2023-01-02
1,5% dla leszczyńskich organizacji pozarządowych w 2023 roku!

Początek roku to już od wielu lat początek kampanii "Zostaw swój 1% w Lesznie", która od tego roku zmienia swoją nazwę na "Zostaw swoje 1,5% w Lesznie". Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z wykazem organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymywania 1,5% podatku i... pozostawienia go w Lesznie!
W 2023 roku za sprawą przepisów Polskiego Ładu podatnicy mają możliwość przekazania nie 1% podatku na rzecz OPP, jak miało to miejsce dotychczas, lecz 1,5 %!
Podatnicy mają możliwość przekazywać 1,5% podatku należnego fiskusowi, wykazanego w ich rocznej deklaracji PIT – bezpośrednio na rzecz organizacji pożytku publicznego. Dla podatnika przekazanie 1,5% nie wiąże się z żadnym dodatkowym obciążeniem, w szczególności wskazany 1,5% nie jest formą darowizny, którą później można dopiero odliczyć od dochodu. Dzięki zaznaczeniu organizacji, na którą na być przekazany 1,5% podatku, kwota ta wędruje z budżetu państwa na rzecz organizacji prowadzącej działalność prospołeczną. A zatem sami faktycznie decydujemy, gdzie, do jakiej organizacji i na jaki cel nasze podatki faktycznie zostaną spożytkowane.
My, działając lokalnie skupiamy się szczególnie na promowaniu leszczyńskich organizacjach pozarządowych. Są to podmioty, które działają na rzecz mieszkańców Leszna. Od dzieci, przez młodzież, dorosłych po seniorów. Od pomocy materialnej, żywnościowej, przez pomoc psychologiczną, warsztatową po organizację wydarzeń, imprez czy inicjatyw, które na długo zapadają w pamięci. Od kultury, przez sport, po zdrowie! Z pewnością każdy jest w stanie skorzystać! Otrzymując pomoc, pomagając czy realizując swoje życiowe pasje. Dlatego tak ważne jest, żeby nie zostawiać niewypełnionych tych pól w picie, które dotyczą należności 1,5% dla organizacji pożytku publicznego. Na tym nikt nie traci, a zyskać może wielu!
W Lesznie, aktualnie 1,5% podatku pozyskać może 63 organizacje o statusie pożytku publicznego. A więc wachlarz możliwości przekazania 1,5% lokalnie jest naprawdę szeroki!
Dodatkowo przekazując 1,5% na rzecz leszczyńskich organizacji pozarządowych sprawiacie, że Wasze pieniądze zostają w Lesznie! To pomoc, która może lokalnie wiele wnieść, a nic nie kosztuje! Jedyne co należy zrobić, to wpisać w odpowiedniej rubryce formularza PIT numer organizacji, której chcecie przekazać 1,5% podatku.
Lista leszczyńskich organizacji OPP, którym można przekazać swoje 1,5% podatku dostępna jest poniżej.
Dodatkowo raz w miesiącu (zazwyczaj w jego pierwszej połowie) wykaz NGO OPP będzie aktualizowany na podstawie danych z Narodowego Instytutu Wolności oraz Ministerstwa Sprawiedliwości.