2025-04-02
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

2 kwietnia – Dzień pełen zrozumienia. Wspierajmy osoby z autyzmem!
2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony w 2008 r. Jego celem jest zwiększenie świadomości społecznej na temat autyzmu, a symbolem tego dnia jest kolor niebieski.
- Spektrum autyzmu: Autyzm to zaburzenie z grupy spektrum, co oznacza, że może występować w różnych formach i stopniach nasilenia. Każda osoba z autyzmem jest inna.
- Zmysły: Osoby z autyzmem często mają nietypowe reakcje na bodźce sensoryczne, takie jak dźwięki, światło, zapachy czy dotyk. Mogą być nadwrażliwe lub niewrażliwe na nie.
- Mężczyźni częściej: Autyzm diagnozowany jest cztery razy częściej u mężczyzn niż u kobiet. Powody tej różnicy są nadal przedmiotem badań.
- Słynni ludzie z autyzmem: W historii było wielu wybitnych ludzi, którzy mogli mieć cechy autystyczne, np. Albert Einstein, Isaac Newton czy Alfred Hitchcock.
- Wczesne objawy: Autyzm często diagnozowany jest przed 3. rokiem życia, a wczesna diagnoza może pomóc w lepszym dostosowaniu wsparcia edukacyjnego i terapeutycznego.
- Komunikacja: Choć osoby z autyzmem mogą mieć trudności w werbalnej komunikacji, wiele z nich potrafi doskonale wyrażać się w sposób niewerbalny, np. przez gesty, obrazy czy technologie wspomagające.
- Interesowanie się szczegółami: Często osoby z autyzmem mają silne zainteresowania w określonych dziedzinach, które mogą stać się ich pasją i specjalnością, jak np. matematyka, muzyka czy komputery.
- Brak "typowego" zachowania: Zachowania osób z autyzmem mogą różnić się od normy, np. powtarzające się ruchy (tzw. stereotypie), ale te działania mogą służyć samoregulacji lub koncentracji.
- Terapie wspomagające: Istnieje wiele metod terapeutycznych, które pomagają osobom z autyzmem, np. terapia behawioralna, terapia mowy, terapia sensoryczna czy metoda TEACCH.
- Przyczyny: Choć dokładne przyczyny autyzmu nie są w pełni poznane, wiadomo, że jest to wynik interakcji czynników genetycznych i środowiskowych.
Oto kilka rad, jak najlepiej zachowywać się w kontaktach z osobami z autyzmem:
- Osoby z autyzmem mogą potrzebować więcej czasu, aby zrozumieć lub odpowiedzieć na pytanie. Pokaż, że jesteś cierpliwy i gotowy poczekać.
- Czasem osoby z autyzmem mają trudności ze zrozumieniem skomplikowanych zwrotów, żartów czy metafor. Staraj się używać prostych, jasnych i dosłownych słów.
- Niektóre osoby z autyzmem mogą być wrażliwe na dotyk i zbliżenie do ich osobistej przestrzeni. Zawsze pytaj, czy chcą np. uścisku czy gestu powitania, zanim to zrobisz.
- Jeśli zauważysz, że osoba ma trudności z przetwarzaniem zbyt głośnych dźwięków, silnych zapachów czy intensywnych świateł, postaraj się stworzyć spokojne i przyjazne otoczenie.
- Osoby z autyzmem mogą czuć się bezpieczniej w przewidywalnych i stałych sytuacjach. Staraj się trzymać ustalone zasady i rutyny, aby zminimalizować stres.
- Pomagaj w codziennych zadaniach, ale staraj się nie przejmować wszystkiego za osobę z autyzmem. Pozwól jej rozwijać samodzielność, w miarę jak jest to możliwe.
- Pamiętaj, że każda osoba z autyzmem jest inna, dlatego zachowania, które mogą wydawać się dziwne lub trudne do zrozumienia, często są po prostu ich sposobem reagowania na otoczenie. Staraj się zrozumieć, co może kryć się za ich zachowaniem.
- Nie każda osoba z autyzmem komunikuje się werbalnie. Niektóre osoby mogą korzystać z obrazków, aplikacji lub gestów. Bądź otwarty na różne formy komunikacji.
- Zamiast oceniać zachowanie osoby z autyzmem jako „dziwne” lub „nieodpowiednie”, staraj się zrozumieć, co leży u podstaw tych zachowań. Wspieraj ją w radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami.
- Jeśli nie jesteś pewny, jak najlepiej pomóc osobie z autyzmem, zapytaj jej opiekuna o wskazówki. Osoby, które znają daną osobę, będą w stanie najlepiej doradzić, jak pomóc w danej sytuacji.
Pamiętaj, że każda osoba jest inna, więc warto starać się poznać indywidualne potrzeby i preferencje osoby z autyzmem.
Poniżej lista organizacji, które bezpośrednio pomagają osobom z niepełnosprawnościami w tym osoby będące w spektrum:
- Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Nasz Dom – Nasz Świat” w Lesznie
- Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Lesznie
- Stowarzyszenie „Razem z Nami” w Lesznie
- Stowarzyszenie Dzieciom Niepełnosprawnym w Lesznie