2023-03-17
1,5% w pytaniach i odpowiedziach (FAQ)
Możliwość przekazywania 1,5% podatku nie jest rzeczą nową. Jednak każdego roku pojawia się mnóstwo pytań na jego temat. Pomożemy w rozwianiu wszelkich wątpliwości.
Przygotowaliśmy dla Was na podstawie informacji zebranych ze strony www.podatki.gov.pl pytania i odpowiedzi, które mamy nadzieję rozwieją wszelkie wątpliwości. Jeśli jednak pojawią Wam się pytania na które nie została udzielona odpowiedź - koniecznie napiszcie do nas maila na adres: ngo@leszno.pl. Artykuł zostanie zaktualizowany o pytania, które nam przyślecie!
Pamiętajcie, że od tego roku nie przekazujemy już 1%, tylko 1,5% w naszym zeznaniu podatkowym!
Przypominamy również, że wykaz leszczyńskich organizacji pozarządowych, którym można przekazać swoje 1,5% podatku znajdziecie na stronie: www.ngo.leszno.pl - aktualny wykaz
1,5% - PYTANIA I ODPOWIEDZI Z SERWISU www.podatki.gov.pl
Co z 1,5% na OPP, które rok wcześniej przekazały 1% na organizację, która przestała istnieć / straciła status OPP? Jeżeli OPP nie ma już w wykazie OPP, które mają prawo do otrzymania 1,5% podatku należnego, to w zeznaniu udostępnionym w usłudze Twój e-PIT nie zostanie wykazany żaden nr KRS OPP. W tym wypadku możesz wpisać nr KRS innej OPP albo pozostawić to pole puste – wtedy środki nie zostaną przekazane do żadnej organizacji.
Co jeśli nie wskazałem w zeznaniu za rok ubiegły OPP, a chciałbym przekazać 1,5% wybranej organizacji w tym roku? W zeznaniu przygotowanym dla ciebie w usłudze Twój e-PIT nie będzie wskazana żadna OPP. Aby uzupełnić zeznanie tylko w tym zakresie, wybierz usługę Twój e-PIT po zalogowaniu się w serwisie e-Urząd Skarbowy na stronie podatki.gov.pl:
- przez login.gov.pl to jest profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną. Ten sposób logowania jest najwłaściwszy dla podatnika, szczególnie gdy nie ma informacji od płatnika i rozlicza np. przychody z najmu prywatnego na formularzu PIT-28,
- używając aplikacji mObywatel,
- używając swoich danych podatkowych: PESEL albo NIP i data urodzenia, kwota przychodu z deklaracji za rok 2021, kwota przychodu z jednej informacji od płatników za 2022 rok (np. PIT-11) oraz kwota nadpłaty/podatku do zapłaty z deklaracji za rok 2021.
Informacje o przekazaniu 1,5% podatku na rzecz OPP będą widoczne na głównym ekranie usługi, zaraz po zalogowaniu się do niej. Aby wskazać KRS wybranej organizacji, wybierz opcję „wybierz organizację".
Jak mogę sprawdzić/skorygować deklarację np. w zakresie OPP, jeśli nie posługuję się komputerem? Zeznania sporządzone przez urząd skarbowy w usłudze Twój e-PIT będą udostępnione wyłącznie w internecie. Możesz złożyć zeznanie w formie papierowej. Takie zeznanie, które sporządzisz samodzielnie i wskażesz w nim wybraną przez siebie OPP, będzie wiążące dla urzędu skarbowego.
Czy jeśli rozlicza mnie organ rentowy i w ubiegłym roku przekazałem 1%, to czy ZUS może przepisać OPP do rozliczenia? Podatnik może przekazać 1,5% podatku, wskazując wybraną OPP w swoim zeznaniu PIT lub oświadczeniu PIT-OP. Organ rentowy nie uwzględnia tej informacji w deklaracji, może to zrobić tylko podatnik za pomocą oświadczenia PIT-OP lub w składanym zeznaniu PIT.
Jeśli złożyłem w ubiegłym roku zeznanie w usłudze Twój e-PIT i przekazałem 1% podatku, to w kolejnym roku muszę wypełnić zeznanie tylko po to, żeby przekazać 1,5%? Nie. Jeżeli w poprzednim roku wybrałeś OPP, której przekazałeś 1% podatku, to w kolejnych latach będzie ona automatycznie uwzględniana w usłudze Twój e-PIT. Pamiętaj, żeby sprawdzić czy OPP, której chcesz przekazać 1,5%, nadal znajduje się w wykazie OPP uprawnionych do 1,5% podatku należnego.
Co w sytuacji jeśli organizacja istnieje i posiada status OPP, ale nieaktualny jest cel szczegółowy, bo np. dziecko, na które chce przekazać 1%, jest już podopiecznym innej organizacji? W takiej sytuacji środki z 1,5% podatku zostaną przekazane na konto OPP wskazanej w zeznaniu. Możesz sprawdzić i poprawić dane w zeznaniu udostępnionym w usłudze Twój e-PIT, np. zmienić cel szczegółowy lub nie wskazywać celu szczegółowego.
Cel szczegółowy nie będzie weryfikowany – wykaz OPP, które mają prawo do otrzymania 1,5% podatku należnego nie zawiera informacji o celach szczegółowych. Jeżeli OPP znajduje się w wykazie, to otrzyma środki z 1,5% podatku należnego, bez względu na to czy cel szczegółowy jest aktualny, czy też nie.
W tym roku chcę po raz pierwszy rozliczyć się wspólnie z mężem. Która OPP zostanie wskazana we wspólnym zeznaniu w usłudze Twój e-PIT? We wspólnym zeznaniu małżonków zostanie wskazana ta organizacja, którą wskazałaś, jeżeli to Ty – w zeznaniu przygotowanym przez urząd skarbowy w usłudze Twój e-PIT – występujesz jako podatnik.
Co z emerytami i rencistami, którzy zamierzają skorzystać z możliwości wskazania OPP w PIT-OP (czyli z osobami rozliczanymi przez organy rentowe)? PIT-OP, dzięki któremu emeryci i renciści mogą wskazywać OPP bez potrzeby wypełniania całego zeznania, będzie funkcjonować jak w ubiegłych latach. Oznacza to, że osoby rozliczane przez organy rentowe na PIT-40A będą mogły wskazać OPP w PIT-OP, który po wypełnieniu będzie można zarówno wysłać elektronicznie jak i złożyć tradycyjnie (w formie papierowej - wysyłka np. pocztą).
Czy w usłudze Twój e-PIT zgodę na przekazanie OPP informacji o 1,5% podatku zaznaczam co roku podczas wypełniania 1% w zeznaniu? Jeżeli wyraziłeś zgodę w latach poprzednich, to będzie ona zaznaczona automatycznie w rozliczeniu za rok bieżący.
Czy kwota 1% podatku z ubiegłego roku będzie przepisana do zeznania za rok bieżący? Nie, w zeznaniu rocznym za rok 2022 kwota 1,5% podatku należnego jest wyliczana na podstawie bieżącego rozliczenia.
W jaki sposób jako emeryt/rencista mogę przekazać 1,5% podatku, jeśli mam kwotę nadpłaty/podatku do zapłaty „0” i nie mam profilu zaufanego (PZ) i nie korzystam też z bankowości elektronicznej? Czy mogę to zrobić przez e-Deklaracje lub papierowo? W jaki sposób powinienem podpisać się w e-Deklaracjach? Jeśli nie masz możliwości założenia profilu zaufanego (PZ), nie korzystasz z bankowości elektronicznej, ani nie dysponujesz kwotą przychodów, kwotą nadpłaty albo kwotą do zapłaty, które są niezbędne do zalogowania do usługi Twój e-PIT, to możesz złożyć PIT-OP papierowo albo przez e-Deklaracje. Wówczas podpisujesz PIT-OP kwotą przychodu z zeznania za rok 2021 (także jeśli przychód równy jest 0 zł).
POZOSTAŁE PYTANIA I ODPOWIEDZI
Czy organizacja, której przekażę 1,5%, będzie wiedziała, że to ode mnie? Tylko jeżeli wyrazisz na to zgodę w formularz PIT. Zgoda nie jest wymagana.
Czy mogę wskazać konkretny cel, na który przekazuję swoje 1,5%? Tak, służy do tego rubryka „Informacje uzupełniające” w formularzach PIT
Czy przekazywanie 1,5%. podatku organizacjom pożytku publicznego jest obowiązkowe? Oczywiście, że nie. Warto to jednak zrobić, bo dzięki temu sami decydujemy, na co pójdzie niewielka część naszego podatku. Możemy przy tym wspierać cele bliskie naszemu sercu. Ale jeśli nie przekażemy 1 proc. OPP, nie ma żadnych konsekwencji.
Czy 1,5% jest darowizną? 1,5% to nie darowizna! Przekazując 1,5% decydujemy, że część naszego podatku, który i tak musimy zapłacić, zamiast do skarbu państwa trafi do wybranej organizacji pożytku publicznego. Przekazując darowiznę przekazujemy pieniądze z własnej kieszeni. Możemy nimi obdarować każdą organizację, nie tylko OPP.
Czy jeśli od dochodu odliczam sobie darowizny, to mogę jednocześnie przekazać moje 1,5% podatku jakiejś organizacji? Tak, bowiem odliczanie darowizny i przekazywanie 1,5% organizacjom to dwa zupełnie odrębne zagadnienia. Podstawa prawna, która daje nam możliwość odliczania od dochodu darowizn to art. 26, ust. 1, pkt. 9. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Korzystając z tego zapisu, możemy jednocześnie wypełnić wniosek o przekazanie części podatku dla jakiejś organizacji. Trzeba tylko pamiętać, że darowiznę odliczamy tylko wtedy, gdy dokonaliśmy jej w roku podatkowym, którego dotyczy zeznanie.
Co zyskujemy, przekazując 1,5 procent? Mamy bezpośredni wpływ na to, jak wydawane są nasze pieniądze. Niewielka ich część, ale dobre i to. Jeśli nie zdecydujemy się na przekazanie 1,5 proc. podatku OPP, pieniądze te i tak nie zostaną w naszych kieszeniach. Zabierze je fiskus. Trafią do wspólnego worka budżetowego, i to politycy zdecydują, jak je wydać. 1,5 proc. daje nam okazję, żeby wziąć sprawy w swoje ręce, a przede wszystkim wspierać organizacje działające w mieście, w którym żyjemy.
Czy przekazanie 1,5 proc. jest bezpieczne? Czy nie ściągnę tym sobie na głowę fiskusa? Absolutnie bezpieczne. Prawo podatników do dzielenia się niewielką częścią podatku z organizacjami pożytku publicznego parlament zapisał w ustawie o podatku od dochodów osobistych (PIT). Za zgodą rządu. Nie ma się czego obawiać. Przeciwnie, można sobie w ten sposób zaskarbić wdzięczność osób, które nie radzą sobie w życiu tak dobrze jak my. 1,5 proc. swojego rocznego podatku możemy wspierać organizacje pożytku publicznego, czyli różnego rodzaju fundacje i stowarzyszenia, m.in. prowadzące i wspierające hospicja, stołówki i noclegownie dla biednych i bezdomnych, finansujące leczenie osób, których na to nie stać, naukę i wypoczynek dzieci z ubogich rodzin, ale także instytucje i przedsięwzięcia kulturalne, kluby i organizacje sportowe czy instytucje opiekujące się zwierzętami. Jest w czym wybierać.
Kiedy urząd skarbowy przekazuje pieniądze organizacjom pożytku publicznego? Bez względu na to, czy zeznanie podatkowe złożymy w pierwszym czy w ostatnim możliwym dniu akcji rozliczeniowej, nasze pieniądze przekazane zostaną dopiero w lipcu lub sierpniu. Ma to związek z tym, że naczelnik urzędu skarbowego jest zobowiązany do przekazywania środków organizacjom pożytku publicznego dopiero w trzecim lub czwartym miesiącu od momentu zakończenia przyjmowania zeznań podatkowych (czyli najczęściej w trzy - cztery miesiące od końca kwietnia).
Masz pytanie, na które nie znalazłeś odpowiedzi? Wyślij je na adres: ngo@leszno.pl postaramy się udzielić jak najszybciej odpowiedzi. Zamieścimy ją również w tym artykule!