2019-04-03
Dlaczego Ratusz podświetlono na niebiesko?
2 kwietnia leszczyński Ratusz oraz siedziba na SUW Zaborowo w MPWIK Leszno zostały podświetlone na niebiesko - w kolorze symbolizującym solidarność z osobami ze spektrum autyzmu. W ten sposób Leszno po raz kolejny przyłączyło się do globalnej akcji „Na niebiesko dla autyzmu“ organizowanej w ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.
W tym dniu zorganizowano w mieście m.in. warsztaty nt. autyzmu i konferencję dot. „Mitów i stereotypów związanych z niepełnosprawnością”. Upowszechnianie wiedzy dotyczącej tego powszechnego zaburzenia jest bardzo ważne zwłaszcza dla osób z autyzmem oraz ich rodzin. Jeśli otoczenie wykazuje zrozumienie i wie, że dziecko autystyczne może nietypowo się zachowywać — rodzicom i opiekunom łatwiej jest się w tej sytuacji odnaleźć.
Leszczyńskie obchody Światowego Dnia Wiedzy Świadomości Autyzmu miały na celu zwrócić uwagę na niedopuszczalną dyskryminację, nadużycia i izolację, jakich doświadczają ludzie z autyzmem i ich najbliżsi.
W Polsce także coraz więcej dzieci, młodzieży i dorosłych ma diagnozę zaburzeń spektrum autyzmu. Na co dzień bardzo często spotykają się z brakiem akceptacji, negatywnymi komentarzami, odrzuceniem. W dniu wczorajszym wspólnie z leszczyńskimi organizacjami pozarządowymi pokazaliśmy, że jesteśmy otwarci na osoby z autyzmem. Chcieliśmy, aby te osoby poczuły się wyjątkowo, wiedząc, że te podświetlone na niebiesko budynki, niebieskie akcenty w ubraniu były specjalnie dla nich.
Autyzm jest zaburzeniem, u podstaw którego leży nieprawidłowa praca mózgu. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe. Trudno jest nam nawet wyobrazić sobie, że sól jest kwaśna, śnieg parzy, a delikatne głaskanie powoduje silny ból. Ale tak właśnie może wyglądać świat osoby z autyzmem. I nie jest to ani gorsze, ani lepsze postrzeganie świata; jest po prostu inne i zasługuje na nasze zrozumienie.
Rodzice i opiekunowie dzieci z autyzmem często podkreślają, że reakcje na odmienne zachowanie osób z autyzmem bywają okrutne i krzywdzące. Dziecko z autyzmem jest zazwyczaj oceniane jako źle wychowane, niegrzeczne, wręcz rozwydrzone. Dlatego tak ważne jest, aby propagować wiedzę w kwestii autyzmu.
Jedna z uczestniczek wydarzenia mówiła, że jest to cenne, społecznie potrzebne przedsięwzięcie służące symbolicznemu wyrażeniu wsparcia i solidarności z osobami z autyzmem.
Nie zapominajmy, że osoby z Autyzmem i Zespołem Aspergera – jak każdy z nas – pragną przyjaźni, miłości, potrzebują wyjść z domu do ludzi. Potrzebują one zrozumienia, akceptacji i pomocy ze względu na swoje problemy z interakcją społeczną, komunikowaniem się i często trudnymi zachowaniami.
Wydarzenie było częścią kampanii społecznej Świadomość Niepełnosprawności organizowanej przez Miasto Leszno i leszczyńskie organizacje pozarządowe. Do 19 kwietnia w mieście odbywać się będą warsztaty, spotkania wspierające, pokazy filmowe, podczas, których każdy uczestnik będzie miał także możliwość podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi. Szczegółowy program jest dostępny TUTAJ
***
Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu (World Autism Awareness Day, WAAD) to święto obchodzone corocznie 2 kwietnia. Jego celem jest podnoszenie społecznej świadomości na temat zaburzenia uznanego przez ONZ za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata - obok raka, cukrzycy czy AIDS.
Autyzm na całym świecie dotyka coraz większej grupy ludzi. Statystki w niektórych krajach są alarmujące. W Stanach Zjednoczonych szacuje się, że 1 dziecko na 110 ma autyzm, jest to sześciokrotny wzrost w ciągu ostatnich dwudziestu lat. W Europie żyje 5 milionów osób z autyzmem, dla których każda zmiana społecznej świadomości ma fundamentalne znaczenie.
Zaświeć się na niebiesko (Light it up blue) to ogólnoświatowa akcja organizowana od 2011 roku przez amerykańską organizację Autism Speaks. Wśród błękitnych obiektów znalazły się między innymi: Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, Most na Wiśle w Krakowie, Empire State Building w Nowym Jorku, Pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro, Opera w Sydney, leszczyński Ratusz i wiele innych.