twitter instagram YouTube

2022-01-31
Kto może uzyskać status organizacji pożytku publicznego?

Kto może uzyskać status organizacji pożytku publicznego?

Organizacje pozarządowe, które posiadają osobowość prawną, od 2004 r. mogą, niezależnie od swojej formy prawnej jaką jest np. bycie fundacją, stowarzyszeniem, klubem sportowym, starać się o uzyskanie dodatkowego statusu – statusu organizacji pożytku publicznego.Wejdź w newsa aby dowiedzieć się więcej!

Zastanawiasz się czym jest i jak uzyskać status OPP? Wyjaśniamy!

Działalność pożytku publicznego jest aktywnością prowadzoną przez organizacje pozarządowe dla dobra ogółu społecznego w obszarach opisanych w ustawie jako sfera zadań publicznych (np. ochrona i promocja zdrowia, podtrzymywanie tradycji narodowej, upowszechnianie i ochrona praw kobiet i wiele innych). Rodzaj jaką prowadzonej działalności opisany jest w statucie organizacji, dlatego też mówimy o statutowej działalności pożytku publicznego.

Statutowa działalność pożytku publicznego, może być prowadzona jako działalność odpłatna lub nieodpłatna. To znaczy, że organizacje, realizując zadania statutowe, mogą świadczyć swoje usługi za darmo, ale mogą również pobierać za nie opłaty (bez konieczności rejestrowania działalności gospodarczej).

Status OPP uzyskuje się po wypełnieniu oraz złożeniu wniosku. Organizacja pozarządowa zainteresowana uzyskaniem statusu musi wystąpić do KRS o jego nadanie. Następnie sąd sprawdza, czy zostały spełnione wszystkie warunki stawiane przez ustawę, aby organizacja mogła uzyskać status OPP. Kiedy wszystkie warunki są spełnione-  otrzymuje się potwierdzenie nabycia statusu OPP czyli wpis do KRS.

O status organizacji pożytku publicznego mogą ubiegać się:
1. Organizacje pozarządowe;
2. Osoby prawne i jednostki organizacyjne kościoła katolickiego, innych kościołów i związków wyznaniowych, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego, np. archidiecezje, parafie, Caritas diecezji (podmioty te muszą działać na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania);
3. Spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz kluby sportowe będące spółkami, które:
    - nie działają w celu osiągnięcia zysku
    - przeznaczają całość dochodu na realizację celów statutowych
    - nie przeznaczają zysku do podziału między swoich członków, udziałowców, akcjonariuszy i pracowników.

Pierwszym i podstawowym warunkiem, który musi spełnić podmiot ubiegający się o status organizacji pożytku publicznego, jest stwierdzenie, że odpowiada on definicji organizacji pozarządowej, ponieważ wyłącznie organizacje pozarządowe oraz podmioty zrównane z organizacjami mogą ubiegać się o status organizacji pożytku publicznego. 

Prowadzenie działalności gospodarczej nie jest przeszkodą do uzyskania statusu OPP.
Działalność gospodarcza może być jednak prowadzona wyłącznie jako dodatkowa w stosunku do działalności pożytku publicznego oraz cały dochód („nadwyżkę przychodów nad kosztami”) przeznaczany jest na działalność statutową. Oznacza to, że cel zarobkowy nie może górować nad celami statutowymi, których realizacja powinna być dla organizacji podstawową, najistotniejszą aktywnością. Prowadzenie działalności gospodarczej może mieć charakter pomocniczy tzn. może jedynie służyć pozyskiwaniu środków na realizowanie zadań statutowych.

Każda organizacja, w tym także organizacja mająca status OPP, ma obowiązek sporządzenia i zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego. Organizacje pożytku publicznego dodatkowo mają także obowiązek sporządzenia rocznego sprawozdania merytorycznego.
Terminy:
- do 15 lipca sprawozdanie finansowe,
- do 30 listopada organizacje, które mają inny rok obrotowy niż kalendarzowy.

Sprawozdanie należy umieścić w bazie sprawozdań organizacji pożytku publicznego (bazę tę prowadzi Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego). Sprawozdanie zamieszcza się na stronie podmiotowej Narodowego Instytutu w Biuletynie Informacji Publicznej (link). Do czasu zatwierdzenia sprawozdania finansowego możliwe jest dokonanie w nim zmian w wyniku weryfikacji ksiąg. Warto pamiętać, że organ zatwierdzający sprawozdanie również odpowiada za prawidłowość jego sporządzenia i w przypadku jego nieprawidłowości będzie też podlegał karze.

 

Opublikował: op@leszno.pl
Napisz do nas