2022-09-26
Głusi są wśród nas. Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego

Co roku w ostatnią niedzielę września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Głuchych i Języka Migowego ustanowiony przez Światową Federację Głuchych w 1958 roku.
Celem ustanowionego w 1958 roku święta jest zwrócenie uwagi na prawa i osiągnięcia, ale także problemy i trudności, z jakimi zmagają się na co dzień osoby niesłyszące. Dzień świadomości został później przedłużony do pełnego tygodnia, stając się Międzynarodowym Tygodniem Głuchych (IWD). Międzynarodowy Tydzień Głuchych jest uznawany przez społeczności Głuchych na całym świecie. Podejmowane działania mają na celu popularyzację tej formy komunikacji, aby osoby niesłyszące mogły korzystać z większej ilości sklepów i usług. Im więcej ludzi nauczy się migać, tym osoby głuchonieme będą czuć się mniej wyalienowane w społeczeństwie.
Przy okazji przypominamy, że w Lesznie działają dwie organizacje pozarządowe, które na co dzień zajmują się problemami osób niesłyszących. Stowarzyszenia te za pośrednictwem różnych działań i kampanii propagują działania mające na celu popularyzację polskiego języka migowego oraz zachęcają do jego nauki, aby w ten sposób przełamywać bariery komunikacyjne między osobami głuchymi i słyszącymi. Są to:
- Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niesłyszącym „SPON”
- Polski Związek Głuchych – Koło Terenowe w Lesznie.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Głuchych oraz Międzynarodowego Tygodnia Głuchych życzymy wszystkim osobom niesłyszącym i niedosłyszącym oraz ich bliskim wszystkiego dobrego – dużo zdrowia, pomyślności oraz powodzenia w realizacji planów i przedsięwzięć.
****
Czy wiesz, że:
Symbolem Głuchych jest motyl, najczęściej koloru niebieskiego, lub ew. w odcieniach turkusu, gdyż motyle są głuche. Skrzydła motyla natomiast symbolizują barwność i piękno PJM (polski język migowy), a trzepot skrzydeł odzwierciedla jego dynamikę i szybkość. Jest to ogólnie przyjęty, międzynarodowy znak Głuchych. Często przyjmuje się za symbol Głuchych także dłonie, które są podstawowym narzędziem komunikacyjnym w języku migowym. Najbardziej kojarzonym symbolem przez osoby słyszące jest symbol przekreślonego ucha, jednak ujmuje ona Głuchych w kategorii pewnych braków, dysfunkcji. Motywy dłoni i motyla mają wymiar bardziej pozytywny, bo zwracają uwagę na piękno i potencjał. Natomiast przyjętym kolorem symbolizujących Głuchych jest turkus. Kolor turkusowy jest symbolem zaufania, nadziei i wiary w siebie i innych ludzi.
****
A tak jeszcze przy okazji – zachęcamy Was do nauki języka migowego. Gdyby większość z nas znała nawet podstawy, osobom G/głuchym żyłoby się naprawdę dużo łatwiej.