twitter instagram YouTube

2020-02-17
OPP - prawa i obowiązki

OPP - prawa i obowiązki

Organizacje pożytku publicznego mają prawa i obowiązki. Korzystanie z przywilejów wymaga bezwarunkowego spełnienia wymagań.

Trwa kampania „Zostaw swój 1% w Lesznie”, w ramach tej kampanii Miasto Leszno wspiera organizacje pożytku publicznego, starając się dotrzeć do  jak najszerszego grona mieszkańców naszego miasta, będących podatnikami mogącymi przekazać 1% swojego podatku na wsparcie OPP. Co roku sporządzony i rozpowszechniony zostaje wykaz organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1% podatku.

Żeby w pełni korzystać z przywilejów jakie przysługują OPP, muszą one pamiętać, że mają również obowiązki.

OBOWIĄZKI OPP

Jeden z nich to zamieszczenie sprawozdania finansowego i merytorycznego w internetowej bazie sprawozdań organizacji pożytku publicznego we właściwym terminie.

Jeśli rok obrotowy jest taki sam jak kalendarzowy sprawozdanie należy złożyć do  15 lipca roku następującego po roku, za który składa się sprawozdanie np. sprawozdanie za rok 2019 należy złożyć do 15 lipca 2020 roku.

Natomiast jeśli rok obrotowy jest inny niż kalendarzowy sprawozdanie składa się do 30 listopada roku następującego po roku obrotowym, za który składasz sprawozdanie np. jeśli rok obrotowy trwa od 1 września 2019 do 31 sierpnia 2020 r. sprawozdanie zamieszczasz do 30 listopada 2020 r.

Sprawozdań nie wysyła się w formie papierowej ani jako załącznika do wiadomości elektronicznej. Wystarczy je zamieścić w internetowej bazie sprawozdań OPP: www.niw.gov.pl/opp/sprawozdania-opp/.

Po raz pierwszy sprawozdanie zamieszcza się za rok, kiedy organizacja otrzymała status OPP, a po raz ostatni za rok, w którym ten status utraciła.

Przykład: jeśli status OPP organizacja ma od 28 września 2019 r , sprawozdanie zamieszcza się za 2019 rok do 15 lipca 2020 r. jeśli rok obrotowy jest taki sam jak kalendarzowy.

Sprawozdania te podaje się do publicznej wiadomości, tak by każdy mógł się z nimi zapoznać, w tym na swojej stronie internetowej.

Właściwemu dla siedziby organizacji urzędowi skarbowemu należy podać numer rachunku bankowego  do przekazania 1% lub informację o jego zmianie najpóźniej do 30 czerwca roku następującego po roku podatkowym.

PRAWA OPP

Jeśli organizacja sumiennie dopełni wszystkich obowiązków może w pełni korzystać z przysługujących jej praw:

  • może otrzymywać 1% podatku dochodowego od osób fizycznych,
  • w odniesieniu do prowadzonej działalności pożytku publicznego może otrzymać zwolnienie od podatku dochodowego od  osób prawnych, podatku od nieruchomości, od czynności cywilno- prawnych, opłaty skarbowej oraz opłat sądowych,
  • może nabywać na szczególnych warunkach prawo użytkowania nieruchomości będących własnością Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego,
  • może korzystać z pracy osób skierowanych do odbycia służby zastępczej,
  • może nieodpłatnie informować o działalności OPP w publicznym radiu i telewizji.

 

Korzyści są wymierne, zachęcamy więc do skrupulatnego wywiązywania się z terminów.

 

 

Opublikował: ngo@leszno.pl
Napisz do nas