twitter instagram YouTube

2024-09-15
PZN zaprasza do poznania ich działań

PZN zaprasza do poznania ich działań

Polski Związek Niewidomych w Lesznie zaprasza na „Drzwi Otwarte

Czy warto działać? Odpowiedź jest prosta: warto!

Osoby z niepełnosprawnościami często napotykają na wiele trudności, które wynikają z braku dostosowania społecznych, architektonicznych oraz prawnych realiów do ich potrzeb. Warto jednak podjąć walkę o zmianę tych warunków, bo nikt nie zrobi tego za nich. Oto kilka powodów, dlaczego warto mówić o tych sprawach głośno:

1. Samodzielność i bezpieczeństwo
Osoby z niepełnosprawnościami chcą żyć niezależnie i bez zagrożeń. Każdy ma prawo do życia bez przemocy i ograniczeń, które wynikają z niedostosowania przestrzeni czy narzędzi codziennego użytku.

2. Walka z biedą i wykluczeniem zawodowym
Obecna sytuacja finansowa wielu osób z niepełnosprawnościami pozostawia wiele do życzenia. Minimalne wynagrodzenie często nie wystarcza na godne życie, a renta socjalna, na którą są zdani, nie pozwala na pełne zaspokojenie podstawowych potrzeb. Zbyt wielu ludzi zmaga się z trudną sytuacją materialną, a dostęp do pracy jest dla nich mocno ograniczony.

3. Problemy z dostępnością
Dla wielu osób wyjście z domu i codzienne sprawy, jak zakupy, wizyta w urzędzie czy kinie, są ogromnym wyzwaniem. Strony internetowe i inne usługi cyfrowe również często są niedostosowane, co dodatkowo ogranicza ich samodzielność. Warto zwrócić uwagę, że aż 90% budynków oraz przestrzeni komunikacyjnych jest architektonicznie niedostępnych, co tylko pogłębia wykluczenie.

4. Edukacja bez segregacji
Segregacja w edukacji nie może być akceptowanym rozwiązaniem. Dzieci i młodzież z niepełnosprawnościami zasługują na pełny dostęp do edukacji na równi z innymi, bez barier i ograniczeń.

5. Wsparcie dla osób pozostawionych samym sobie
Osoby z niepełnosprawnościami, które nie otrzymują wsparcia, często popadają w coraz większe problemy, zarówno społeczne, jak i psychiczne. Wsparcie i solidarność są niezbędne, aby przeciwdziałać ich wykluczeniu i zapewnić im godne warunki życia.

6. Solidarność i zmiana społeczna
Społeczność osób z niepełnosprawnościami potrzebuje solidarności we własnym gronie, ale także wsparcia z zewnątrz. Tylko poprzez wzajemne wsparcie, organizację spotkań i działań, można zainicjować społeczną zmianę, która poprawi ich sytuację.

To spotkanie może stać się pierwszym krokiem w kierunku prawdziwej zmiany, której wszyscy oczekujemy. Czas na działanie, czas na solidarność, czas na godność i równe szanse!

Opublikował: op@leszno.pl
Napisz do nas