niepełnosprawna intelektualnie (dane ADDM, USA)
Mit - osoby z autyzmem są źle wychowane
Fakt - większośś osób z autyzmem ma trudności z adekwatnym zachowaniem się w sytuacjach społecznych, co wynika z trudności z rozumieniem rządzących nimi zasad. Wielu osobom z autyzmem trudno jest zrozumieć mimikę twarzy, ton głosu, czy żarty.
Mit - dzieci z autyzmem w ogóle nie są zainteresowane innymi dziećmi, nie bawią się razem.
Fakt - Często dzieci są zainteresowane zabawą samą w sobie. Jednak przeważnie stoją nieco z boku albo próbują włączać się do zabawy, która polega przeważnie na wspólnym bieganiu czy aktywności fizycznej. Nie są jednak gotowe podjąć bez przygotowania zabawy symbolicznej (w udawanie).
Mit - Dzięki oddaniu dziecka do placówki, takiej jak np. przedszkole pomoże mu w nauce mówienia, czy umiejętności dostosowania się do grupy, nauczy się naśladować zachowania innych.
Fakt - Dziecko z autyzmem nie uczy się samo w naturalny sposób, przez naśladownictwo czy społeczne naciski. Pobyt w przedszkolu masowym może tylko pogłębić deficyty i frustrację. Praktyka wykazuje, że dziecko należy przygotować do uczestniczenia w grupie, wprowadzić je do grupy pod okiem terapeuty/asystenta.
Źródło: Zebrano i przygotowano m.in. na podstawie - Fundacja JiM; Fundacja PROMITIS