2019-04-04
Mity i stereotypy – relacja z konferencji (galeria)
W tym roku dniu 2 kwietnia w Dzień Świadomości Autyzmu zorganizowaliśmy wspólnie ze Stowarzyszeniem „Nasza Dom – Nasz Świat” konferencję "Mity i stereotypy o niepełnosprawności".
Konferencja była jednym z wydarzeń w ramach trwającej w mieście kampanii „Świadomość Niepełnosprawności” – (szczegóły kampanii opisane są TUTAJ)
W wydarzenie włączyło się sporo organizacji pozarządowych działających na rzecz osób z przeróżnymi niepełnosprawnościami i wszystkim zależało na tym aby obalać krzywdzące i czasem absurdalne stereotypy związane z niepełnosprawnością. Często nie posiadając dostatecznych informacji na dany temat swoje przekonania opieramy na wiedzy potocznej i występujących w społeczeństwie stereotypach. Zdarza się także, że chcąc pomóc osobie z niepełnosprawnością postępujemy zgodnie z zasadami, które wydają się nam słuszne, a w rzeczywistości jest nieco inaczej.
W panelu eksperckim swoje referaty zaprezentowali:
Anna Janiak - Fundacja FIONA „Rodzinny mikrokosmos. Mity, fakty, doświadczenia”.
Paulina Gołaska - Terapia relacyjna Mitologia terapeutica, czyli o kontrowersjach w pracy edukacyjno-terapeutycznej z osobami ze spektrum autyzmu.
Jacek Kielin - Strefa dobrych emocji Wzmocnienia pozytywne wcale nie są takie pozytywne.
W zastępstwie Weroniki Mikszy referat o Spektrum stereotypów wokół spektrum autyzmu zaprezentował Jerzy Janiak - Niebieska fala, Fundacja aktywnych furia
W drugiej części spotkania mity i stereotypy na temat osób z niepełnosprawnościami prezentowały leszczyńskie Organizacje Pozarządowe.
- Polski Związek Głuchych
- Nie widzę przeszkód sp. z o.o. non profit
- Leszczyńskie Stowarzyszenie "Razem z Nami" oraz Zespół Szkół Specjalnych w Lesznie
- Stowarzyszenie chorych na choroby Reumatyczne
- Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niesłyszącym SPON
- Leszczyńskie Stowarzyszenie Alzheimerowskie
- Polski Związek Niewidomych
- Fundacja Aktywnej Rehabilitacji Regionalne Biuro FAR
- Stowarzyszenie „Wygraj Siebie”
Konferencja była tłumaczona na język migowy przez panią Ewę Gano - prezes Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niesłyszącym SPON, a prowadził ją Wojciech Otto prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Nasz Dom – Nasz Świat”.
Po konferencji odbyło się fireshow w wykonaniu Młodzieżowego Centrum Profilaktyki „Alternatywa”, zatańczyły również Mażoretki Orkiestry Dętej Miasta Leszna.
Na zakończenie wspólnie z mieszkańcami i prezydentem Miasta Leszna Łukaszem Borowiakiem wypuściliśmy w niebo niebieskie świecące baloniki oraz leszczyński Ratusz został podświetlony na niebiesko (pisaliśmy o tym TUTAJ) w kolorze symbolizującym solidarność z osobami chorymi na autyzm. W ten sposób Leszno po raz kolejny przyłączyło się do globalnej akcji „Na niebiesko dla autyzmu“ organizowanej w ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.