2018-02-13
Stowarzyszenia zwykłe
Jak założyć?
Aby założyć stowarzyszenie zwykłe, wystarczą trzy osoby. Nie muszą tworzyć statutu – ich działania są prowadzone na podstawie regulaminu. Rejestrują się w ewidencji stowarzyszeń zwykłych w urzędzie. Stowarzyszenie zwykłe nie posiada osobowości prawnej i jest tzw. "ułomną osobą prawną". Może zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywane.
Stowarzyszenie uzyskuje środki na działalność nie tylko ze składek członkowskich, ale również z darowizn, spadków, zapisów, dochodów z majątku stowarzyszenia oraz ofiarności publicznej. Może również otrzymywać dotacje na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
Stowarzyszenie zwykłe nie może powoływać terenowych jednostek organizacyjnych, zrzeszać osób prawnych, prowadzić działalności gospodarczej czy prowadzić odpłatnej działalności pożytku publicznego.
Stowarzyszenie zwykłe, po spełnieniu przesłanek ustawowych może uzyskać status organizacji pożytku publicznego.
Stowarzyszenie zwykłe mogą założyć trzy osoby, które w tym celu składają organowi nadzorującemu właściwemu ze względu na siedzibę stowarzyszenia zwykłego wniosek o wpis do ewidencji stowarzyszeń zwykłych.
Dla stowarzyszeń zwykłych, mających siedzibę na terenie Leszna, ewidencję prowadzi Prezydent Miasta Leszna.
Wpis stowarzyszenia
Wpis do ewidencji stowarzyszeń zwykłych dokonuje się na podstawie wniosku złożonego w Biurze Pełnomocnika ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi, ul. Słowiańska 16, parter wg. wzoru ustalonego przez Biuro prowadzące ewidencję, podpisanego przez przedstawiciela reprezentującego stowarzyszenie zwykłe albo zarząd stowarzyszenia (wzór wniosku poniżej, w plikach do pobrania).
Każdy zainteresowany może wystąpić z wnioskiem o wydanie zaświadczenia z ewidencji stowarzyszeń zwykłych prowadzonej przez Prezydenta Miasta Leszna, po uiszczeniu opłaty skarbowej w wysokości 17 zł. Opłatę skarbową należy wpłacać na rachunek bankowy Urzędu Miasta Leszna w PKO Bank Polski SA nr konta: 26 1020 3088 0000 8302 0005 7513, wpisując w tytule przelewu "Opłata skarbowa za wydanie zaświadczenia z ewidencji stowarzyszeń zwykłych".
Do wniosku dołącza się:
- Regulamin działalności stowarzyszenia.
- Listę założycieli stowarzyszenia zwykłego, zawierającą ich imiona i nazwiska, datę i miejsce urodzenia, miejsce zamieszkania oraz własnoręczne podpisy założycieli.
- Protokół zebrania założycielskiego wraz z uchwałami.
- Dowód uiszczenia opłaty skarbowej w wysokości 17 zł.
Termin załatwienia sprawy: 7 dni od dnia wpływu wniosku o wpis do ewidencji.
Inne informacje: Jeżeli wniosek o wpis zawiera braki, organ nadzorujący wzywa do jego uzupełnienia w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania. Nieusunięcie braków spowoduje pozostawienie podania bez rozpoznania.
Ewidencja stowarzyszeń zwykłych publikowana jest w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Leszna.
Wszelkich dodatkowych informacji udziela Pani Katarzyna Krzymińska (tel. 65 537 36 88, e-mail: op@leszno.pl, kkrzyminska@leszno.pl ).
NIP, REGON
Po otrzymaniu informacji o wpisie do ewidencji stowarzyszeń zwykłych, organizacja taka powinna zgłosić się do urzędu statystycznego właściwego ze względu na swoją siedzibę i wystąpić o nadanie numeru REGON. Aby uzyskać REGON, stowarzyszenie zwykłe wypełnia formularz wniosku RG-OP. Wniosek można przesłać pocztą. REGON zostanie wydany w ciągu 7 dni od daty otrzymania formularza przez właściwy urząd statystyczny. Jednak osobiste złożenie dokumentów gwarantuje otrzymanie zaświadczenia o numerze REGON od ręki.
Kiedy stowarzyszenie zwykłe otrzyma numer REGON, musi jeszcze złożyć wniosek o numer identyfikacji podatkowej (NIP). Obowiązek posiadania numeru NIP przez stowarzyszenia zwykłe wynika z obowiązujących przepisów, m. in. z ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, która wskazuje, że również jednostki niemające osobowości prawnej, tak jak stowarzyszenia zwykłe ,są zobowiązane posiadać numer NIP. Zdobycie numeru identyfikacji podatkowej to ostatni krok, który trzeba wykonać, by stowarzyszenie zwykłe mogło podjąć działalność w pełni zgodną z prawem. O numer NIP stowarzyszenie zwykłe występuje do właściwego ze względu na swoją siedzibę urzędu skarbowego, wypełniając druk zgłoszenia NIP-2.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 7 kwietnia 1989 r. – Prawo o stowarzyszeniach (Dz.U. 2020 poz. 2261).
Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej(Dz. U. z 2023 r. poz. 2111.)