twitter instagram YouTube

2023-09-17
Jednostki miejskie i instytucje zaangażowane społecznie w AOL 2023

Jednostki miejskie i instytucje zaangażowane społecznie w AOL 2023

Każdego roku w akcję Aktywne Obywatelskie Leszno włączają się jednostki miejskie i instytucje zaangażowane społecznie. W tym roku nie mogło ich również zabraknąć. Dziękujemy im za zaangażowanie i obecność podczas tegorocznej edycji.

Podczas całego Tygodnia Aktywności nie mogło zabraknąć wśród podmiotów zaangażowanych społecznie jednostek i instytucji miejskich, których działania jak najbardziej były zgodne z hasłem tegorocznej edycji „Aktywny Obywatel to Ja". Podmioty te aktywnie włączyły się w akcję i również m.in dzięki nim program Tygodnia Aktywności był niezwykle ciekawy.

Miejski Zakład Zieleni, w ramach akcji zaprosił mieszkańców do Mini ZOO. Podczas spotkań uczestnicy mogli poznać m.in.ptaki wokół nas, dowiedzieć się czy świat bez owadów jest możliwy, czy też jak sprawić aby zwierzę czuło się dobrze w swoim domu. Miejski Zakład Komunikacji, zaproponował mieszkańcom nie lada atrakcję darmowego przejazdu po mieście zabytkowym autobusem. Trasa prowadziła z Rynku do Schroniska Zwierząt w Henrykowie. Tam natomiast na chętnych czekały pieski, które z wielką radością wychodziły na spacer. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, w ramach EKO Leszno przygotowało dla odwiedzających specjalne eko stoisko, na którym można było napić się tzw. leszczyńskiej kranówki, zakręcić wodnym kołem fortuny oraz poszerzyć wiedzę w zakresie ochrony środowiska i zasobów wodnych. Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, otworzyło swoje drzwi i zgłoszona wcześniej grupa dzieci miała możliwość zwiedzić Ciepłownię. Leszczyńskie Centrum Biznesu zaproponowało podczas Tygodnia Aktywności bezpłatne konsultacje oraz szkolenie z marketingu w instytucjach publicznych. Dla dzieci z leszczyńskich przedszkoli nie lada przygodą było spotkanie z Papą Pierem i Dżdżownicą Dżdżordżem. Są to maskotki na co dzień mieszkające w Komunalnym Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego, tym razem jednak odwiedzały one leszczyńskie przedszkola. Przedszkolaki podczas tych wizyt poznały Segregolandię i uczestniczyły w warsztatach prawidłowego postępowania z odpadami.

Instytucje kulturalne również zaangażowały się aktywnie w tegoroczne AOL. Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych otworzyło swoją galerię i zaprosiło mieszkańców na wernisaż wystawy Akademia ArtBox do Galerii w Ratuszu oraz na warsztaty pt. "Nieszablonowa torba". Natomiast Miejska Biblioteka Publiczna zaproponowała mieszkańcom koncert jazzowy Barbary Drazkov i Bartosza Smorągiewicza oraz spotkanie autorskie z ukraińską autorką Jarosławą Łytwyn. Drzwi Otwarte w Miejskim Ośrodku Kultury były zaproszeniem dla chętnych dziewcząt, które chciałyby zasilić szeregi leszczyńskich mażoretek.

Jednostki miejskie i instytucje często podejmują wątek społecznej odpowiedzialności biznesu, czyli wspierają sektor pozarządowy w działaniu. Wsparcie nie zawsze musi być finansowe, może również wyrażać się poprzez wiele innych działań, np. udostępnianie siedzib, użyczanie sprzętu, delegowanie pracowników, itp. W ten sposób jednostki samorządowe i instytucje osiągają możliwość uzyskania dość wymiernych, pozytywnych rezultatów. Zaangażowanie w sprawy społeczeństwa nie jest sprzeczne z celami ekonomicznymi - i odwrotnie - wiele firm już to odkryło i z powodzeniem łączy ze swoją strategią biznesową. Działająca na rzecz społeczeństwa instytucja jest obdarowującym, a także obdarowanym, relacja, jaka zostaje nawiązana pomiędzy tymi podmiotami jest jedną z podstawowych zasad społecznie odpowiedzialnego biznesu. Społeczności otrzymują realną pomoc, niekoniecznie finansową, natomiast dana jednostka buduje swój wizerunek, jako godnego zaufania partnera działań społecznych.

Od pomysłu do realizacji programu społecznego jest długa droga, którą najlepiej pokonywać wspólnie, dlatego tak ważne jest wsparcie wszelkich jednostek i instytucji zaangażowanych społecznie w działalność III sektora.

Dziękujemy, że byliście z nami.

Opublikował: op@leszno.pl
Napisz do nas